darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

'Ekonomide korkulan senaryo gerçekleşmek üzere'

Ünlü muhabirden Brunson krizine ilişkin önemli iddia

Alman basını: Erdoğan'ın fikrini değiştirmesi için fazla zamanı kalmadı

Merdan Yanardağ: Erdoğan, kararname ile bir gecede herkesin mülküne el koyabilir!

Alevi kurumları Kaçak Saray’da iftara katılmadı: Görüntüyü kurtarmak için...

Başbakan Binali Yıldırım’ın iftar davetini bir gün sonra iptal etmesinin üzerinden 24 saat geçmeden Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği’nden iftar daveti alan Alevi kurumları, daveti geri çevirdi. Kaçak Saray’da gerçekleşen iftar davetine karşı Alevi kurumları ilk kez ortak refleks göstererek katılmadıı.

Cumhuriyet'ten Miyase İlknur'un haberine göre,  yemeğe bir gün öncesinden davet edilen kurumlar “Çok yoğunuz, zamanımız yok kusura bakmayın' diyerek daveti geri çevirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçmiş yıllarda iftarına daha çok AKP’ye yandaş ya da tabela örgütleri davet edilirken bu kez her kanattan Alevi kurumları ve Alevi aydınları çağrıldı. Ancak davet edilen bu kurumların tamamı davete katılamayacağını belirtti.

Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Rıza Eroğlu, “Bu davete katılmayarak birgün önce Başbakan’ın davetini iptal etmesinin rövanşını mı aldınız?' sorusuna, “Hayır rövanşla ilgisi yok, biz sorunlarımızın ve taleplerimizin görüşülmediği, sadece Muharrem’den Muharrem’e iftara davet edilip kamuoyuna fotoğraf verilen toplantıları anlamsız bulduğumuzu anlatmak istedik. Sorunların çözümü için de yeniden toplanmalar da zaman kaybı. Her yıl Muharrem orucunda birlikte sofraya oturmak hiçbir sorunu çözmez' şekilde yanıt verdi

'GÖRÜNTÜ KURTARMAK İÇİN'

Alevi Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Doğan Demir de “Biz sorunların görüşüldüğü bir davet alırsak düşünürüz. Yoksa sadece görüntüyü kurtarmak için iftara gerek yok. Buna zamanımız da yok' şeklinde konuştu.

'GECE YARISI DAVET'

Cumhurbaşkanlığı’ndan iftar daveti alanlardan biri de eski ABF Genel Başkanı Yazar Ali Balkız. Davetten bir gün önce gece 00.45’te davet aldığını belirten Balkız, “Beni arayanlara Cumhurbaşkanımız gecenin bir yarısı davet yapılmayacağını, bunun nezaket kurallarına aykırı olduğunu bilir' dediğini, arayan görevlinin “özür dileriz, çok yoğunuz' diye cevap verdiğini belirterek, “Toplantıya katılmayacağımı bildirdim' diye konuştu.

Karacahmet Sultan Derneği Başkanı Muharrem Ercan da saraydaki iftara davet aldığını ancak gitmeyeceğini açıkladı. Ercan, “Muharrem nedeniyle çok yoğun olduğumuzu ve rahatsızlığım nedeniyle katılamayacağını bildirdim' dedi.

İlgili Haberler

Güncel

Donald Trump'tan Türkiye açıklaması!

Güncel

Bedelli askerliğe rekor başvuru

Güncel

Merdan Yanardağ: Erdoğan, kararname ile bir gecede herkesin mülküne el koyabilir!

Güncel

İzmir'de bayramda ulaşıma yüzde 50 indirim

Güncel

Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Abbas ile telefonda görüştü

Güncel

AKP'li başkan kazara kendini vurdu

Güncel

Akşener'den Erdoğan'a: Gardaşımızı İran'a teslim etmeyin

Güncel

Marmaris'te kıyı ve deniz dibi temizliğinde 3,5 ton çöp toplandı

Güncel

Uçak tuvaletinde sigara içen yolcuya bin 717 TL ceza kesildi

Güncel

'Geceleri Fetullah Gülen ölsün diye dua ediyordum'

Güncel

AKP üyelerini taşıyan otobüsle otomobil çarpıştı: Ölü ve yaralılar var!

Güncel

İzmir'de trafik polisinin köpeğe ateş ettiği iddiası ile ilgili açıklama