unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Aliyev, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile görüştü

Cumhurbaşkanı Aliyev, ateşkes anlaşmasına Azerbaycan’ın uyduğunu ancak Ermenistan’ın bu anlaşmayı bozduğunu belirterek, Azerbaycan’ının sorunu barış yolu ile uluslararası hukuk kural ve ilkelerine dayalı çözmek istediğini söyledi.

Bakü’de Rusya, İran ve Azerbaycan Dışişleri bakanlarının üç toplantısına katılmak üzere gelen Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edildi.

ALİYEV: “SORUNU BARIŞ YOLU İLE ULUSLARARASI HUKUK KURAL VE İLKELERİNE DAYALI ÇÖZMEK İSTİYORUZ'

Cumhurbaşkanı Aliyev buradaki konuşmasında, Ateşkes anlaşmasına Azerbaycan’ın uyduğunu ancak Ermenistan’ın bu anlaşmayı bozduğunu belirterek, Azerbaycan’ının sorunu barış yolu ile uluslararası hukuk kural ve ilkelerine dayalı çözmek istediğini söyledi. Aliyev konuşmasına şöyle devam etti:

“Yarın uluslararası terörizmle mücadele, karşılıklı siyasi faaliyet, ulaşım sorunları, enerji ve diğer birçok konuda fikir alışverişinde bulunulacak. Kuşkusuz, aynı zamanda ikili sorunları ele alınması için iyi bir fırsattır. Biz ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin gidişatından, yüksek seviyesinden, hemen hemen tüm alanları kapsayan stratejik ortaklıktan çok memnunuz. Rusya ve Azerbaycan iki dost, iki komşudur. Biz bu ilişkileri yüksek değerlendiriyoruz, bu ilişkileri güçlendirmeye ve geliştirmeye gayret gösteriyoruz. Bu, hem karşılıklı siyasi faaliyete, hem insani, ekonomik ve enerji alanlarında işbirliği, hem de, elbette ki, Ermenistan-Azerbaycan, Dağlık Karabağ sorununun çözümü konusunda aittir. Herkese belli olduğu gibi, son günler birliklerin temas hattında insan telefatı ile görülen gergin durum oluşmuştur. Elbette ki, bu da hem dünyada, hem bölgede, hem de toplumda rahatsızlık medyana getirmiştir. Rusya bu durumda yeniden teşebbüs etti ve Rusya tarafının aracılığı ile ateşkes anlaşması elde edildi.. Azerbaycan Ateşkes rejimine riayet ediyordu. Maalesef, bugün akşam Ermenistan tarafı ateşkesi bozdu. Bugün AGİT Minsk Grubu Başkanlarını- kabul ettim. Onlara da söyledim ve şimdi basın karşısında da söylemek istiyorum ki, Azerbaycan görüşmeler sürecine sadıktır. Biz bu sorunu barış yolu ile uluslararası hukuk kural ve ilkelerine dayalı çözmek istiyoruz. Elbette ki, biz bugün bütün bu meseleleri, ayrıca Sizinle müzakere edeceğiz “dedi.

aliyev-lavrov-21.jpg

LAVROV: “ANLAŞMANIN SAĞLANMASI İÇİN DAHA AKTİF ÇALIŞMAYI DÜŞÜNÜYORUZ'

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise, Azerbaycan ve Ermenistan arasında anlaşmaların sağlanması için teklifler hazırladıklarını bildirdi. Lavrov, Azerbaycan ile Ermenistan arasında anlaşmanın sağlanması için daha aktif çalışmayı düşündüklerini bildirdi. Lavrov, Karabağ sorunu konusunda yarınki toplantıda daha detaylı konuşulacağını vurguladı.

 Çok Okunanlar

Muharrem İnce'nin ekibinin topladığı imza sayısı belli oldu

CHP'li Aksünger: Muharrem Bey'in sonuç monuç aldığı yok

Diğer cemaat ve tarikatlara operasyon geliyor mu? Yandaş yazar yanıtladı...

Teknosa'da işler böyle yürüyor!

Hakan Şükür'den tepki çeken 15 Temmuz mesajı

İlgili Haberler

Dünya

Berlin'den Gülen'le ilgili sorulara istihbarat çekincesi

Dünya

Birleşmiş Milletler'den Libya uyarısı

Dünya

ABD'de bir Rus casusluk şüphesiyle gözaltına alındı

Dünya

Irak Başbakanı'ndan halkın taleplerine ilişkin açıklama

Dünya

Irak'taki protestolarda 53 kişi yaralandı

Dünya

Elon Musk'tan çirkin paylaşım

Dünya

Dünyanın en zengini bir günde servetine servet kattı

Dünya

Gazeteciden, Trump-Putin zirvesinde protesto

Dünya

İngiliz basınından şok iddia: 'Beyaz Dul'un hedefinde Türkiye var

Dünya

İngiltere Başbakanı May'den Rusya uyarısı

Dünya

Nijeryada fırtına: 25 ölü

Dünya

ABD, DTÖ'ye şikayet etti: Listede Türkiye de var