darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Emeklilere maaş şoku!

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

AKP'nin amacı biat eden, sorgulamayan nesiller yetiştirmek'

Proje okullarında 8 yıl görev yapan öğretmenlerin başka okullara atanmasına karşı çıkan veliler, İstanbul İl Milli Eğitim binası önünde bir araya geldi. Yrd. Doç. Dr. Atilla Özsever 'proje okul' uygulamasını ve velilerin tepkilerini değerlendirdi.

RS FM'de yayınlanan 'Burası Türkiye' programına konuk olan Birgün gazetesi yazarı Yrd. Doç. Dr. Atilla Özsever ilk kez Mart 2014'te başlatılan bu uygulamanın amacının önce, üniversitelerle daha sıkı bir eğitim içerisinde, teknoloji ve bilişim alanında bir takım yeniliklere açık okul olarak tanımlandığını söyledi. Özsever esas amacın başka yönde olduğunun uygulamalarla ortaya çıktığını belirtti. 'Proje okul' kapsamında bulunan, tarihsel geleneği olan İstanbul Erkek Lisesi'nde haziran ayında müdürlerinin ve idari kadronun değişmesi üzerine müdür konuşurken öğrencilerin sırt dönme eylemi gerçekleştirmesinin amacını Yrd. Doç. Dr. Şöyle değerlendirdi: 


"Bu okullarda ilerici, Atatürkçü, aydın nitelikli öğretim kadroları var, dolayısıyla bu kadroların değiştirilip mevcut hükümetin görüşü doğrultusundaki bir kadrolaşmaya karşı tepki doğdu. Özellikle buradaki öğretmenlerin nitelikli yapısı öğrencilerinde üniversitelere yerleştirilmesinde çok büyük etken oluyor. Bu okullarda neredeyse öğrencilerin yüzde sekseni iyi üniversiteleri kazanma imkanına sahip oluyorlar. Hem TEOG sınavıyla buraya nitelikli öğrenciler alınıyor hem öğretim kadrosunun nitelikli olması sonucunda üniversitelere giden öğrenci açısından da son derece kaliteli bir öğrenci profili ile karşı karşıya bulunuyoruz. Dolayısıyla yine AKP 4+4 projesi ile eğitim sistemini değiştirmek istedi ve bu okullarda kendi ideolojisine uygun öğrenci neslinin yetiştirilmesini amaçlıyor. Buradaki öğrencilerin aileleri de genelde Atatürkçü, laik dünya görüşünü benimseyen ailelerin çocukları. Bunlar aile yapısı olarak baktığımız zaman da böyle bir formasyondan geliyorlar. Dolayısıyla okulda ağırlıklı bir dinsel eğitime karşı laik, demokratik, çağdaş bir eğitimden yana öğrenci kitlesi ve veli kitlesi var. Bu yüzden böyle bir tepki gelişti."

'BU OKULLARDA VAKIFLARIN ONAYI OLMASI GEREKİYOR'

8 yılı dolduran öğretmenlerin başka okullara gönderilmesinin gündeme gelmesi ile ilgili konuşan Özsever, bu okullarda öğretmen veya müdür atamasının belli kriterlere göre yapıldığını, çünkü bu okulların vakıfları olduğu ve onların onayının olması gerektiği üzerinde durdu. Herhangi birinin gelip müdür olamayacağını belirten Özsever şunları söyledi: "Başta müdür olmak üzere, kadroların değiştirilmesine karşı veliler ve öğrenciler tepki gösterdi. Bu tepki kötü şekilde algılanmasın. İnsanlar nitelikli eğitim alıyordu, bu çocuklar iyi üniversitelerde okusunlar, başarılı insanlar olsunlar, bu memlekete faydalı insanlar olsunlar diyorlar. Bu uygulamanın arka planında da şu var; burada yetişen insanlar ister istemez hayatta da tabi kendi dünya görüşleri doğrultusunda devam edecekler, belki iktidarla belki başka düşüncelerle farklı görüşlere sahip olabilirler ama mevcut iktidarın anlayışı tamamen biat eden, sorgulamayan nesillerin yetiştirilmesini amaç edindiği için öğrenciler buna karşı bir tepki gösteriyorlar."

Kaynak: Sputnik

İlgili Haberler

Eğitim

Okullar ne zaman açılıyor?

Eğitim

Liselere yerleştirmede ikinci nakil sonuçları açıklandı

Eğitim

DGS adaylarının cevap kağıtları erişime açıldı

Eğitim

Öğretmenlerin alan değişikliği takvimi belli oldu

Eğitim

Liselere yerleştirmede ikinci nakil dönemi için son gün

Eğitim

Özel okul teşvikleri için başvurular başladı

Eğitim

2018 DGS sonuçları açıklandı

Eğitim

KPSS puanlarının geçerlilik süresi değiştirildi

Eğitim

YKS tercih başvurularında bugün son gün

Eğitim

Liseler için ikinci nakil başvuruları başladı

Eğitim

Ortaöğretim kurumlarına yerleştirme sonuçları açıklandı

Eğitim

LGS 1. nakil sonuçları açıklandı