Çok Okunanlar

Muharrem İnce: Kılıçdaroğlu'nun o teklifine 'Evet' demeyeceğim

Atatürk'ün annesine hakaret etmişti... Nişanyan, gerici meczuplarla yarışıyor

'Eurovision'a neden katılmıyoruz?' sorusuna hükümetten yanıt

Mansur Yavaş'tan AKP'den aday olacak iddialarına yanıt

CHP ile HDP'nin ortak adayı olacağı iddia edilen Celal Doğan'dan açıklama

Akşener: MHP'de kongre olmazsa erken seçim olur

MHP Genel Başkan adayı Meral Akşener, CNN Türk’te Şirin Payzın’ın sunduğu 'Ne Oluyor?' programının canlı yayın konuğu oldu. Kurultay sürecine ilişkin açıklamalarda bulunan Akşener, Gemerek ve Tosya’da hukuksuz kararlar alan hakimler için suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

MHP Genel Başkan adayı Meral Akşener’in kurultay sürecine ilişkin çalışmaları devam ediyor. Akşener, CNN Türk’te canlı yayın konuğu olarak, gündemde merak edilenleri yanıtladı.

MHP'de Genel Başkan Devlet Bahçeli'ye bayrak açarak adaylığını açıklayan isimlerden Meral Akşener, milletvekillerinin parti içi muhalefeti hedef alan bir metni okumadan imzalamaya zorlandığını söyledi.

Akşener, "Son dönemde öğrendiğim şu. Üstü kapalı bir metin dolaştırılmış, bazı milletvekili arkadaşlar merak etmişler, okumuşlar. Son derece ağır ifadelerin de olduğu bir metin" dedi. 

Meral Akşener’in konuşmalarından öne çıkanlar şunlar:

Yarından itibaren avukatlarıma talimat verdim Gemerek ve Tosya’da hukuksuz karar çıkaran hakimler için suç duyurusunda bulunup, konuyu HSYK’ya taşıyacağız. Bundan sonra bu gibi kararları çıkartacak olan hakimleri de şikayet edeceğim.

YARGITAY UZATMADAN DERHAL BİR ÇÖZÜME KAVUŞTURMALIDIR

Daha fazla kafa karışıklığı olmaması için, Saadet partisinde olduğu gibi 3 yıl boyunca beklenilmek yerine, Yargıtay hemen bu hafta toplanıp karar vermelidir.

15 Mayıs’ta kurultayımızı toplayacağız. Seçimli genel kurulu toplamak istiyoruz ama o ikinci adım. Öncelikle tüzük kurultayımızı toplayacağız. Sonrasında genel başkanlık seçimini yapacağız.

BAHÇELİ’NİN YAPTIKLARINI AÇIKLAYAMIYORUM

Bu nasıl bir siyasi anlayıştır ki kendinizin seçildiği delegeye nasıl güvenmiyorsunuz. Neden kurultay kararı almıyorsunuz. Ben sayın Bahçeli’yi 'zeki satranç ustası, strateji ustası' olarak tanımlamışımdır. Hala da öyle olduğunu düşünüyorum. Ancak böylesi bir aklı son yaptıklarıyla bağdaştıramıyorum. Böyle bir aklı bugün yapılanlarla açıklayamıyorum.

OKTAY VURAL KARDEŞİM GİBİDİR

Oktay Vural Bey benim çok eski tanıdığım biri, kardeşim gibi tanıdığım sevdiğim biridir. Seçim süreciyle ilgili kendisiyle hiç temas kurmadım.

HAŞİM KILIǒIN AÇIKLAMASI ÇOK ÖNEMLİ

Eski anayasa mahkemesi başkanı Haşim Kılıç’ın Tosya ve Gemerek mahkemelerinin kararına tepki göstermesiyle ilgili soru üzerine

Haşim Kılıç’ın açıklamaları çok önemliydi. Anayasa Mahkemesi başkanlığı yapmış ve hukuk konusunda hiç tereddüt edilmeyecek birisinin, hukukun üstünlüğünü öne çıkaran açıklamaları çok önemlidir. Kendisi aramadım, ancak buradan teşekkür ederim.

DEMOKRATİK HAKKI TALEP ETTİK, KAVGA YOK

Biz MHP’de demokratik bir hakkımız olan kurultayı talep ettik. Bu talebimize yanıt verilmedi biz de demokrasiyi çalıştırıyoruz. MHP’de iç kavga varmış gibi gösterenlere buradan bir kez daha söylemek istiyorum ki MHP’deki süreç demokrasi sürecidir.

MHP’DE TAVIR DEĞİŞİKLİĞİ VAR

MHP’yi AKP’nin arka bahçesi yaptırmayacağım sözümün arkasındayım. Çünkü MHP’de bir tavır değişikliği var. 17/25 Aralık sürecindeki eleştiriler unutulmuş durumda. Bu sürece ilişkin Bahçeli’nin konuşmalarında ve siyasetinde değişiklik var. Daha düne kadar havuz medyasına çıkabilmemiz mümkün değildi. Oradaki gazete veya televizyonlarına çıkabilmek için izin alınırdı. Şimdi bu havuz medyasında genel merkezden arkadaşlar boy boy pozlar vererek çıkıyorlar. Bunlar dikkat çekici gelişmeler.

TÖREMİZDE KADIN-ERKEK EŞİTTİR

Türk milliyetçileri kadim Türk tarihinin takipçileri sayar kendilerini. Türk töresi kadın-erkek eşitliği açısından en önemli örnektir. Kağan, han, Hakan’ın tek başlarına imzası yetmez, Hatun’un ya da Katun’un imzası gerekir. Bu kadar eşitlikçi bir anlayışı bizim temel anlayışımızdır. O yüzden Ülkücü hareketin mensupları “kadın-erkek' ayrımcılığı yapmaz. Ülkücü hareketin mensupları bireyleri etnisite ve din üzerinden de sınıflandırmaz. Kısacası ben Ülkücülere ve ülkücü iradeye güveniyorum. Milletimize, Türk milletine güveniyorum.

HİÇ KİMSEYİ ORTADA BIRAKAMAM

Hiçbir şekilde bana inanan inşaları geride bırakamam. İmza veren delegeler, il ve ilçe başkanları bedel ödediler. Benim bu arkadaşları yarı yolda bırakmam mümkün değil. MHP’den ayrılıp başka bir parti kurmam kesinlikle de söz konusu değildir. Kongre sürecimizin sonuna kadar arkasındayım. Bana her geçen gün artan desteklerini vererek, bedel ödeyen insanlarımız benim sorumluğumdur, çıktığım yoldan geri dönemem.

KONGRE OLMAZSA ERKEN SEÇİME GİDİLİR

Eğer bizim kongremiz engellenirse, Ağustos gibi erken seçim yapılır. MHP Başkanlık sistemine destek verse dahi, Erdoğan bunun Meclis’ten geçemeyeceğini gördü. O yüzden hızlıca bir seçim yapıp HDP ve MHP’yi baraj altı bırakılarak Başkanlık getirtme planının olduğu görülüyor. Ama bizim kongremiz olursa böyle bir şey mümkün olmayacak.

DOKUNULMAZLIKLAR KONUSU

Dokunulmazlık konusu yıllardır gündemde tutulur. Bu çok romantik bir sözdür. Dolayısıyla bu konuda dokunulmazlığım olmadığı için en rahat konuşabilecek kişiyim. Ancak bugüne kadar şöyle bir haksızlık yapıldı. İnsanlar en kolay siyasetçilere laf söyleyebilir. Kürsü dokunulmazlığı korunabilir. Suç işlediği kesinleşen, fezlekesi olan tüm siyasilerin mahkemeye gönderilmesi uygundur. Fakat olaylar ve yaşanan gündem değiştirmek gibi gözüküyor. Biraz da cambaza bak oyunu oynanıyor.

CAMBAZA BAK OYUNU OYNANIYOR

Meclis başkanının laiklik çıkışı ve Erdoğan’ın 1919 sözleri bir başka cambaza bak oyunudur. Böylece belirli grupların tepkisini çekerek gündemi değiştiriyorlar. Nakşi gruplar, Gülen cemaati, Sebahattin Zaim Hoca’nın grubu muhafazakar kesimin temsilcileri 1982’de anayasa için Kenan Evren’in yanında oldular. Din dersini zorunlu hale getirdik, 82 anayasasını Allah korkusuyla, besmeleyle yazdık dediler ve öylece geçirdiler anayasayı. Geldik 2010 yılına, orada anayasa değiştirilmesi diyerek Cumhurbaşkanlığı ve HSYK’nın yapısının değiştirilmesi amaçlandı. Ülkücülerin yanına çekilebilmesi 12 Eylül ile hesaplaşma oyunu oynadılar. O gün işlerini ortak yürüttükleri grup 'ölüleri bile kaldırın getirin’ dediler bu anayasa için… Tek başıma birçok ili kendi başıma gezip, bu anayasa değişikliğine hayır çalışması yaptık. Partide bu konuda benim kadar çalışan olmadığını düşünüyorum.

Eğer ben seçilirsem, bu cambazlara izin vermem…

DİNCİ DEĞİL DİNDAR PARTİ

MHP'nin başına geçmesi halinde alacağı oy oranı için "Yaptırdığımız araştırmalarda yüzde 22 ile yüzde 28 arasında sonuçlar çıktı. Ortalama yüzde 25 görünüyor. Ama AKP'nin yüzde 19.5'luk bir oyu bize gelmeye hazır. CHP'den de Ege ve Trakya'dan merkez sağ seçmeni bizi tercih edecek' dedi. Akşener 'MHP'nin başına geçerseniz nasıl bir MHP olacak. Muhafazakar mı, milliyetçi mi?' sorusu üzerine "Ben bu konuda Sayın Bahçeli'nin tanımını çok beğenirim. biz dinci değil dindar bir partiyiz. İnançlara saygılı ve laiklik ilkesini benimseyen bir partiyiz" şeklinde konuştu.

İlgili Haberler

Politika

Erdoğan: Her türlü fikrin serbestçe dillendirildiği bir iklimde yaşıyoruz...

Politika

ABD'den Pence ve Türkiye'deki tutuklu gazeteciler hakkında açıklama

Politika

Bakan Pakdemirli'den 'ezber bozacak proje' iddiası

Politika

AKP'de aday adaylarının sayısı belli oldu

Politika

Hulusi Akar: ABD'nin YPG ile işbirliğini kesmesini bekliyoruz

Politika

İyi Parti, Kentsel Dönüşüm Mağduru Kirazlitepe sakinleri ile bir araya geldi.

Politika

Bahçeli'nin 'Görüşleri partiyi bağlamaz' dediği Enginyurt'tan açıklama

Politika

İyi Parti'den yerel seçimde CHP ile işbirliği açıklaması

Politika

CHP lideri Kılıçdaroğlu: İş dünyası korkudan eleştiri yapamıyor

Politika

Erdoğan, Millet Bahçesi açılışında 'Gezi olaylarını yapanlar gelip görsünler çevrecilik nedir' dedi

Politika

Anadolu Kültür'e yönelik operasyonda gözaltına alınan Prof. Dr. Betül Tanbay serbest bırakıldı

Politika

'Stratejik derinlik'ten düşünce özgürlüğü açıklaması