Çok Okunanlar

Diyanet'in skandalları bitmiyor! Atatürk'e ağır gönderme

FETÖ ile suçlanan Arda Turan ve Okan Buruk için karar verildi

Gizli çalışmanın ayrıntıları ortaya çıktı!

Can Ataklı isyan etti: Bana akıllı troll yollayın

Selvi: İstanbul için Kılıçdaroğlu'nun gönlünde yatan ismi biliyorum

AKP'li yazar 2016 Nobel Ödülü sahibi Dylan'ı İslam'a çağırmıştı

2016 Nobel Edebiyat Ödülü'nü Bob Dylan kazandı. Açıklanır açıklanmaz tartışma yaratan ödülün gerekçesi Komite'ye göre Dylan'ın Amerikan müzik geleneğinde "yeni şiirsel ifadeler yaratması" olarak belirtildi.

AKP'li Hakan Albayrak 2014 yılında Dylan'ı "Müslümanlığa çağırıp", şu tuhaf yazıya imza atmış, Dylan'a "İhlas suresinden başlayarak Kur'an'ı okusan ne güzel olur" demişti. Albayrak, aynı yazısında düşüncelerinden taviz vermeyen Joan Baez'e duyduğu nefreti de saklamamıştı.

Hakan Albayrak'ın yazısı şu şekildeydi:

Sonra bir gün Joan Baez vs’yi terk edip gittin. Ardına dönüp bakmadan gittin. Maneviyatsızlık canına tak etmişti. Kendi beynini ve yüreğini bile tatmin edememişken âlemin önüne bütün cevaplara vakıf bir âhir zaman bilgesi pozlarında çıkmayı da daha fazla sürdüremezdin, vicdanın buna el vermiyordu artık. Kendine duymadığın saygıyı başkalarından gördükçe için için acı acı gülümsüyor, “Keşke gerçekten saygıdeğer olabilseydim' diye düşünüyordun herhal. Neyse işte. Dünyayı yeniden yaratma saplantısıyla girdiğin yolun çıkmaz sokak olduğu hakikatine uyandın, ilahi iradenin varlığını ve mutlaklığını bütün benliğinde hissettin, stüdyoya yepyeni bir insan olarak girip “I Believe In You' (Sana İnanıyorum) şarkısını söyledin, artık Hıristiyan olduğunu bütün dünyaya ilan ettin, Bob Marley’e “Çok sevindim Dylan için. Yaratıcıya inansın da nasıl inanırsa inansın' dedirttin, Joan Baez’i ise “We don’t care if Dylan’s gone to Jesus, Jimi Hendrix is playing on, we know Janis Joplin was the rose...' (Dylan’ın İsa’ya gitmesi umurumuzda değil, Jimi Hendrix gitarını çalmaya devam ediyor, Janis Joplin de hâlâ gülümüz bizim) filan diye saçma sapan bir şarkı söylemeye sevk ettin. Aşırı dozda eroinden ölen Jimi Hendrix ve Janis Joplin örnek şahsiyet, dindar bir Hıristiyan olup o korkunç dünyadan paçayı sıyıran Bob Dylan ise tu kakaydı Joan Baez gibilerin nazarında. Neyse işte. Asıl söylemek istediğim şu: Geçen gün “Doğudan kapısından girdim, gözlerimde güneş' dediğini hatırladım da, ne güzel dedim, Allah Azze ve Celle bu mısraın şairine hidayet nasip etsin. Joan Baez’in aksine ben senin dinsizken Hıristiyanlığı kabul etmeni (Ehl-i Kitab olmanı) güzel buluyorum, ama bir adım daha atıp Müslüman olmanı arzu ediyorum tabii. Allah’tan başka ilah yoktur, Muhammed O’nun kulu ve elçisidir. İhlas suresinden başlayarak Kur’an’ı bir okusan ne güzel olur.

 

Kaynak: soL

İlgili Haberler

Güncel

Meteoroloji yarın için tarih verdi

Güncel

'Darbe davasında' 74 sanığa ağırlaştırılmış müebbet

Güncel

DSG İnşaat konkordatoya başvurdu

Güncel

Kadıini Mağarası'nda binlerce yıllık toplu mezar bulundu

Güncel

Ne yapacaklarını şaşırdılar: Şimdi de 'soğan' depolarına baskın

Güncel

Polis, kimlik kontrolü sırasında 'Akrep'ten ateş açtı: 1 yolcu öldü

Güncel

Sosyal medya üzerinden silah satışı yapanlara operasyon

Güncel

AKP'de 30 belediye başkan adayı belirlendi

Güncel

68 öğrenci, zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırıldı

Güncel

Minik Öykü, hastanede ilik bekliyor

Güncel

At keserken yakalanan baba-oğul: Yiyecektik

Güncel

Leyla Güven'e disiplin cezası