darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Emeklilere maaş şoku!

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

Aladağ katliamının itfaiye raporunda ihmaller zinciri ortaya çıktı

Adana'nın Aladağ İlçesi'ndeki tarikat yurdunda çıkan yangında 11'i kız çocuğu 12 kişi hayatını kaybetmişti. Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yaptığı denetim raporunda yangın merdiveniyle ilgili herhangi bir sorunun tespit edilemediği iddia edilmiş, yurdun müdürü Cumali Ali Genç ise yurtta tüm önlemleri aldığını savunarak itfaiye merdiveninin kısa kaldığını öne sürmüştü.

Facianın ardından başlayan soruşturmayla ilgili konuşan "3'ncü kata çıkacak imkan bulamadık. Bir madencinin kovalı vinciyle son kata çıkıldı. Maalesef merdivenli ve kovalı itfaiye aracımız, yangın neredeyse bittiği sırada geldi" ifadelerini kullandı.

'SON KATA ULAŞMAK İÇİN MÜCADELE ETTİK'

Kozan başsavcılığının soruşturmasını sürdürdüğünü söyleyen Akgedik "Herkes, yurdun, milli eğitimin, itfaiyenin eksiğini, yangın konusundaki bilinçsizliğimizi gördü. Ben oradayken, son kata ulaşmak için çok mücadele ettik. Son kat çünkü yangının en yoğun yaşandığı kattı ve birileri 'İçeride kimse yok' diyordu, birileri de içeride 10-11 kişinin olabileceğinden bahsediyordu" dedi.

Israrla yukarıya çıkmaya çalıştıklarını, ancak yangına müdahale edecek ekipman eksikliğini gördüklerini aktaran Akgedik, bir madencinin kovalı vinciyle son kata çıkıldığını, merdivenli ve kovalı itfaiye aracının ise yangın bitmek üzereyken geldiğini belirtti.

Aladağ itfaiyesi ise kendilerine 19.24'te yapılan ihbara, 19.25'te ulaştıklarını, ancak yangın ihbarının geç yapıldığını savundu.

İTFAİYE RAPORU ORTAYA ÇIKTI

Öte yandan yürüyerek gelen bir kişinin ihbarda bulunduğu aktarılan itfaiye raporu ortaya çıktı. Raporda, yönetmeliğe aykırı olarak PVC plastik kapı kullanıldığı ve kapı üzerinde anahtar bulunmadığı tespitleri yer alıyor.

Raporda şu ifadeler kullanıldı:

Üç katlı binanın tamamen alevler içinde olması üzerine müdahalede bulunulmuştur. Yangının binayı tamamen kapladığının görülmesi üzerine takviye kuvvet istenmiştir. Bölge Orman İşletmesi'ne ait iki arozöz ile maden işletmesine ait iki arozöz takviye gelmiştir. Bir CAN-KUR ve bir arazöz ile bir adet merdivenli araçlı personel, toplamda dokuz araçla olaya müdahale etmiştir. Müdahale esnasında seyyar merdivenli aracımız ile binanın doğu cephe birinci katından yedi öğrenci kurtarılarak aşağıya indirilmiş, diğer personelimizin arama kurtarma malzemesiyle beş öğrencinin de atlamak suretiyle tahliyesi sağlanmıştır.

Yangının hızlı ilerlemesinde binanın tavan kısmının vernikli ahşap olmasının etkili olduğunun ifade edildiği raporda, incelemelerde, zemin katta bulunan yemekhane ve mevcut odalardaki pencerelerdeki demir parmaklıklar nedeniyle öğrencilerin yukarı katlara kaçacağının değerlendirildiği belirtildi.

Rapora şöyle devam edildi:

Birinci ve ikinci kat koridorlarından yangın merdivenine çıkış kapılarının, Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmeliğinin 50. maddesinin (b) fıkrası gereği 'İç koridora açılan kapıların yangına karşı en az 30 dakika dayanıklı olması ve kendiliğinden kapatan düzenekleriyle donatılması gerekir' denilmesine rağmen, PVC plastik kapı olduğu ve bu kapıların ısınmadan dolayı yanarak genleşip açılmadığı değerlendirilmektedir. Ayrıca kapı üzerinde anahtar bulunmadığı tespit edildi.

 

İlgili Haberler

Güncel

Trump: Erdoğan'la anlaştığımı düşünerek karşılığında yardım ettim

Güncel

Die Welt: TL'nin düşüşünden Erdoğan sorumlu

Güncel

Çapa Tıp'ta ücretleri ödenmediği için hak arayan emekçileri dekanlık tehdit etti

Güncel

Kurban Bayramı tatilinde 3 günlük kaza bilançosu: 49 ölü, 206 yaralı

Güncel

Ne kadar zaman cinsel ilişki olmazsa boşanabilirsiniz

Güncel

NYT: Erdoğan'ın acımasız baskısı demokrasi umudunu boşa çıkardı

Güncel

Ticaret Bakanlığı'ndan ABD'nin gümrük vergileri için dava

Güncel

ABD Büyükelçiliği'nden saldırıyla ilgili son dakika açıklaması

Güncel

Ankara Valiliğinden flaş açıklama: Saldırıyı kabul ettiler

Güncel

Aksa Elektrik AŞ'de iş cinayeti: Akıma kapılan işçi öldü

Güncel

Yunanistan: Türkiye'yle askeri alanda görüşüyoruz

Güncel

Elazığ'da iş cinayeti: Akıma kapılan işçi yaşamını yitirdi