AKP'li Of Belediye Başkan Vekili: Kadın erkek karşısında konuşamaz, in oradan!

Trabzon Müftülük görevlisi Ayşe Yılmaz’ın konuşmasına, “Sen kimsin bize vaaz veriyorsun'' diye müdahale eden AKP’li Of Belediye Başkan Vekili Halil Alireisoğlu’nun mikrofonun sesini kapattı, salonun şalterini indirtti. Başbakan Davutoğlu’na durumu aktaracağını söyleyen Başkan Vekili kendisini “Temelde bayan olduğu için tepki gösterdim. Bayanların konuşacağı yer vardır. Erkeklerinde konuşacağı yer vardır'' diye savundu.

Yerel gazete Günebakış’tan Aydın Gerelleci ve Enis Yıldırım’ın haberine göre, Proje kapsamında Trabzon İl Müftülüğü ile Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) tarafından ortaklaşa yürütülen çalışmanın Of ayağı, şaşırtıcı bir olaya sahne oldu.

Of Belediye Başkanlığı’na ait toplantı salonunda din adamlarıyla yapılan toplantının ilk konuşmacısı, Ayşe Yılmaz’dı. Yılmaz konuşmasını sürdürürken, ön sırada oturan Of Belediye Başkan Vekili Halil Alireisoğlu, “Sen kimsin bize vaaz veriyorsun. Bu kadın nereden çıktı. Bu ne iş. Erkekler kadınlardan vaaz mı alırmış? Bizim kadınlardan alacağımız eğitime ihtiyacımız yok'' diye bağırdı.

Bununla da yetinmeyen Başkan Vekili, Ayşe Yılmaz’ın kullandığı mikrofonunu kapadı, salondan çıktı. Daha sonra salona gelen belediye görevlileri ise ışıkları söndürdü. Bu sırada salonda bulanan birçok din görevlisinin de salonu terk etiği öğrenildi.

Alireisoğlu'nun daha önce de, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’na yönelik ağır eleştirileri ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu için de, “AKP’li değil, dışarıdan geldi'' şeklindeki sözlerinden dolayı AKP tarafından uyarı cezasına çarptırıldığı öğrenildi.

Pişkince kendisini savundu

Olayla ilgili açıklama yapan Alireisoğlu, müftülük görevlisini, “kadın olduğu için konuşturmadığını'' kabul etti ve şöyle dedi: “Tepki göstermemin sebebi ortadadır. Başbakana olayı taşıyacağım. Bayanın konuşmasından rahatsız oldum. Temelde bayan olduğu için tepki gösterdim. Bayanların konuşacağı yer vardır. Erkeklerinde konuşacağı yer vardır. Bu telefonla konuşulacak iş değil. Aklınla o konuyu tartabilirsin''

Başkan Vekli, “Kadınlar nerede konuşur'' sorusuna “Geleceksin makamıma anlatacağım sana, dinleyeceksin beni, kadının nerede konuşacağını'' karşılığını verdi.

Ya Erdoğan'ın kadın danışmanları?

AKP'li Başkanvekili'nin, "Erkeklerin kadınlardan öğrenecek bir şeyi yok" şeklindeki sözleri, Erdoğan'ın artık sayıları takip edilemeyen 'başdanışmanlar' kadrosundaki kadın 'başdanışmanları' akıllara getirdi. 

Eski AKP Milletvekilleri Özlem Zengin, Alev Dedegil, Gülay Samancı eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan, Erdoğan'ın başdanışmanı olarak görev yapıyor.

Toplam 4 kadından danışmanlık hizmeti alan Erdoğan, kadınlardan öğreneceği bir şey varsa bu AKP'li başkanvekili için bir işlem yapılacak mı? Yok eğer AKP'li başkanvekili haklı görülüyorsa, "Erdoğan bu 4 kadına hangi hizmetleri için başdanışmanlık sıfatını ve ücretini layık gördü?" sorusu cevap bekliyor.

YAZARLAR