darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Kriz kapıda: Vatandaşı işsizlik ve aşsızlık bekliyor!

AKP'liler arasında 'havlama' polemiği

ABD Büyükelçiliğine saldıranların fotoğrafları ortaya çıktı

HDP'de dikkat çeken istifa: Parti içinde oligarşik bir yapı oluştu

'Ankesörlü telefon' operasyonlarına ilişkin dikkat çeken yazı: Diğer ucunda kim var?

AKP'nin 'faizsiz kredi' vaadinde dağ fare doğurdu

ABC Gazetesi
KOSGEB faizsiz 50 bin TL kredi için başvurular dün gece sona erdi. İnternet üzerinden yapılan başvurularda yoğunluk yaşandı. KOSGEB faizsiz kredi ödemesinin ne zaman yapılacağı hakkında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü açıklamalarda bulundu. Bakan Özlü, KOSGEB ödemelerinin 2017 yılına girmeden yapılacağını açıkladı.

YAKLAŞIK 200 BİN KİŞİ BAŞVURDU 15 BİN KİŞİ YARARLANACAK
İlk 12 ay ödeme yapılmadan toplam 36 ay geri ödemeli faizsiz kredi 15 bin esnafa verilecek. 50 bin TL faizsiz kredi 15 bin esnafa verilecek. Başvuru yapabilmek için KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmak gerekiyordu. KOSGEB başvurusu "sifirfaiz.kosgeb.gov.tr" internet sitesinden yapıldı.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı'ndan (KOSGEB) yapılan yazılı açıklamada, 1 Ocak 2016'dan "Sıfır Faizli Kredi Destek" programı açıklandığı güne kadar veritabanına kayıtlı firma sayısı 56 bin 810 ve KOBİ bilgi beyannamesi güncelleyen firma sayısı 147 bin 710 iken, 10 Aralık'tan bugüne kadar veritabanına yeni kaydolan firma sayısı 105 bin 463 ve aynı dönemde KOBİ bilgi beyannamesini güncelleyen firma sayısının ise 178 bin 629'u bulduğu bildirildi.

DAĞ FARE DOĞURDU

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, KOSGEB destek kredisi konusunda yaşanan sıkıntıyı Meclis'te gündeme getirdi. Genel kurulda söz alan Gürer, Niğde'de 1.631 KOBİ'den 1.471'i KOSGEB'in 50 bin liralık kredisi için başvuruda bulunduğunu ancak yalnızca 67'sinin krediden yararlanabileceğine dikkat çekti.

Gürer şöyle konuştu:

"KOSGEB 50 bin lira kredi vereceğini duyurdu. Ülke genelinde hemen hemen her ilde yoğun başvurular oldu ve bu başvurular sona erdi. Niğde'de faaliyetini sürdüren KOSGEB'e kayıtlı 1.631 KOBİ'den 1.471'i KOSGEB'in 50 bin liralık kredisi için başvuruda bulundu. Bu KOBİ'lerden ise yalnızca 67'si krediden yararlanabilecek. Bankalar üzerinden kullandırılacak kredi faiz oranının tamamının KOSGEB tarafından karşılanacağı açıklanmıştı. 12 ayı ödemesiz, kalanı 3'er aylık eşit taksitle ödeme yapılacağı belirtilmişti. Kriter olarak da öncelikle en fazla işçi çalıştıran, en fazla yıllık net hasılatı yapan işletmelere öncelik tanınacak. 1.471 işletme içinde başvuranlardan yalnızca 67 tanesi bu işten yararlanabiliyor. Hükûmetin, içinde bulunulan ekonomik koşullar da dikkate alınarak KOSGEB'e yapılan başvurularda oranın artırması, daha çok işletmenin bundan yararlanması için bir çalışma yapmasını temenni ediyorum."

GİRESUN'DA SADECE 60 KİŞİ

CHP'li vekilin dikkat çektiği bu sorun farklı şehirlerde de yaşanıyor. Yılardır çok büyük oranda göç veren Giresun'da da KOSGEB kredisinden yararlanabilecek esnaf sayısının 60'ta kalacağı açıklandı

Konuya ilişkin açıklama yapan Giresun Otel ve Kahveciler Odası Başkanı Ercan Ayhan "Giresun'da bu krediden en fazla 60 kişi yararlanır" dedi.

Başkan Ayhan,’ Ben de dahil olmak üzere günlerdir  50 bin TL faizsiz kredi almak isteyen Giresunumuzda kullanabilecek esnaf sayımız en fazla 60 kişi olacaktır. Üzüldüğüm bir konu KOSGEB ve yetkililer 'Bu krediyi herkes alamaz kriterler şunlar' demeliydi. Benim günü kurtarmaya çalışan esnaflarım günlerdir KOSGEB kapılarında bilgisayar başlarında kaldılar. Şimdi her kes parayı alırız zannediyor. Şu bilinmeli ki öncelik mikro işletmeler. Ticaret Odası üyeleri bu kredilerden yararlanamaz. Mikro işletmeler ve küçük işletmeler, esnaf odası üyeleri fakat limit az olduğundan Giresun'da en fazla 60 kişi kullanır’ dedi.

'SÜRE UZATILSIN' ÇAĞRISI

Esnafların KOSGEB veri tabanı kayıtlarını yaptırmlarını isteyen Ayhan, sözkonusu desteklerin devam etmesi için başta Cumhurbaşkanlığı ve  Başbakanlık olmak üzere yetkili bakanlık ve ilgili birimlere mail atılmasını veya dilekçeler gönderilmesini de istedi.

ÇİFTÇİ DESTEK KREDİSİNDE DE AYNI SORUN

AKP'nin 1 Kasım seçim vaatleri arasında yer alan "Genç Çiftçilere Hibe Desteği Projesi" için de 378 bin genç çiftçi başvuruda bulundu. Ancak burada da başvuruların büyük oranının olumsuz sonuçlandığı ve hibe kredisinden yararlananların AKP teşkilatında görevli ve yakınları olduğu yönünde şikayetler kamuoyunu yansımıştı.

 

İlgili Haberler

Ekonomi

Metro İstanbul'dan 6 milyonluk israf!

Ekonomi

Kriz kapıda: Vatandaşı işsizlik ve aşsızlık bekliyor!

Ekonomi

Dolar kuru bugün ne kadar?

Ekonomi

SGK'dan emekli ödemeleriyle ilgili açıklama

Ekonomi

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

Ekonomi

Bakan Albayrak'tan 'vergi ödemeleri' açıklaması

Ekonomi

Piyasalar tatile girdi: TL'de zayıflık sürüyor

Ekonomi

Emeklilere maaş şoku!

Ekonomi

Merkez Bankası'ndan 'Katar'la anlaşma' açıklaması

Ekonomi

'Erdoğan, Apple mağazasına girse hayal kırıklığına uğrardı'

Ekonomi

Bankaların dış borçlanmada son rotası: Dayanak varlıklı programlar

Ekonomi

Pepsi, İsrail merkezli o şirketi 3,2 milyar dolara satın alıyor