darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

CNN manşetten duyurdu: Çin ABD'ye saldırmaya hazırlanıyor!

AKP'den yerel seçim hamlesi

Trump'tan flaş Türkiye açıklaması!

Trump'tan Türkiye'ye yeni tehditler

SDF-Şam görüşmelerine ilişkin Kürt yetkiliden ilginç açıklama!

Alman bakan Roth'tan İncirlik açıklaması

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Almanya'nın Avrupa'dan sorumlu devlet Bakanı Michael Roth ile yaptığı görüşmenin ardından ortak basın açıklamasında bulundu.

Roth, Almanya'nın İncirlik'ten geri çekileceği iddialarına ilişkin, "Bizler tabii ki ülkelerimiz arasında işbirliği sadece İncirlikle kısıtlı değildir: NATO ittifakı çerçevesinde de ittifakımız sürmektedir. Önümüzdeki haftalarda da Almanya'nın İncirlik'teki mevcudiyeti devam edecektir. Bu konuda görüşmeler halindeyiz: Konu Federal Alman Meclisi milletvekillerinin İncirlik'teki askerlerini ziyaret etmesi. Bu konuda olumlu sonuç elde edeceğimiz konusunda ümitliyim." dedi.

Alman bakan Roth'un açıklamalarından satır başları şu şekilde;

"Geri püskürtülen darbe girişimi son derece hazin ve büyük bir olay oldu. Sadece Türkiye için değil tüm AB ülkeleri için de böyle oldu. Almanya darbe girişiminin ardından derhal çok açık şekilde görüşünü bildirip en sert şekilde kınadı. Aynı zamanda şunu da vurgulamak gerekiyor ki hiçbir zaman gelişimler askeri darbelerle yapılmaz, demokratik seçimlerle olur. Hukuk yoluyla güçlü olunması gerekir."

"Türk halkı cesur bir şekilde bu darbe girişimine karşı koymuştur. Ve bunu partiler üstü gerçekleştirmiştir. Hayatını kaybedenler için büyük üzüntü duyuyoruz ve taziyelerimizi ifade ediyoruz. Tarihinizde gerçekten son derece zor bir kesit yaşanmıştır. Bu Avrupa için de söz konusu. Bu nedenle ziyaretimiz bu çerçevede gerçekleştiriyorum: Ülkede gelişmeler ne seviyede, insanların duyguları nedir bunları öğrenmek istiyorum."

"DOSTLUĞUNUZ BİZİM İÇİN ARMAĞANDIR"

"Sayın mevkidaşım bir kez daha size en içten teşekkürlerimi ifade etmek isterim: Az önce ülkelerimiz arasındaki yoğun dostluğa atıfta bulunmuştunuz. Bu bizim için armağandır. Bu hediyeyi korumak ve geleceği taşımak yükümlülüğümüz vardır. Birbirimiz hakkında değil birlikte konuşalım deyimini hatırlatmak istiyorum. Almanya'da 3 milyonu aşkın Türk kökenli vatandaş yaşamaktadır. Bu nedenle ilişkilerimize en yakın karşılıklı açık şekilde konuşarak gerçekleştirmemiz gerekiyor."

"TÜRKİYE ÇOK ŞEY BAŞARDI"

"Az önceki konuşmanızda yine aynı şekilde mülteci sorununa atıf yapmış ve büyük bir mücadele verdiğinizi söylemiştiniz. Gerçekten de bu bağlamda Türkiye 3 milyonun üzerinde mülteciye kucak açtı. Minnettarız. Partner olarak biz de destek vermek istiyoruz: Hem ikili ilişkilerde hem de AB tarafından her türlü desteği vermeye hazırız. Ama bunları da yaparak insani standartlarımızı da gerçekleştirmiş oluruz. Türkiye çok şey başardı."

"AB MÜZAKERELERİNE İTİRAZ EDENLERİ KABUL ETMİYORUM"

"AB ve Türkiye'de mülteci konusuna ilişkin çok iyi bir işbirliği bulunuyor: Çok sayıda maddeler üzerinde anlaşmaya vardık. Şimdi bu anlaşmayı adım adım gerçekleştirip işbirliğinde bulunmamız gerekiyor. Her iki tarafın da taahhütleri var. Almanya da bu taahhütlerin farkında ve yerine getireceğini ifade ediyor. Şimdi bunları uygulamaya dökmeliyiz."

"Ziyaretim vesilesiyle çok sayıda insanla karşılaştım. Bütün görmüş olduğum insanlar bakışlarını Avrupa'ya doğrultmuş durumda. Onlar da Avrupa ile aynı değerleri paylaşmak istiyorlar. Ben de kendimi bu insanlara karşı yükümlü hissediyorum: Onları hayal kırıklığına uğratmamalıyız. Bu nedenle de AB müzakerelerini sürdürmeliyiz: Buna itiraz edenleri de ben kabul etmiyorum."

ALMANYA'NIN İNCİRLİK'TEN GERİ ÇEKİLECEĞİ İDDİALARI

"Bizler tabii ki ülkelerimiz arasında işbirliği sadece İncirlikle kısıtlı değildir: NATO ittifakı çerçevesinde de ittifakımız sürmektedir. Önümüzdeki haftalarda da Almanya'nın İncirlik'teki mevcudiyeti devam edecektir. Bu konuda görüşmeler halindeyiz: Konu Federal Alman Meclisi milletvekillerinin İncirlik'teki askerlerini ziyaret etmesi. Bu konuda olumlu sonuç elde edeceğimiz konusunda ümitliyim."

İlgili Haberler

Politika

Veli Saçılık'tan Selahattin Demirtaş'a açık mektup

Politika

Dilipak'tan 'Hayati Arkaz' yorumu: İyi Partili vekiller akıbetini görmek istiyor

Politika

AKP'de kongre günü: Tek aday, tek liste oylanacak

Politika

CHP yönetiminden 'disiplin' açıklaması

Politika

Muharrem İnce açıkladı: İstanbul'a aday olacak mı?

Politika

CHP'li Tekin Bingöl: TBMM işe bağlı intiharları araştırsın

Politika

AKP Genel Başkan Yardımcısı: Yarın bir sürprizimiz olacak…

Politika

Başbakanlık eski müşavirinden Kılıçdaroğlu'na dava

Politika

Demirtaş'tan yeni açıklama: Aramızda en küçük bir örgütsel ayrılık veya kriz yok

Politika

Merkel'den, Erdoğan'ın duyurduğu dörtlü zirve hakkında açıklama

Politika

Mahkemeden Rahip Brunson için yeni karar

Politika

Rahip Brunson krizinde yeni gelişme