darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Beyaz Saray'dan sert Türkiye açıklaması!

Akşener'den Bahçeli'ye: Paşa gönülleri bilir, ister gelir ister gelmez!

Milliyetçi Hareket Partili Genel Başkan adayı Meral Akşener, Sinop'a gelerek partisinin teşkilat üyeleri ve vatandaşlarla buluştu. Bir otelde basın mensuplarına açıklama yapan Meral Akşener, 19 Haziran’da kurultayın hukuka uygun ve zorunlu olarak yapılacağını söyleyerek "O koltuklardan kalkmamak için büyük gayret söz konusudur. 19 Haziran’da yapılacak olan tüzük kurultayı arkadaşlarımızın canı ister katılır, canı istemez katılmaz, ona bir şey diyemeyiz paşa gönülleri bilir. Ama 19 Haziran'da o kurultay hukuka uygun ve zorunlu olarak yapılacaktır. Delegelerimiz bizim elimizdeki bilgilere göre orada oldukları takdirde o tüzük değişecektir. O madde değişecektir. Değiştikten sonra seçimli bir kongre kararı alınacaktır' dedi.

Kurultayın yapılmamasının hukuken aykırı olduğunu söyleyen Akşener, “Yargıtay bir karar verdi. O karara bakarsanız hukuk prosedürünü baştalatan genel merkez ve genel başkandır. Yani o gün o 548 imzayı kontrol ederek 'Evet arkadaşlarımız böyle bir iradeyi ortaya koymuşlar buyurun' demiş olsalardı o kurultayı yapacak olan genel merkezdi. Aldılar baktılar bunlar gerçektir. 'Hadi bakalım buyrun’ dendiğinde çağrı heyetinin zorunda olduğu bu kurultayı o zaman genel merkezimiz yapacaktı. Ama yapmadılar. Dendi ki bunlar kayıtlarda var bin 100 delege dahi imza getirse yok hükmündedir hadi bakalım marş marş mahkemeye. Gidildi mahkemeye ve nelerin içinden geçildi hepiniz gördünüz. Dolaysıyla bunun yapılmaması hukuken aykırı. İlla bir genel merkezin gelmesi, konuşma yapması öyle bir manası yok bu işin. Dolayısıyla bütün partilerin en üst organı genel kuruldur. Kongre veya kurultay dediğimiz genel kuruldur. Onun üstünde hiçbir makam yok. Yani her türlü tasarrufa yetkilidirler. Gerekli çoğunluğu oluşturdukları taktirde. 15 Mayıs’ta Ankara’ya 748 delege geldi. Yani o tüzük maddesini hava da karada değiştirecek sayıda delegemiz oradaydı genel merkezin ancak yapabileceği şey şudur, delegelerin kurultaya katılmasını engellemek için çeşitli söylemler geliştirebilirler. Bu 10 Temmuz’da bunlardan bir tanesidir. 5,5 aydır mücadele ediliyor. Ama bizim üst kurul delegelerinin bu tuzağa düşmeyeceğine adım gibi eminim' diye konuştu.

Akşener, basın toplantısının ardından otelden ayrılarak merkezde bulunan Sakarya Caddesi’nde esnafla ve vatandaşlarla selamlaştı. Akşener bu ziyaretinde 28 yaşındaki Metin Bal isimli gencin kız arkadaşı 28 yaşındaki Ferda Yılmaz’a evlenme teklif etmesine de şahitlik yaparak genç çifte mutluluklar diledi.
Hakan AKGÜN- İbrahim ASLAN/SİNOP, (DHA)
 

İlgili Haberler

Politika

İyi Parti'de bir istifa daha

Politika

Erdoğan'dan yeni atamalar

Politika

Selvi: Kulaklarımızdan dolar fışkıran günler...

Politika

Bakan Akar ile YÖK Başkanı arasında bedelli görüşmesi

Politika

Erdoğan böyle dert yanmış: Talihsizlik CHP'nin ABD karşıtı olması

Politika

Eski HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Altınörs'ten Temelli'ye 'öz eleştiri' yanıtı

Politika

Erdoğan'dan Katar açıklaması

Politika

Albayrak'tan 'Katar' açıklaması: Dünya bir kez daha gördü!

Politika

Çavuşoğlu: İş adamı ve resmi pasaportluya vize kaldırıldı

Politika

Meteoroloji duyurdu: Tüm ülkede artıyor

Politika

TMSF'den 'Şevval Sam' kararı: Yerine başka isim getirildi

Politika

HDP'li Atay'dan 'ekonomik kriz' tepkisi