Çok Okunanlar

Atatürk'ün annesine hakaret etmişti... Nişanyan, gerici meczuplarla yarışıyor

Muharrem İnce: Kılıçdaroğlu'nun o teklifine 'Evet' demeyeceğim

İstanbul Havalimanı akan çatısıyla gündemde...

CHP milletvekili hayatını kaybetti

'Eurovision'a neden katılmıyoruz?' sorusuna hükümetten yanıt

AKP'nin en büyük korkusu: 330

AKP'nin anayasa değişikliği paketinde gizli oylama nedeniyle büyük kaygı yaşadığı iddia edildi. Cumhuriyet'ten Emine Kaplan'ın haberine göre, Meclis’te 330’un ya da referandumda yüzde 50’nin altında kalınması ihtimali AKP'de gerilim yarattığı iddia edildi.

Kaplan'ın kulis bilgilerine dayandırdığı haberinde yer alan maddeler şöyle:

Ya Meclis’ten geçmezse: MHP’den en az 25 milletvekilinin öneriye 'evet’ oyu vereceği şeklinde geliyor. Ancak oylama gizli, kimin ne oy vereceğini belirlemek mümkün değil, bunun bir garantisi yok. AKP’den de fireler olabilir. Eğer MHP’den 20 kadar milletvekilinden destek gelir, partiden de 5-6 fire olsa 330 rakamına ulaşmak çok riskli hale gelir. Öneri, 330’un 1-2 oy altında da kalabilir, 1-2 oy üstünde de çıkabilir. Bıçak sırtı bir tablo ortaya çıkar. Oylamaların seyrine bakılarak paketin son oylaması yapılmadan rafa kaldırılabilir. Böyle bir tablo, erken seçim olasılığını güçlendirir.

Referandumda yüzde 50’nin altında kalırsa: Öneri, Meclis’te 330’un üzerinde oyla geçerse referandum süreci başlayacak. Referandumda, anayasa paketinin yüzde 50’nin altında kalması, hem parti hem de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı büyük sıkıntıya sokar. Anketlerde yüzde 50 bandında da gözükse rüzgâr ters esebilir. Halkın, referandumda 'hayır’ dediği bir konu uzun bir süre gündeme getirilemez. Mevcut sistemdeki sistem krizi aşılamaz bir noktaya gelir. Bu durumda Cumhurbaşkanı’nın parlamenter sistem içine çekilmesi ve yetkilerinin daraltılması gibi konular gündeme getirilir.

Yedek vekillik ve 18 yaş sıkıntısı: Anayasa paketine yedek vekillik ve milletvekili seçilme yaşının 18’e düşürülmesi yönünde maddeler konulması sıkıntı yaratır. Milletvekilleri, iki düzenlemeyi de istemiyor. Oylamalarda partide beklenmedik şekilde yüksek fire gelebilir. İki maddenin, iktidar milletvekillerinin firesiyle düşmesi durumunda partinin imajını zedeler.

İlgili Haberler

Politika

Dışişleri Bakanlığı: Kıbrıs'ın doğal kaynakları her iki tarafa ait

Politika

Afrin'de sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Politika

Trump'tan Kaşıkçı tapesi açıklaması

Politika

Tutuklanma gerekçesi: İçeriğini bilmedikleri ‘şiddetsiz eylem' toplantısı…

Politika

AKP'li belediye başkanının damadı tutuklandı, oğlu gözaltında

Politika

Uğur Işılak hakkında suç duyurusu

Politika

AKP'li aday camiye 'seçim pankartı' astırdı

Politika

CHP zehirlenen askerleri Meclis'e taşıdı

Politika

Sincan'da Gökçek krizi

Politika

AKP anketinde İstanbul için öne çıkan 3 isim

Politika

CHP milletvekili hayatını kaybetti

Politika

MHP'li başkan, İyi Parti'den aday mı olacak?