darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

Emeklilere maaş şoku!

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

AKP-MHP ortaklığının Başkanlık takvim belli oldu!

Başkanlık odaklı Anayasa değişikliği çalışmalarında kritik haftaya girildi. AKP teklifinin, MHP tarafından da en geç hafta ortasına kadar değerlendirilmesi bekleniyor. Teklif, MHP'nin de değerlendirmesi sonrası, kamuoyuna açıklanarak gönderilecek. Teklifin nasıl açıklanacağı ve ortak imzalarla mı gönderileceği, son istişareyle kararlaştırılacak.

KRİTİK HAFTAYA GİRİLDİ

Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin geçtiğimiz hafta yaptıkları görüşmede vardıkları mutabakatın ardından Anayasa'da yapılacak başkanlık düzenlemesi için kritik viraja girildi. AKP'nin hafta sonu son rötuşları yaptığı teklifin, MHP tarafından da en geç hafta ortasına kadar değerlendirilmesi bekleniyor. İki parti arasında yapılacak görüşme sonrası teklifin hafta sonuna kalmadan Meclise sunulması, önümüzdeki ay Anayasa Komisyonu'nda masaya yatırılması, Ocak ayında Genel Kuruldan çıkarılması, nisan-mayıs döneminde de referanduma sunulması planlanıyor.

ORTAK İMZA İLE GELEBİLİR

Anayasa değişiklik teklifinin AKP ile MHP'lilerin ortak imzalarıyla Meclise sunulması yönündeki öneri de değerlendiriliyor. Mecliste teklife, referanduma götürecek çoğunluk olan 330 ve üzerinde oy çıkması için çaba harcanacağı belirtilirken, bunun imzalarla teklife de yansıtılması gündeme geldi. Ancak bu konuda nihai karar verilmiş değil

Başbakan Binali Yıldırım ve MHP lideri Devlet Bahçeli'nin görüşmesinin ardından gözler Bahçeli'nin atacağı adımlara çevrildi. Önceki günkü görüşmenin ardından Bahçeli, kurmaylarıyla çalışmalara başladı. Yıldırım'ın AKP'nin metnini sunmasının ardından, daha önce kendi taslağı üzerinde çalışan parti hukukçuları çalışmaları hızlandırdı.

TASLAKLAR KARŞILAŞTIRILACAK

Yıldırım'ın sunduğu teklifi değerlendirmeye alan MHP yönetimi, teklifi analiz edecek, kendi hazırladıkları taslakla karşılaştıracak. AKP'nin taslağında yer alan başkanlık modelinin, üniter yapı öngördüğü ve MHP'nin kırmızı çizgi olarak açıkladığı anayasanın ilk dört maddesinde bir değişiklik yapılmamasının MHP tarafından olumlu karşılandığı öğrenildi.

METİN AKP'YE GİDECEK

MHP, hem AKP'nin sunduğu teklifi hem de kendi tekliflerini gözönünde bulundurarak yeni bir metin oluşturacak. Parti yönetimi, yeni oluşturulacak metnin önümüzdeki günlerde AKP'ye götürülmesinin planlandığını söyledi. AKP ve MHP'nin hukukçularından oluşan bir komisyon kurulması da gündeme gelebilir. İki parti arasında istişareler yapılarak ortak bir metin üzerinde uzlaşılabileceği belirtiliyor.

İL BAŞKANLARI İLE GÖRÜŞTÜ

AKP'nin teklifini partisinin yetkili kurullarıyla değerlendirmeyi planlayan Bahçeli, dün partisinin il başkanları ile biraraya geldi. AKP'nin anayasa teklifini il başkanlarına anlatan Bahçeli'nin toplantıda izenecek yol haritası hakkında bilgi verdiği öğrenildi.

Kaynak: Yeni Şafak

İlgili Haberler

Politika

Almanya'da Türkiye'ye mali yardım anketi

Politika

Rusya: Türkiye'den DTÖ'de ABD'ye karşı ortak hareket talebi gelmedi

Politika

AKP'den ABD'ye karşı önlemler: İşte '4 alanlı' plan

Politika

CHP'nin bayramlaşma programı belli oldu

Politika

AKP Genel Başkan Yardımcısı Özhaseki: Bazılarını partiden attık

Politika

İyi Parti Genel İdare Kurulu üyesi istifa etti

Politika

HDP'de dikkat çeken istifa: Parti içinde oligarşik bir yapı oluştu

Politika

Cemal Canpolat: İstanbul'u sahipsiz bırakmayacağız

Politika

Nahit Duru | Aynı gemi...

Politika

Dolardaki artış basını da vurdu: Aydınlık gazetesi ara verdi

Politika

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkiye güvenli liman olmaya devam edecek

Politika

AKP'liler arasında 'havlama' polemiği