darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Erdoğan: Ak Parti, Atatürk'ün başlattığı mücadelenin temsilcisidir

Candaş Tolga Işık'ın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Yemen'de 40 çocuğu öldüren bombanın hangi ülkeden geldiği ortaya çıktı

Genel müdürden Garanti Bankası çalışanlarına 'ekonomi' maili: Sır saklama yükümlülüklerimiz...

AKP'lilerin 'Geleceğiniz yanar' tehdidine rağmen öğrencilerin 'imam hatip' direnişi sürüyor!

Akçakoca’da Sosyal Bilimler Lisesi’nin “kız imam hatip lisesi'ne dönüştürülmesi nedeniyle okulun üçüncü gününde de eğitim yapılamadı. Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerinin önceki gün okullarının imam hatip lisesine dönüştürülmesine karşı eylem yaparak imam hatip sınıflarının önünde bedenleri ile barikat kurmasının ardından 21 Eylül’de de imam hatip lisesi öğrencileri erken gelerek sınıflara girdi.

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde Sosyal Bilimler Lisesi’nin kız imam hatip lisesine dönüştürülmesine karşı geçtiğimiz eğitim-öğretim yılında öğrenciler, veliler eylemler yaparak ve yetkililerle görüşerek protesto etmiş, başka bir binaya taşınmak istemediklerini dile getirmişlerdi.

Okulların açılması ile Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileriimam hatip sınıflarının önüne barikat kurarak okullarına sahip çıkmışlardı. Okulun üçüncü günü de öğrencilerin direnişi nedeni ile eğitim yapılamadı. Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerinin okulun açılışı ile sınıf önüne barikat kurarak sürdürdükleri direnişin ardından 21 Eylül’de de imam hatip lisesi öğrencileri erken gelerek sınıfları doldurdu.

Akçakoca Sosyal Bilimler Lisesi’nin, 79 yatak kapasiteli pansiyonu ile birlikte Kız İmam Hatip Lisesi’ne dönüştürülmesi velilerin ve öğrencilerin tepkisine neden oldu. Okulun, son sınıflar hariç 200 öğrencisinin, Barbaros Anadolu Lisesi’ne taşınacağı açıklandı. Okul açılmadan bir hafta önce veliler konuyu idari mahkemeye taşırken, mücadele sürüyor. İmam Hatip Lisesi öğrencileri dün erken saatlerde gelerek sınıflara otururken Sosyal Bilimler lisesi öğrencileri ise kantinde eylem yaptı.

lise2.jpg

Veliler de okulda

Veliler de okulda öğrencilere destek verdi. Hürriyet’in haberine göre Sosyal Bilimler Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Belma Öztürk, “Haziran ayında okulumuzun İmam hatip olacağı ve başka okulun altına sığınmacı gideceğimiz söylendi. Biz dün (önceki gün) erken geldik çocuklarımızı sınıflara soktuk. Bugün (dün) de onlar bizden önce sınıflara yerleşmiş, bizim çocuklar kantinin boşluğunda kaldı. İl ve ilçe milli eğitim müdürü ile kaymakam geldi. Çocuklara, 'İçinizden bir kısmının geleceği yanar’ gibi şeyler söylendi. İdari mahkemenin kararını bekliyoruz. Bizim gitmemiz Barbaros Lisesi’ni de rahatsız etti. Yer açmak için sınıflar birleştirildiği için mevcutlar arttı' dedi.

Öğrencilerin eylemi üzerine Düzce İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, Akçakoca Kaymakamı Mehmet Özer ve ilçe Milli Eğitim Müdürü ile birlikte giderek öğrencileri ikna etmeye çalıştı. Hürriyet’e konuşan Yiğit şunları söyledi:

“İmam Hatip Lisesi ortaokul ve lise öğrencileri aynı binada eğitim görüyor ve sayıları 600’e yakın. Kapasite olarak yetersiz kalması nedeniyle öğrenci sayısı 158’e düşen sosyal bilimler lisesine, kız imam hatip öğrencilerini taşıma kararı aldık. Bu okuldaki öğrencileri de Barbaros Anadolu Lisesi’nin üst katına taşımaya karar verdik. Çocuklarla konuşarak ikna etmeye çalıştım. Onlara, 'Derste olmanız gerekiyor, yoksa siz de biz de problem yaşarız’ dedim. Bu tehdit olarak algılanmış. Son kararımız; çocuklar tahsis edilen okullara gidecek.'

lise3.jpg

“İtidale davet'

CHP’li Mahmut Tanal ise okullarının imam hatibe dönüştürülmesine tepki gösteren öğrencileri ve velileri  “itidale' davet ettiğini şbelirterek yaşananın lise velileri ve öğrencilerini karşı karşıya getirmek olduğunu Hürriyet’e şu sözlerle açıkladı: “İdari plansızlık nedeniyle İmam Hatip ve Sosyal Bilimler Lisesi velileri ile öğrencilerini karşı karşıya getiriyorlar. İmam Hatip lisesi üzerinden tartışma başlatmak için tezgâh kurmuşlar. Bu çocuklar birbirinin yüzüne nefretle bakıyorlar. Tehlikeli bir gerginlik var, beni korkuttu. Bir kıvılcım bekliyor millet. İki okulun öğrencilerini de velilerini de itidale davet ettim' dedi.

AKP’liler devrede

Direnişin sürmesi üzerine AKP’liler devreye girdi. Çocukların tehdit edilmesinin ardından yapılan toplantıda AKP Belediye Meclis Üyesi Hasan Ali Yanmaz da girdi. Yoklamalarda yeni sınıflarda görülmeyen öğrenciler açısından “sorunların' ortaya çıkacağı toplantıda gündemleştirildi. Toplantıda eğitimin kesintiye uğramaması için gönderildikleri Barbaros Anadolu Lisesi’nde eğitime devam edilmesi ancak okulun kazanılması ve öğrencilerin yaşadıkları mağduriyetin giderilmesi içn mücadeleye devam edilmesi kararı aldı.

Toplantı sonrasında okul koridorlarında ve bahçesinde bekleyen öğrenciler toplu bir biçimde ve “Zulme hayır, adalet istiyoruz' sloganları ile Çuhallı çarşısındaki Barbaros Anadolu Lisesine yürüdü.

Kaynak: Sendika.org

İlgili Haberler

Güncel

Vali yangın tartışmasına dursun: Tunceli yine yanıyor

Güncel

Polisin yaraladığı köpekle ilgili yeni gelişme

Güncel

TZOB'dan fındık fiyatı açıklaması

Güncel

'Kadınlar, mülteci kampında fuhuşa zorlanıyor'

Güncel

CHP'li Aygun: Gümrük vergisiz ithalat çiftçimizin ayağına bomba bırakmaktır!

Güncel

SPD: Erdoğan'la yaşanan siyasi anlaşmazlıklardan bağımsız olarak Türkiye'ye yardım edilebilir

Güncel

CHP'li Kani Beko: Krizin faturasını yaratanlar ödemelidir!

Güncel

Hırsızlara afişle iş teklifinde bulundu

Güncel

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: ABD, seçim malzemesi yapıyor

Güncel

1 Mayıs'ında yaralanan Dilan Alp'in açtığı dava 5 yıl sonra reddedildi

Güncel

HDP heyeti: Tunceli'deki yangına müdahale edilmiyor, vali manipüle ediyor

Güncel

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba: Orman yangınları araştırılsın