darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Ekonomide korkulan senaryo gerçekleşmek üzere'

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

Yanardağ: Erdoğan, bir kararname ile herkesin mülküne el koyabilir!

Ünlü muhabirden Brunson krizine ilişkin önemli iddia

Alman basını: Erdoğan'ın fikrini değiştirmesi için fazla zamanı kalmadı

Albayrak: Çevrede keşif uçakları vardı; Cumhurbaşkanı İstanbul'a gitmeye havada karar verdi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı ve Enerji Bakanı Berat Albayrak, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili ilk kez konuştu. Albayrak, Erdoğan ile beraber kaldıkları otel çevresinde 3 helikopterin keşif yaptığını söylerken “21.30-22.00 civarıydı darbe girişimi olduğunu anladık' dedi.

Albayrak, Erdoğan'ın İstanbul'a gelmeye havada karar verdiğini söyledi.

A Haber’de konuşan Albayrak’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

 Farklı insanlardan farklı uyarılar geldi. Farklı kamu yöneticileriyle iletişime geçmeye başladık. İlk Başbakan ile görüştük. Darbe girişimi hususu ilerleyen dakikalarda belli oldu. 21.30-22.00 civarıydı darbe girişimi olduğunu anladık.

Sayın Cumhurbaşkanımız abdestini aldı, namazını kıldı ve süreci başlattı. Cumhurbaşkanımız süreci kontrollü yönetti. Şu veya bu şekilde Davos nasıl sembolize edildiyse birçok şey yaşadık bu süreçte 'Haydi Bismillah' deyip helikoptere yürümemizdi burada da.

O üç bahsi geçen oteldeyken 3 helikopter keşif uçuşu yapıyordu, fark ettik. Biz anında ulusal medyaya çok hızlı bir şekilde telefon aracılığıyla Cumhurbaşkanımızın mesajını ilettik.

İstanbul, Ankara'yla görüşmeleri yapıyorduk. 

 İstanbul Valimizin güvenli bir ortama geçtiği sonrasında ulusal medyaya bağlanması konusunda talimat gitti. Kendisi de TSK'nın işin içinde olmadığını açıkladı. Canlı yayın ancak telefonla sağlanabildi.

Burada tüm bu verilen talimatlar, liderliği ile ilgili başka bir başarı hikayesini ortaya koydu. Daha önce yaşanan krizler gibi başarılı bir şekilde yönetti.

İstanbul olmasaydı; 4 alternatif oluşturduk, Aydın, Dalaman, Bodrum, İzmir. Uçak kalktıktan sonra talimatı Cumhurbaşkanımız söyledi. Uçağa bindikten sonra uçak havada gittikten sonra son dakikaya kadar bekledi ve kararını verdi. Nereye gidileceğine son anda karar verildi.

Bu tarihi açıdan dönülüp bakıldığında uzun yıllar unutulmayacak bir olaydır. Böyle bir olay gerçekleşmedi. Yeniçeri'de bile böyle bir operasyon yok. Tarihi olarak destan yazmış bir milletin muazzam bir başarı hikayesi var.

Tüm riskler çok güçlü bir şekilde yürütüldü. Bunun temelinde halkın milletin sevgisi ve desteğine dayanıyor. Başarısız olma imkanınız yok Allah'ın da izniyle tabii.

Yeniçeri kalkışmasında dahi bu denli bir operasyon yok. Tarihi olarak destan yazmış bir milletin dünden bugüne geçmiş tarihinde muazzam bir başarı hikayesi var. Cumhurbaşkanımızın yakın koruma ekibinin içinde bulunduğu eş zamanlı, akılcı bir planın tezahürüdür. Detaylarına girmesek daha fazla iyi olur diye düşünüyorum.

Gerek koruma sayımız, gerek teşkilatlarımızın bölgeye yönlenmesi, halkımızın Muğla’da yönelmesi, valiliğimiz itibariyle, güvenlik açısından riskler muhakkak vardı. Risk olmamasını beklemek mümkün değil. Riskin olmadığı bir ortam yok. Liderlik, risklerin olduğu ortamda doğru adımı atabilmektir.

Bunun temelinde halkın, milletin sevgisi ve desteği var. Bu olunca başarısız olma ihtimali yok Allah’ın izniyle.

İlk tepkisi ne oldu? 

Bir tepki vermedi, dinledi. Bir telefonla görüştü, sonra diğer telefonla. Birilerinin beklediği gibi bir tepki vermedi, gayet sakin ve ciddi bir şekilde meseleyi ele aldı. Başından sonuna kadar aynı kararlılıkla, ciddi duruşla sürdürdü.

İstihbarat kurumlarının zafiyetinden bahsediliyor.

Dün ve evvelsi günkü Cumhurbaşkanımız bahsetti. Yani bu bilgilendirme hususu, gerek Cumhurbaşkanımıza, keza Başbakanımıza yaptıkları açıklamalarla devletimizin ilgili kurumlarının bilgilendirme yapmadığı ortaya koyuldu. Ben fazla bir şey söylemeye gerek görmüyorum.

Uçakta birçok konuyu konuşuyorsunuz, nereye ineceksiniz. Kulenin ele geçiriliyor olması. Devlet Konukevi’ne ulaşmamız. Jetler 50 metre üzerimizden geçiyordu. Hiçbir endişeye kapılmadan, gayet kararlı bir şekilde Konukevi’nde kriz masası oluşturarak, kontrol tamamen Cumhurbaşkanımızın eline geçtikten sonra süreç başarı bir şekilde yürütüldü.

Biz çok hayalet bir şekilde İstanbul’a ulaştık.

En heyecanlı kısmı hangisiydi?

Siz bizi bir Hollywood havasına sokmaya çalışıyorsunuz. Geriye dönüp baktığımda başka insanlar olsa neler yaşardı diyorum. Kişinin fıtratıyla, imanının zerk ettiği duyguyla alakalı. Cumhurbaşkanımıza, aileme inanılmaz muhabbet beslediğim bir süreç oldu. Tüm aile olarak sakin, cesur, rahat bir süreç geçirdi. Başkası olsa onun için diyorum, birileri için Hollywood gibi oldu ama biz çok rahat bir süreç yaşadık. Cenabı Hakk’a hamdediyorum.

Bizim için ayrı bir güzellik vesilesi. Cumhurbaşkanımızı kalben seven on milyonlarca insanın sevgisi, muhabbeti, duası, belki de o dualardan nasiplenerek, Cumhurbaşkanımız muhakkak öyle ama biz de nasiplendik.

Birçok ülkeden, kanaldan gelen destek mesajları ne kadar büyük bir sevgiye muhatap olduğumuzu gösterdi. Milletimiz tarihinde belki de ilk defa bu kadar büyük bir destan, kahramanlık hikayesi yazdı sokakta.

İlgili Haberler

Güncel

BİM, İPhone'ları rafa kaldırdı ama o markayı unuttu

Güncel

Dünyanın ilk Atatürk heykeli artık özgür!

Güncel

4 yaşındaki torununa ateş ettiren dede hakkında yeni gelişme

Güncel

Bakan Çavuşoğlu: 2 başkonsolosluğu yeniden açacağız

Güncel

İstanbul Boğazı'nda faciadan son anda dönüldü

Güncel

İstanbul Tuzla Piyade Okulu'nda 'FETÖ' operasyonu: Gözaltılar var

Güncel

'İmar Barışı' mağdur etti: Evleri yıkılan yurttaşlar çadırlarda yaşıyor

Güncel

FT: Trump, Brunson krizini seçimler için kullanıyor

Güncel

Bursa'da zincirleme kaza: Ölü ve yaralılar var

Güncel

Taciz iddiaları sonrası Talat Bulut o projenin kadrosundan çıkarıldı

Güncel

Köyün taşınmazları icra yoluyla satıldı

Güncel

Futbolculardan 'su' protestosu