darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

CNN manşetten duyurdu: Çin ABD'ye saldırmaya hazırlanıyor!

AKP'den yerel seçim hamlesi

Trump'tan flaş Türkiye açıklaması!

Hisarcıklıoğlu: İflas listeleri dolaştırılıyor

SDF-Şam görüşmelerine ilişkin Kürt yetkiliden ilginç açıklama!

Ali İsmail'in katili de topu 'paralel'e attı!

Gezi eylemleri sırasında Eskişehir'de dövülerek öldürülen üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın ölümüyle ilgili yargılama bugün yeniden başladı.

Kayseri Ağır Ceza Mahkemesi de bugün bozma kararına uyulmasına ve tüm sanıklara ek savunma hakkı verilmesine karar verdi.

Yargıtay'ın Ocak 2015'te yerel mahkeme tarafından verilen kararı bozmasının ardından başlayan yeniden yargılamada Ali İsmail Korkmaz'ın ailesi söz aldı ve sanıkların ifadeleri alındı.

Sanıkların ifadeleri uzaktan ses ve görüntü sistemi (SEGBİS) ile alındı.

19 yaşındayken hayatını kaybeden Ali İsmail'in annesi Emel Korkmaz duruşmada "Ali İsmail bu yıl okulundan mezun olacaktı, ama ben 3 yıldır oğlumun mezuniyetini değil, adaleti bekliyorum" dedi.

Sanık polis Mevlüt Saldoğan mahkemedeki ifadesinde vurduğu kişinin Ali İsmail Korkmaz olmadığını söylerken "Ben devletimi savundum" dedi. Meslek hayatı boyunca "terörle mücadele ettiğini" söyleyen Saldoğan haksız tahrik indirimi istediğini belirtti.

Emel Korkmaz salonu terk etti

Sanıklardan Yalçın Akbulut ise siyasi bir tutuklu olduğunu iddia ederek, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuracağını söyledi.

Savcı ise mütalaasında Mevlüt Saldoğan'ın kasten adam öldürmekten cezalandırılmasını ve diğer 5 tutuklu sanığın tutukluluk hallerinin devam etmesini istedi.

Katil zanlısı Saldoğan, görüntülerdeki kişinin Ali İsmail olmadığını öne sürüp "Biz günah keçisi ilan edildik. Suçsuzum ve beraatimi talep ediyorum" dedi.

Sanık polislerin ifadelerine tepki gösteren anne Emel Korkmaz, duruşmanın yapıldığı mahkeme salonunu terk etti.

Sanık avukatlarından Mutlu Karayılan'ın da Ali İsmail'in ölüm nedeninin 'dayak değil, kullandığı ilaçlar olduğunu' öne sürmesi Ali İsmail'in ailesinin tepkisine neden oldu.

"Güvenlik gerekçesi" öne sürülerek Kayseri'ye alınan davada, tutuklu sanık polis memuru Mevlüt Saldoğan'a 13 yıl hapis cezası verilmişti. Bu ceza daha sonra 'iyi hal' indirimi uygulanarak 10 yıl 10 aya düşürülmüştü. Fırıncılar İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu ve Muhammet Vatansever'e ise 6'şar yıl 8'er ay, tutuksuz yargılanan polis memuru Yalçın Akbulut'a ise 10 yıl hapis cezası verilmişti.

Alınan bu kararlar Yargıtay tarafından usul yönünden bozulmuştu. Yargıtay,  sanıklardan polis Mevlüt Saldoğan'ın avukatının karar duruşmasına katılmayarak son savunmasını yapamaması ve “kasten öldürmeden' dava açıldığı halde “ağırlaştırılmış yaralama'dan ceza verildiğini belirterek kararı usulen bozmuştu.

'PARALEL'E BAĞLAMA GİRİŞİMİ
Bu sabah yeniden başlayan duruşmada sanık polis olayı 'paralel'e bağlama girişiminde bulundu. Sanık polis Yalçın Akbulut, görüntülerde dövülen kişinin Ali İsmail olduğuna dair delil olmadığını, olayın görüntü çözümlerini yapan kişinin uzman olmadığını savundu. Raporları kabul etmediğini söyleyen Akbulut, bilirkişi raporlarının hazırlanmasında "paralel devlet yapılanmasının" etkili olabileceğini söyledi. 

AĞIZ BİRLİĞİ YAPTILAR: ALİ İSMAİL DEĞİL
Ali İsmail'in katil zanlısı olarak yargılanan Mevlüt Saldoğan da diğer sanıklar gibi görüntülerdeki kişinin Ali İsmail olmadığını öne sürdü. "Biz günah keçisi ilan edildik" diyen Saldoğan, "Suçsuzum ve beraatimi talep ediyorum" diye konuştu.

Ali ismail'in babası: Adam öldürmenin iyi hali mi olur?
Gezi Parkı Direnişi sırasında Eskişehir'de dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz'ın Yargıtay tarafından bozulan davası bugün yeniden görülüyor. Dava "Güvenlik gerekçesi" öne sürülerek Kayseri'ye alındı. Baba Şahap Korkmaz, "Duruşmaya kadar her şey değişti, adam yaralamaktan iyi hal uyguladılar. Bunun iyi hali neresi, adam öldürmenin cezası bu mu? Türkiye'nin adaletle ilgili alanları baştan aşağıya kadar... Eğer adam öldürmenin cezası buysa ne adalet var ne kanun var, ne bir şey var" dedi.
 

İlgili Haberler

Güncel

Eski ABD'nin Ankara Büyükelçisine kritik görev

Güncel

Emek meslek örgütleri: Krizi emekçiler değil patronlar ödesin!

Güncel

Edremit Körfezi'nde 3 kilometrelik bayram trafiği

Güncel

BİM, İPhone'ları rafa kaldırdı ama o markayı unuttu

Güncel

Dünyanın ilk Atatürk heykeli artık özgür!

Güncel

4 yaşındaki torununa ateş ettiren dede hakkında yeni gelişme

Güncel

Bakan Çavuşoğlu: 2 başkonsolosluğu yeniden açacağız

Güncel

İstanbul Boğazı'nda faciadan son anda dönüldü

Güncel

İstanbul Tuzla Piyade Okulu'nda 'FETÖ' operasyonu: Gözaltılar var

Güncel

'İmar Barışı' mağdur etti: Evleri yıkılan yurttaşlar çadırlarda yaşıyor

Güncel

FT: Trump, Brunson krizini seçimler için kullanıyor

Güncel

Bursa'da zincirleme kaza: Ölü ve yaralılar var