unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

AKP'li Canikli: Başkanlık 2017 için altın vuruş olacak

 

Canikli, 2017’de ekonominin daha iyiye gideceğini savunarak, “2017’de Suriye ve Irak ile olan ticari ilişkilerimizde sıçrama yaşanacaktır. AB ile ekonomik ilişkilerimiz ivme kazanacak, mal ve hizmetler dolaşımında yeni fırsatlar ortaya çıkacak. Özellikle Gümrük Birliği Anlaşmasının güncellenmesiyle AB ile olan ticaret hacmimiz genişleyecektir' dedi.

Geldiği takdirde cumhurbaşkanlığı sisteminin Türkiye’de iyi gelişmelere yol açacağını öne süren Canikli, “Güçlü ve istikrarlı yönetim yapısının oluşumunu sağlayacak cumhurbaşkanlığı sistemi 2017 yılı için altın vuruş olacaktır' diye konuştu.

Meclis Anayasa Komisyonu, başkanlık sistemini öngören anayasa değişiklik teklifini bu sabaha karşı kabul etmişti. Bu düzenlemeyle yürütmenin başı olacak olan cumhurbaşkanına Olağünüstü Hal (OHAL) ilan etme dahil geniş yetkiler tanınıyordu.

20 Aralık’ta AKP ve MHP’nin mutabatıyla komisyonda görüşülmeye başlanan teklif, komisyonun dokuz günlük mesaisi ve son olarak da 17 saat aralıksız çalışmasıyla kabul  edilmişti. Komisyona sunulduğu anda 21 madde olan teklif AKP’nin değişiklik önergeleriyle 18 maddeye indirilmişti.

TELAFİ EDİLECEK

Başbakan Yardımcısı, 2017’de Türkiye’de büyüme yaşanacağını ve 600 bin yeni istihdam kapasitesinin oluşacağını belirterek, turizmin de iyileşmeden nasibini alacağını söyledi: “2017’de, turizmde de 2016’da yaşanan kayıpların önemli bir bölümü telafi edilecektir. En son kasım ayı rakamları aslında turizmle ilgili bu telafinin 2016’nın son çeyreğinde de ortaya çıkmaya başladığını göstermektedir.'

Canikli, son haftalarda doların hızla artarak üst üste tarihi rekor kırmasıyla beraber yaşanan dalgalanmanın 2017’de son bulacağını da savundu: “2017 yılı ekonomide Türkiye’nin yükseldiği bir yıl olacaktır. Para ve sermaye piyasalarındaki küresel kaynaklı dalgalanmaların artık sonuna gelinmek üzeredir. Para, döviz piyasaları dahil dalgalanmadaki dalga boyu küçülmüş, daha istikrarlı bir trende girilmiştir. Dolar baskısı, faizlerin yükselmesini sağlayamamıştır. Özellikle Türk lirası kullanımında yaygınlığın artması, kurdaki dalgalanmanın sakinleşmesinde itici güç olmuştur.'Çok Okunanlar

'Adnan Oktar'ın isteyip de elde edemediği tek kadın benim'

Sayın Başkan...

Merdan Yanardağ'dan kritik 15 Temmuz yorumu

Mehmet Akif'in torunundan İsmail Kahraman'a tepki!

Koç Üniversitesi'nden duyuru: Üç kişinin ilişiği kesildi!

İlgili Haberler

Politika

Erdoğan: İdam müzakere masasında

Politika

İYİ-SEN üyesi Eren Şimşek sonsuzluğa uğurlandı

Politika

Erdoğan: Darbe defterini bir daha açılmamak üzere kapattık

Politika

Türkler Pensilvanya semalarında planör uçurdu!

Politika

Yıldırım: Parlamenter sistemin bitişinde 15 Temmuz etkili oldu

Politika

Çavuşoğlu: FBI'ın FETÖ soruşturmasını anlamlı buluyoruz

Politika

Pompalı tüfekle polisin üzerine yürüdü

Politika

'Yeni Bakan Pakdemirli'nin annesi beni aradı'

Politika

15 Temmuz'un unutulmaması için ne önerdi?

Politika

ABD Dışişlerinden 15 Temmuz açıklaması!

Politika

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli: Devletin topraklarını kiralamaya açmak istiyoruz

Politika

AKP ve tarafsızlık ilkesi