Çok Okunanlar

CHP, üç büyükşehir için kararını verdi

Üniversite hocalarına Osman Kavala operasyonu: Çok sayıda gözaltı var

BBC muhabiri, Türk medyasındaki yalan ve komplo haberleri yazdı

Meteoroloji açıkladı: Kış mevsimi nasıl geçecek?

Gerici Akit'in skandal paylaşımı hakkında karar verildi!

AKP'li Arınç ve Toptan cemaatçilere üstün hizmet ödülü vermiş!

TBMM'nin AKP'li başkanlarının, Fethullah Gülen cemaatine yönelik darbe girişimi soruşturmalarında tutuklanan ve kapatılan kişi ya da kurumlara "TBMM Üstün Hizmet Ödülü" dağıttığı ortaya çıktı. CHP Milletvekili Mazlum Nurlu, "Bu ödüller geri alınacak mı?" diye sordu.

ARINÇ VE TOPTAN DÖNEMİNDE VERİLDİ 

Ödüller TBMM tarafından düzenlenen törenle, 2006 yılında Bülent Arınç'ın başkanlığı döneminde Hacı Boydak'a, 2008 yılında Köksal Toptan'ın başkanlığı sırasında "Kimse Yok mu Dayanışma ve Yardımlaşma Derneğine" verildi. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası iş adamı Hacı Boydak tutuklandı, Kimse Yok mu Derneği kapatıldı, yöneticileri tutuklandı. "FETÖ"cülere verilen TBMM üstün hizmet ve onur ödüllerinin geri alınıp alınmayacağını soran CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu, “Ödüllere ilişkin siyasi yaklaşımlar, TBMM'nin onur ve haysiyetine büyük zarar vermektedir' dedi.

'ÖDÜLLER GERİ İSTENECEK Mİ?'

TBMM Onur Ödülü Yönetmeliğinin 7'nci maddesindeki “Devletin şahsiyetine karşı işlenen cürümlerden dolayı hüküm giyenler, kamu hizmetinden yasaklılar, terör eylemlerine katılma ve bu gibi eylemleri tahrik ve teşvik suçlarından biriyle hüküm giymiş olanlar, TBMM Onur Ödülüne aday olarak belirlenemezler' hükmünü de hatırlatan Nurlu, “FETÖ'cülere verilen bu ödüller mutlaka geri alınmalıdır. Bu ödüller demokrasinin ve parlamentonun haysiyetidir' dedi. 

FETÖ'cülere verilen TBMM Üstün Hizmet Ödüllerinin hangi gerekçeyle verildiğinin de kamuoyuna açıklanması gerektiğini söyleyen Nurlu, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın cevaplaması için verdiği soru önergesinde şu sorulara da cevap istedi:

– Bugüne kadar TBMM'den Onur Ödülü ve Üstün Hizmet Ödülü alan fakat FETÖ terör örgütü ile bağlantılı olduğu için kapatılan kurum ve kuruluşların hangileridir ?

– Kapatılan Kimse Yok mu Dayanışma ve Yardımlaşma Derneğine TBMM Üstün Hizmet Ödülü verilmesine karar veren değerlendirme komisyonunda kimler görev almıştır ?

-FETÖ terör örgütü bağlantılı kişi ve kurumlara verilen TBMM Üstün Hizmet Ödülleri geri istenecek midir?

 

İlgili Haberler

Güncel

Tepki çeken Atatürk heykelini savundu

Güncel

THY uçağında 'TNT' şakası

Güncel

Ekmeğin içinden çıktı! Vatandaş şikayetçi oldu

Güncel

Yarım litre zeytinyağı 30 bin liraya satıldı

Güncel

Emniyet müdürünün kızına ceza yazan polise ödül

Güncel

'Kindar kedi' Haydar

Güncel

Suda indirim 'su gibi akıp gitti'

Güncel

10 büstün 9'unu çaldılar, Süleyman Demirel'e dokunmadılar

Güncel

İl Müftü Yardımcısı: Mısıroğlu, milleti karşı karşıya getirmekten hoşlanan bir ruh hastasıdır

Güncel

Meteorolojiden buzlanma ve don uyarısı

Güncel

Feribot seferleri iptal edildi

Güncel

FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturmada 11 tutuklama