darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Takvim: Katar'dan Türkiye'ye büyük ihanet

Benzin ve motorine büyük zam!

'Otomotiv sektörüne büyük darbe'

'Krizden çıkış için iki seçenek var'

Erdoğan: Savaşa hazırız!

AKP'den, mutabıktık ama mutabakat değildi' açıklaması

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Ne mutabakatı ya' sözleriyle alevlenen Dolmabahçe tartışmaları için, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal “Evet, orada bir mutabakat yoktu' dedi. Gazetelerin Ankara temsilcileriyle bir araya gelen Ünal, 28 Şubat 2015’te dönemin AKP Grup Başkanvekili sıfatıyla katıldığı Dolmabahçe toplantısını anlattı. Ünal, toplantıya ilişkin “deklarasyon' ifadesini kullandı. 

Hürriyet’in Ankara Temsilcisi Deniz Zeyrek, Ünal’ın sözlerini şöyle aktardı:

“(Dolmabahçe’de) Hükümet adına Başbakan Yardımcısı Sayın Yalçın Akdoğan, siyaset kurumunun sorun çözücü olarak demokrasinin asli unsuru olduğunu vurgulayan bir konuşma yaptı. Bir mutabakat metni imzalanmadı, ortak bir metin söz konusu olmadı. İki siyasi partinin, siyaset kurumunun sorun çözücü olarak önemine vurgu yapan iki farklı açıklaması vardı. Buradan bir mutabakat çıkarmak ve bu mutabakat üzerinden de kendi sorumluluklarını yerine getirmeyenlerin AK Parti’yi mahkûm etmeye çalışması son derece yanlış. 

Dolmabahçe’de, HDP deklarasyonunun amacı silahların bırakılmasıydı. Ancak deklarasyondan sonra bunun olmayacağı görüldü ve bu amacını kaybetti. Terör örgütü ve HDP tarafından siyasetin bu hamlesi anlamsızlaştırıldı. Bize veya Sayın Cumhurbaşkanımıza zaman zaman deklarasyonu yok sayma eleştirisi yapıyorlar. Bunu yok sayan Sayın Cumhurbaşkanımız değil, HDP ve terör örgütüdür. Dolmabahçe toplantısından 45 dakika sonra Selahattin Demirtaş’ın ve katılımcıların açıklamalarına bakın. Siyasi ve sosyal bir süreçte gerçekleşecek olan deklarasyon maddelerini, silahların bırakılmasının şartı haline getireceksiniz. Silah bırakmaya yanaşmadılar. HDP’yi kastederek söylüyorum, sürecin ruhuna ihanet noktasına getirdiler. Cumhurbaşkanımız da yüksek öngörüsüyle bunu gördü ve dedi ki, 'Bu, samimi değil. Bu olup bitenler samimiyet içermiyor’. 

Böylece Dolmabahçe anlamını kaybetti. Sayın Başbakan’ın başkanlığında kurulan bir çözüm süreci komisyonu vardı. Efkan Ala da Yalçın Akdoğan da ben de o komisyonun üyesiydik. Dolayısıyla siyaset kurumuna vurgu yapmak için böyle bir ortak yani tarafların kendi bakış açılarını deklare edecekleri bir şeye, böyle bir basın açıklamasına karar verildiğinde, doğal olarak çözüm süreci komisyonundan bir Başbakan Yardımcısı, İçişleri Bakanı ve bir de Grup Başkanvekili katıldık.'

İlgili Haberler

Politika

Suriyelilerden Türk lirasına destek

Politika

İyi Partili Ali Türkşen: 10 aydır siyasetteyim kabullenemiyorum!

Politika

Berat Albayrak Kuveyt'ten 1.8 milyar dolar istedi, olumlu yanıt alamadı

Politika

Bloomberg: Trump, Türkiye'den bıktı

Politika

TBMM Başkanı Yıldırım: Parti ayrımı gözetmeksizin elimizden geleni yapmaya hazırız

Politika

'CHP'de uzlaşı sağlandı, kurultay talebi ertelendi'

Politika

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

Politika

MHP'li Yalçın'dan İyi Partili Aydın'a sert sözler

Politika

Abdulkadir Selvi'den Brunson iddiası

Politika

İyi Parti'de bir istifa daha

Politika

Erdoğan, Katar Emiri Al Sani ile görüştü

Politika

Nahit Duru | Devlet adamlığı zor zanaattır