Çok Okunanlar

Sincan'da Gökçek krizi

CHP milletvekili hayatını kaybetti

AKP anketinde İstanbul için öne çıkan 3 isim

'İstanbul'un AKP adayı artık belli'

AKP'li belediye başkanının damadı tutuklandı, oğlu gözaltında

AKP'nin dokunulmazlık teklifini CHP değerlendirecek

AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'i TürkiyeBüyük Millet Meclisi'ndeki (TBMM) makamında ziyaret etti. Görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Özgür Özel, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin iletmiş olduğu teklifte kendilerine daha önce gelen tekliften farklı olarak Başbakanlığa ve Adalet Bakanlığına intikal etmiş olan dosyaların da 15 gün içinde ilgili mercilere, yargı mercilerine intikal ettirilmesi olduğunu söyledi. 

Özel, "CHP olarak bu süreci şöyle değerlendiriyoruz. Yasanın çıktığı tarihte Adalet Bakanlığına, Başbakanlığa gelmiş dosyalar yoktu ilk teklifinde Adalet ve Kalkınma Partisinin. Bu bir eksiklikti, biz bunu yasanın çıktığı tarihe kadar işlenmiş olan tüm suçları kapsaması gerektiğini söylüyoruz. Bu konuya Adalet ve Kalkınma Partisi'nin böyle yaklaşmadığı ama Başbakanlık ve Adalet Bakanlığı'nda bekleyen dosyaları da intikal ettirme olarak yaklaştığı anlaşılıyor. Bir temel ayrılık noktamız da şu olarak görüldü; biz sadece milletvekilleriyle ilgili dokunulmazlığın yeterli olmayacağını, ilgili şu anki bakanlar ve geçmişteki bakanlarla ilgili yasanın çıktığı tarihe kadar, çıkacağı tarihe kadar işlenmiş tüm suçların da Anayasa 100'deki soruşturma komisyonu kurulma ihtiyacı olmaksızın ilgili yargı merci olan ki bakanlar için burası Yüce Divan olarak göreve yapacak olanAnayasa Mahkemesi'dir. Bunun olması gerektiğini düzenlemiştik. Sayın Naci Bostancı'nın bize sunduğu karşı teklifte bu yok. Onlar mevcut bakanların ya da geçmişte görev yapmış bakanlarla ilgili gelecek, kanun çıktığı tarihe kadar işledikleri suçlarla ilgili gelecek fezlekelerin de işleme alınmasıyla ilgili bir adım atmıyorlar. Bu bizim açımızdan son derece önemli bir durumdur." dedi. 

CHP'nin teklife ne zaman cevap vereceğinin sorulması üzerine ise Özel, "Bu teklifi Sayın Genel Başkanımıza derhal ilettik ve bunun yanında Genel Başkanımızın takdiriyle partimizin yetkili organlarında görüşüldükten sonra önümüzdeki günlerde Adalet ve Kalkınma Partisine bu konudaki görüşümüzü de ileteceğiz." karşılığını verdi.

"Rezervleriniz var, sıcak bakmadığınız anlaşılıyor." denmesi üzerine de Özel, "Şöyle, grup başkanvekilleri olarak bizim ilgili yetkili kurullarımızdan bize verilen görev bizim yapmış olduğumuz üçlü öneri kabul edilirse bu konuda derhal harekete geçme noktasındadır. Ancak bizim önerimiz dışında bir öneri geldiği için bunu yetkili kurullarımız değerlendirecek." diye konuştu. 

"Adalet ve Kalkınma Partisinin bakanlarla ilgili hem geçmişteki bakanlar hem de bugünkü bakanlarla ilgili bir endişesinin olduğu veya onları bu dokunulmazlık zırhının arkasında tutmayı son derece önemsedikleri anlaşılıyor." diyen Özel, AK Parti'nin kendi teklifinde ısrarcı olması, tek başına bu teklifi getirmesi durumunda tavrın ne olacağının sorulması üzerine, "Bu değerlendirmeyi yetkili kurullarımız yapacak elbet ama şunun da önemle altını çizmek lazım. Anayasanın amir hükmü gereğince bu konunda gruplar grup kararı alamazlar. Ancak CHP'nin, Adalet ve Kalkınma Partisinin bu biraz revize ettiği ama bizim beklentimizin çok gerisinde olan bu teklifine karşı nasıl bir yanıt vereceğimiz sonuçta yetkili kurulun alacağı karar." şeklinde konuştu.

İlgili Haberler

Politika

Yıldırım, damada 'başarılı evliliğin sırrı'nı verdi: İtaat et, rahat et

Politika

AKP'nin dün akşam ki temayül yoklaması sonrası Ankara adayı yüzde 90 kesinleşti iddiası

Politika

Osman Kavala'nın Gezi'nin organizatörü olduğu iddiası, TKP'li bir askere mi dayanıyor?

Politika

Musa Anter'in katil zanlısı AKP'den aday adayı oldu

Politika

Kılıçdaroğlu: Türkiye büyük ölçüde ekonomik ve siyasi bağımsızlığını kaybetti

Politika

'Cumhurbaşkanı'na hakaretten' iki kişi tutuklandı

Politika

Hopa'da CHP, HDP, Halkevleri ve ÖDP yerel seçimlerde birlikte hareket edecek

Politika

Zaman gazetesinin sahibine FETÖ'den beraat

Politika

Danıştay, İçişleri Bakanlığı'nın kararını kaldırdı: AKP'li başkan FETÖ'den araştırılsın

Politika

Mansur Yavaş, adaylığına ilişkin 'doğru haberi' paylaştı

Politika

AKP'nin teklifini reddeden eski başkan, CHP'den aday oluyor

Politika

HDP Grup Başkanvekili Bilgen görevinden ayrıldı