YAZARLAR

Tüm Yazıları Haluk Şahin

Yanlışlıklar komedyası

25.04.2016 12:40

Alman komedyen Jan Böhmermannın ZDF televizyonunda okuduğu taşlama şiir üzerine seyretmeye başladığımız  komedyadan söz ediyorum.

Başka bir galakside yaşamıyorsanız mutlaka duymuşsunuzdur: Böhmermannın okuduğu şiir başta hedef aldığı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Türk hükümeti tarafından tepkiyle karşılandı; Erdoğanın avukatları cezai dava açılması için Şansölye Angela Merkelin hükümetine başvurdular; Merkel dava açılması için izin verdi; şiir ZDF arşivinden çıkarıldı; tepkilerden korkan komedyene koruma verildi, olay büyüdü, pek çok komedyen ve sanatçı Böhmermanna desteğini belirtti, vb. vb.

Hikaye henüz bitmiş değil, daha çok şeyler duyacak göreceğiz.

Gelelim yanlışlıklara:

Bence birinci yanlışlık komedyen Böhmermannınkiydi. Okuduğu metin gerçekten iğrenç ve rezil yakıştırmalar içeriyordu. Bırakın bu gibi konularda hoşgörü eşiği düşük olan Erdoğanı, başkalarını da kızdırır, öfkelendirirdi. Diyelim ki, bu bir taşlamadır, aşırı gidebilir. O zaman da Böhmermann bunu mertçe yapabilmeliydi. Oysa burada ucuz bir kurnazlığa başvuruyor, o  iğrenç sözleri hem söylüyor, hem de Bakın bunları söyleseydim yasaları çiğnemiş olurdum! diyor, yani kendisine söylememiş muamelesi yapılmasını istiyordu.

 Bizde bu yönteme bir zamanlar magazin gazetelerinde başvurulurdu: Şu rezalete bakın, ahlak kalmadı mı? manşetinin altına dans ederken öpüşen çiftin kocaman fotoğrafları konurdu.

İkinci yanlışlık, Erdoğan ve avukatlarınının konuyu en üst düzeyde protesto ederek ve cezalandırma isteyerek büyütmesi. Böyle üzerine gidilmeseydi, saman alevi gibi sönüp giderdi. Büyük çoğunluğun ruhu bile duymazdı.  Şimdi bilmeyen yok. Almanya ve Avrupada pek çok kişinin bunu Türkiyede basına reva görülen muamelenin intikamı olarak algıladığı anlaşılıyor...

En önemlisi, bizim siyasetçilerin asla öğrenmek istemediği: Şairlere ve taşlamacılara karşı dava açıp tarihsel anlamda kazanan olmuş mu? Bugün Veziri Azam Bayram Paşa mı hatırlanıyor, yoksa şair Nefi mi? Baskıcı Abdülhamid, Şair Eşrefi susturup unutturabildi mi? 

Üçüncü yanlışlık, doğrudan doğruya Şansölye Merkelin. Göçmen antlaşması nedeniyle Erdoğana karşı elinin zayıf olduğunu herkes kabul ediyordu. Ancak, Erdoğanın talebi üzerine soruşturma başlatırken komedyenin söyledikleri için açıkca incitici olduğunu söylemesi doğru muydu? Böyle bir ifade yargıyı etkilemez miydi? Nitekim, daha sonra bizzat kendisi bunun bir yanlışlık olduğunu itiraf etti ve keşke söylemeseydim dedi. 

Ayrıca, Almanyada yabancı devlet adamlarına hakarete ilişkin yasa maddesinin 2018de kaldırılacağı ilan edildiğine göre, söylenenler ne kadar ağır olursa olsun, bu davadan bir şey çıkmayacağını görmek için derin hukukçu olmak gerekmiyor.

 Ben Erdoğanın avukatlarının yerinde olsam davayı geri çeker, zararın neresinden dönülse kardır derim.

Daha önce dediğim gibi, günümüz koşullarında bazı davaları kazanabilmek mümkün değil, ama kaybedebilmek mümkün!  Bu onlardan biri!

Eğitim