darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

Abdulkadir Selvi'den Brunson iddiası

Erdoğan'ı istifaya davet etti

Gerici kustu: TL'den Mustafa Kemal'in resmini kaldırıp yerine Şeyh Said'i koyalım

Tıp uzmanı, bahçesinde yaşadığı hastanenin bankında ölü bulundu

AKP'den Kılıçdaroğlu'na referandum cevabı!

AKP İstanbul Milletvekili ve Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, yeni anayasa sürecinde merak edilenleri yanıtladı. NTV'ye konuşan Şentop, yeni anasayada AKP'nin başkanlık sisteminden vazgeçmediğini söyledi. Anayasa Komisyonu Başkanı Şentop, "Diğer seçeneklere açık olduğumuzu söylüyoruz ama bu başkanlık sisteminden vazgeçtiğimiz anlamına gelmiyor" dedi.

Suriyelilere vatandaşlık verilmesi konusunda "Suriyelili bütün mültecilere vatandaşlık verileceği konusunda bir algı var kamuoyunda bu doğru değil. Bu hem Türkiye hem Suriye'nin geleceği için doğru olmaz. Bu savaş ileride bitecek ve bu nedenle onları kendi memleketleri yerine Türkiye'de tutmak yanlış.

Suriyeli mülteciler arasında vasıflı olanlar var. Bunların doktoru, mühendisi var, birçok alanda kendisini ispat etmiş akademisyenler var. Bunların bir kısmı farklı alanlarda çalışıyorlar. Ama vatandaş olmadıkları zamanda çalışanlar imkanlardan yararlanıyor ama Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanın getirdiği mesuliyetlerden muaflar. Şu anda İçişleri Bakanlığı çalışmalarını yürütüyor henüz kesin bir sayı elime ulaşmadı ama nitelikli Suriyelileri vatandaşlığa almak ve onların çalışmalarını takip etmek Türkiye açısından yararlı olacaktır.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Suriyelilerin vatandaşlığa alınması konusunda verdiği referandum önerisi aslında çok iyi olur. Ama Türkiye'de anayasa buna izin vermiyor. Anayasa'ya göre sadece anayasal meselelerde referanduma gidilebilir. Ama iyi bir fikir CHP'nin bu konuda çalışmaları varsa yeni anayasa yapımı sürecinde bunları belirtebilir.

AKP'NİN YENİ ANAYASA İÇİN YOL HARİTASI

Cumhurbaşkanımızın Başbakan olduğu dönemde mecliste bir çalışma yapıldı ve dört parti 60 madde üzerinde bir mütabakat sağlandı. Bir haftasonu Sayın Kılıçdaroğlu, mütabakat sağlanmış olmasına rağmen diğer partileri işaret etti. 26. dönemde de yeni bir komisyon kuruldu ama kısa sürede dağıldı. Yeni anayasa yapımında kurulan komisyon işleseydi bütün partilerin düşüncesini belirttiği bir süreç işleyecekti. 

AK Parti'nin başkanlık sisteminden vazgeçtiğine dair düşünceler doğru değildir. Bize göre Türkiye'de gerekli olan sistemdir başkanlık sistemi. Ama bu bizim vazgeçmeyeceğimiz bir düşünce değildir. Diğer partilerle anlaşabildiğimiz takdirde yarı başkanlık, partili cumhurbaşkanlığı sistemlerini de düşünebiliriz. Bizim temel aldığımız başkanlık sistemi Amerika'dakine benzer. ABD'den ayrıldığımız nokta federasyon sistemidir. Türkiye'de üniter bir yapı var. Bizim önerdiğimiz modelde de üniter yapı üzerinden oluşturulmuş bir başkanlık sistemi var. Türkiye açısından federasyon mümkün değil. Türkiye'nin tarihi toplum şemasında fedarasyon yok. 

İlgili Haberler

Politika

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Politika

İyi Parti'den MHP'ye geçen vekilden açıklama

Politika

Erdoğan'dan yeni atamalar

Politika

ABD menşeli bazı ürünlerde vergi oranı yüzde 100 artırıldı

Politika

BM'den Türkiye-ABD açıklaması: Sorunlar iki ülkenin ötesine yansıyabilir

Politika

Rus uzman: Türkiye ABD'ye daha bağımlı, karşı tedbir imkânları kısıtlı ve yetersiz

Politika

NATO'dan ABD-Türkiye açıklaması

Politika

Kılıçdaroğlu'ndan 'hepimiz aynı gemideyiz'e yanıt

Politika

Gerici kustu: TL'den Mustafa Kemal'in resmini kaldırıp yerine Şeyh Said'i koyalım

Politika

Erdoğan: Şiddet asla bir hak arama yöntemi değildir

Politika

Eski HDP İstanbul İl Başkanı gözaltına alındı

Politika

İki yılda 154 FETÖ şüphelisi sınırda gözaltına alındı