Çok Okunanlar

CHP, üç büyükşehir için kararını verdi

Üniversite hocalarına Osman Kavala operasyonu: Çok sayıda gözaltı var

BBC muhabiri, Türk medyasındaki yalan ve komplo haberleri yazdı

Gözaltına alınan akademisyenler kimdir?

MHP'li vekilden AKP'ye uyarı: Sokak alarm veriyor

AKP’li başkanın oğlundan sit alanına inşaat

AKP’li Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer’in oğlu ve kayınbiraderine ait olduğu öne sürülen H&M adlı özel şirket tarafından iki yıl önce Hidayet koyuna bir plaj işletmesi yapılmasıyla başlayan yağma, koyun tamamen işgal edilmesiyle lüks otele dönüştü.

soL’dan Yusuf Yavuz’un haberine göre, Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Munise Ozan, ilgili kurumlara yapılan başvurular ve tutulan tutanaklara karşın ünlü koyda giderek genişleyen beton istilasıyla ilgili Savcılığa suç duyurusunda bulundu.

KOYU BETONLA KAPATTILAR

Kaş Çukurbağ Yarımadasında bulunan Hidayet Koyu, iki yıl öncesine kadar görenleri hayran bırakan el değmemiş bir doğa cennetiydi.

Ancak 3. Sınıf Doğal Sit Alanı statüsünde bulunan Hidayet Koyunda iki yıl önce beton dökülerek izinsiz yapılaşma başlatıldı.

Kaşlı sivil toplum örgütleri ve yurttaşlar, Hidayet Koyundaki bu kıyı yağmasını yargıya taşıdı. İlgili kurumlara da başvurarak kıyı tahribinin önlenmesini isteyen Kaşlı sivil toplum örgütleri, hiçbir yasal izni olmadığı öne sürülen yapılaşmanın durdurulmasını beklerken tam tersi oldu.

AKP'Lİ BAŞKANIN OĞLU VE KAYINBİRADERİ İŞLETİYOR

İddialara göre Kaş’ın AKP’li Belediye Başkanı Halil Kocaer’in oğlu Mehmet B. Kocaer ile kayınbiraderi Hasan Bozca tarafından yapıldığı öne sürülen Hidayet Koyundaki yapılaşma hakkında Kaş Orman İşletme Müdürlüğü 3 ayrı suç tutanağı düzenlerken, bununla ilgili açılan davalar ise sürüyor.

Ancak buna rağmen küçük bir plaj işletmesiyle başlayan yağma giderek genişleyip tüm koya yayılırken bir zamanlar 'Hidayet’in Yeri’ olarak anılan koyda bugün 'Blanca Beach’ adında lüks bir butik otel yükseliyor.

Plajı ve oteli işleten 'H&M Yapı’ adlı özel şirketin adının, AKP’li Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer’in oğlu Mehmet. B. Kocaer ile kayınbiraderi Hasan Bozca’nın adlarının ilk harflerinin birleşmesiyle oluştuğu iddia ediliyor.

SUÇ DUYURUSU

Kaş’ta tartışmalara neden olan Hidayet Koyu yağmasıyla ilgili bir kez daha suç duyurusunda bulunuldu.

Koydaki yapılaşmanın sürdüğünü ve alana beton döküldüğünü tespit eden Kaşlı yurttaşların başvurusu üzerine harekete geçen Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Munise Ozan, Kaş Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunarak, “Hidayet Koyu’nun kıyı kesimi ile sırtları, yaklaşık iki yıldan beri özel şahıslarca yetkili kurumlardan gerekli izinler alınmaksızın kafe, pansiyon, ek yapılar, oto park gibi inşaatlarla doldurulmakta ve işletilmektedir. Beton dökülmüş kıyı çizgisi/dokusu bile şu anda tamamen yok edilmiş durumdadır. İlgili resmi kurumlara birçok kez şikâyetlerde bulunulmasına karşın yasa dışı yapılan bu kaçak faaliyetlerin durmadığı, aksine, alana yayılarak sürekli olarak genişlediği gözlemlenmektedir' dedi.

13 Ocak tarihinde alanda yeni bir uygulamaya tanık olunduğunu ve bunun fotoğraflandığını kaydeden Ozan, Savcılığa yaptığı suç duyurusu dilekçesinde, Kaş Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne de telefonla ihbarda bulunulduğunu belirterek, “Fotoğraflardan da izleneceği gibi, alana yeni bir yapının temelini oluşturmak üzere beton dökülmeye devam edilmektedir. İnşaatlar özel mülkiyet iddiasıyla yapılmaktadır. Ancak Orman Bölge İşletmesi ve tapu davaları gibi ilgili kurumlar ve şahıslar arasında sürmekte olan davalar, ayrıca izinsiz uygulamalara karşı tutulan zabıtlar söz konusudur. Nitekim Kaş Orman İşletme Müdürlüğü’nce suç tutanakları da düzenlenmiş olup Kaş Asliye Hukuk Mahkemesi’nde davaları devam etmektedir. Bu koyda işgalden faydalanma suçunun işlenildiğine, 6831-93 sayılı yasanın ihlal edildiğine inanmaktayız. Eğer kurumlar arası alanın kullanımıyla ilgili sözleşme yapılmış ise sözleşme ihlali de söz konusudur' ifadelerine yer verdi.

HALK KOYDAN YARARLANAMIYOR

Kaş Belediyesi, Orman İşletme Müdürlüğü ve BİMER’e de konuyla ilgili şikâyet başvuruları yapan Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Munise Ozan, “Hidayet Koyu, yıllardan beri halkın yararlandığı, yiyeceğini içeceğini getirebildiği, piknik yapabildiği bir yerdi. Ne var ki bu izinsiz uygulamalarla şu anda bu koydan halk artık yararlanamamaktadır. Alan çevrilerek kapatılmış, zengin bitki örtüsü, zeytinlikleri ve deniziyle Kaş’ın en güzel, en temiz koylarından biri olan bu doğal plaj betona boğulmuş, paralı hale getirilmiş, kıyı işgal edilerek halkın denize girmesi engellenmiştir' dedi.

BELEDİYE'DEN YANIT

Bu arada Hidayet Koyundaki yapılaşmayla ilgili Kaş Belediyesi’ne ihbar ve şikâyette bulunan bir yurttaşa belediyece verilen yanıtta, şikâyete konu alanda zabıta ekiplerinde tespit edilen tuğla ve taş yapı duvarının yıkılarak alanın eski haline getirildiğinin belirtilmesi dikkat çekti. Ancak alanda bulunan tesislerin halen varlığını koruması Kaş Belediyesi’nin yanıtının ciddiyetine gölge düşürdü.

İlgili Haberler

Yaşam

AVM'lerden tişört, şal ve triko çalan köpek güvenlik kameralarına yakalandı

Yaşam

Sinop'tan dünyaya

Yaşam

Sıla tarafından darp edildiği iddia edilen Ziynet Sali'den ikinci açıklama

Yaşam

Güzin Abla'dan tecavüze uğrayan kadına: Sana ders olsun!

Yaşam

Köpeği için doğum günü partisi düzenledi

Yaşam

'Sosyal medyanın en nefret edilen kullanıcısı' ne kadar kazanıyor?

Yaşam

MasterChef'ten diskalifiye edilen Murat canlı yayında anlattı...

Yaşam

Boşanma partisinde gelinliğini patlattı

Yaşam

Boyu kısa bulunan Tom Cruise başrolden alındı

Yaşam

Oktay Kaynarca'dan ebeveynlere uyarı

Yaşam

İstediği pantolonu bulamayınca tezgahtarları dövdüğü iddia edilen Yusuf Harputlu: Kuzenim yapmış

Yaşam

Mahkeme, Hamza Hamzaoğlu'na açılan davayı reddetti: Evli olduğunu biliyordun