darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

Beyaz Saray'dan sert Türkiye açıklaması!

Ali İsmail Korkmaz davasında fırıncılara tahliye çıktı!

Haziran Direnişi eylemleri sırasında Eskişehir'de dövülerek katledilen Ali İsmail Korkmaz davası, Yargıtay'ın kararı usul yönünden bozması nedeniyle bugün yeniden görüldü. Sanık polislerden birisi, Ali İsmail Korkmaz cinayetini "paralel"e bağlamaya çalıştı. Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi, eski kararında ısrar ederek, daha önceki duruşmada verdiği kararı verdi. Ancak 3 fırıncı hapis yattıkları süre göz önünde bulundurularak tahliye edildi, 2 polisin tutukluluğuna devam kararı verildi.???

Eskişehir'de Haziran Direnişi eylemleri sırasında dövülerek katledilen üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz davası, Yargıtay'ın kararı usul yönünden bozması nedeniyle Kayseri 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün yeniden görüldü. Sanık polislerden birisi, Ali İsmail Korkmaz cinayetini "paralel"e bağlamaya çalıştı. Ancak Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi, eski kararında ısrar ederek, daha önceki duruşmada verdiği kararı verdi. 

3 FIRINCI TAHLİYE EDİLDİ, 2 POLİSİN TUTUKLULUĞUNA DEVAM

Mahkeme, önceki kararında ısrar etti. Ancak 33 aydır tutuklu olduğundan ve talep edilen cezanın çoğunu yattığından fırıncılar İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu ve Muhammet Vatansever'in tahliyelerine karar verdi. Mahkeme, sanık polisler Mevlüt Saldoğan ve Yalçın Akbulut'un tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.  

NE OLMUŞTU? 

"Güvenlik" nedeniyle Kayseri'ye alınan dava, 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmüş, tutuklu sanık polis memuru Mevlüt Saldoğan'a, "Kasten yaralama sonucu ölüme neden olma" suçundan 13 yıl hapis cezası verilmişti. Bu ceza daha sonra "iyi hal" indirimi uygulanarak 10 yıl 10 aya düşürülmüştü. Fırıncılar İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu ve Muhammet Vatansever'e 6'şar yıl 8'er ay, tutuksuz yargılanan polis memuru Yalçın Akbulut'a ise 10 yıl hapis cezası verilmişti.

Karar daha sonra temyiz edilmiş, Yargıtay ise sanıklardan polis Mevlüt Saldoğan'ın avukatının karar duruşmasına katılmayarak son savunmasını yapamaması ve “kasten öldürmeden' dava açıldığı halde “ağırlaştırılmış yaralama'dan ceza verildiğini belirterek kararı usulen bozmuştu.

DURUŞMA BU SABAH YENİDEN BAŞLADI

Bu sabah yeniden başlayan duruşmadan önce mahkeme heyeti, avukatlar ve Korkmaz ailesi salondaki yerini aldı. Yoklama yapıldı. 

Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nin bozma ilamı okundu. 

Ali İsmail Korkmazın babası Şehap Korkmaz, "Adalet istiyorum, katillerin cezalandırılmasını istiyorum" derken, annesi Emel Korkmaz, "Her duruşmada tekrar ciğerim yanıyor, elinizi vicdanınıza koyun öyle karar verin" diye konuştu. 

Ali İsmail Korkmaz ailesinin avukatı Ayhan Erdoğan, "Sanıkların savunma hakları kısıtlanmamıştır ancak kararın uzamaması için bozmaya uyulsun" dedi. Sanık ve avukatları da Yargıtay'ın bozma kararına uyulmasını istediler. 

SANIK POLİS: KAMERALARDA ZOR KULLANDIĞIMIZ KİŞİ ALİ İSMAİL DEĞİL!

Ali İsmail'in katil zanlısı olarak yargılanan sanık polis ve esnafın ek savunmalarına geçildi. 

Sanık polis Mevlüt Saldoğan, Kameralarda da izlenen zor kullandığımız kişi Ali İsmail Korkmaz değil.Savcı dosyayı Ali İsmail için hazırladı. Ölümüyle bizim olaylara müdahalemiz arasında hiçbir bağ yok. Ali İsmail olaydan iki ay sonra öldü. Biz günah keçisi ilan edildik. Suçsuzum ve beraatimi talep ediyorum" dedi. 

SANIK POLİS: BİLİRKİŞİ RAPORLARINI PARALELCİLER HAZIRLADI!

Diğer sanık polis Yalçın Akbulut ise görüntülerde dövülen kişinin Ali İsmail olduğuna dair dedlil olmadığını, olayın görüntü çözümlerini yapan kişinin uzman olmadığını savunarak, raporları kabul etmediğini söyledi. Sanık polis Akbulut, bilirkişi raporlarının hazırlanmasında "paralel devlet yapılanmasının" etkili olabileceğini söyledi. 

Ali İsmail Korkmaz'ın annesi Emel Korkmaz ve Gürkan Korkmaz, sanık polisin bu sözlerine tepki gösterdi. 

Diğer sanıklar da ağız birliğiyle, dövülen kişinin Ali İsmail Korkmaz olmadığını iddia ederek beraat talebinde bulundular. 

SAVCI: BOZMA KARARI ÖNCESİNDEKİ MÜTALAAMIZI TEKRARLIYORUZ

Sanık polislerin ek savunmalarının tamamlanmasının ardından Cumhuriyet Savcısı, "Bozma kararı öncesindeki mütalaamızı tekrar ediyoruz. Tutuklu sanıkların tutukluluğunun devamına karar verilsin" dedi. 

Ali İsmail'in babası Şehap Korkmaz, "Katillerin gerçekten cezalandırılmasını istiyorum. Yerdeki bir canlıyı tekmelemek, oğlum olmasa bile, vicdana sığar mı!" derken, Gürkan Korkmaz da, "Kasten adam öldürme sabittir. Katiller cezalandırılsın" diye konuştu. 

KORKMAZ AİLESİNİN AVUKATI: OLAY KASTEN ADAM ÖLDÜRMEDİR

Korkmaz ailesinin avukatı Ayhan Erdoğan ise mahkeme heyetine şunları söyledi: 

"Ali İsmail kamu şiddetinden kaçmaya çalışmıştır. Ali İsmail'in kasten dövüldüğü ve bunun sonucunda öldüğü noktasında tartışma yoktur.Polis delilleri karartmaya çalıştı, bu konuda özel bir çaba sarfettiler. Burada sanıkların kahramanlık türkülerine değil, suçlarına bakarız... Yargıtay'ın istikrarlı kararlarında belirttiği gibi, bu olayın kasten öldürme olduğunda kuşku yoktur. Olay işkence ve eziyet ile öldürme şeklinde gerçekleştiğinden sanıklara bu suçtan ceza verilmesi gerekir. Sanıkların tutukluluğunun devamına ve tüm sanıkların cezalandırılmasına karar verilmesini talep ederiz."

ALİ İSMAİL'İN AİLESİ SALONU TERK ETTİ...

Sanık polisler ise son sözlerinde, suçlamaları kabul etmediklerini belirterek, tahliyelerini talep ettiler. Sanık polislerden Mevlüt Saldoğan'ın avukatının "Savunma hakkımız kısıtlandı" demesi üzerine, Ali İsmail Korkmaz'ın ailesi tepki göstererek salonu terk etti. 

Sanıkların ve avukatlarının son savunmalarının ardından, sanıkların son sözlerine ilişkin beyanları alındı. 

14.00'E KADAR ARA VERİLDİ

Mahkeme heyeti 14.00'e kadar duruşmaya ara verdi. 

VE KARAR: MAHKEME AYNI KARARI VERDİ 

Saat 14.00'te Ali İsmail Davası'nda verilen aradan sonra hükmü açıklamak üzere mahkeme heyeti duruşma salonuna girdi. Mahkeme, daha önce verdiği kararla aynı yönde karar verdi. Böylece Yargıtay'ın bozduğu kararda ısrar etmiş oldu.  

İlgili Haberler

Güncel

Kalp krizi geçiren şoför, 'benden bu kadar' dedi kenara çekti

Güncel

CHP'den '82. il' teklifi

Güncel

Kalasların altında kalan işçi yaşamını yitirdi

Güncel

CHP İl Başkanı Dr. Kaftancıoğlu: Berberoğlu ve Erdem için adalet istiyoruz

Güncel

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macron ile görüştü

Güncel

Mehmet Aslantuğ ekranlara dönüyor

Güncel

Rus turistleri taşıyan yolcu uçağı Antalya'ya acil iniş yaptı

Güncel

Sanayi esnafı 'F-35'i biz yapalım' dedi sosyal medyadan yanıt geldi: Tüplü olsun

Güncel

KESK: Krizden çıkış yolu emekçilerin çıkarları gözetilerek aransın

Güncel

Adıyaman Valiliği: 3'ü dost ateşiyle kazara 4 jandarmamız şehit oldu

Güncel

Türkiye değerlendirmesi: NATO'nun doğudaki müttefiki kararsız bir partner oldu çıktı

Güncel

Çengelköy ve Kuleli'deki darbe girişimi davasında ara karar