darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

HDP heyeti: Tunceli'deki yangına müdahale edilmiyor, vali manipüle ediyor

'Türkiye IMF'den borç almaya ikna edilmek istendi'

Alman mahkemesi Erdoğan'ı reddetti!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, daha önce şikayetçi olduğu Alman komedyen Jan Böhmermann’a destek veren Almanya’nın en büyük medya grubu Axel Springer’in yöneticisi Mathias Döpfner’e yönelik dava talebi reddedildi.

Ne olmuştu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Almanya’nın en büyük medya grubu Springer’in yöneticisi Mathias Döpfner’e karşı ihtiyati tedbir kararı alınması talebiyle mahkemeye başvurdu. Erdoğan’ın Alman avukatı Ralf Höcker Alman haber ajansı dpa’ya yaptığı açıklamada, Döpfner’in Alman komedyen Jan Böhmermann’ın Erdoğan hakkında yazdığı “sövgü şiiri'ne verdiği açık destek nedeniyle başvuruda bulunduklarını kaydetti.

Köln Asliye Mahkemesi’nin ihtiyati tedbir kararı alınmasına sıcak bakmadığını belirten Höcker, eğer bu yönde bir karar çıkmazsa Erdoğan’a bir üst mahkemeye gitmesini tavsiye edeceğini söyledi.

Döpfner Böhmermann'ın ifadelerine hukuken de sahip çıkmıştı

“Bild' ve “Die Welt' gazetelerinin sahibi olan ve Doğan Medya'nın ortakları arasında da yer alan Alman medya devi Axel Springer AG'nin Yönetim Kurulu Başkanı Mathias Döpfner, “Welt am Sonntag' gazetesi için kaleme aldığı açık mektup ile Böhmermann’a destek çıkmıştı. Döpfner mektubunda “Her şeyden önce şunu söylemek isterim: Şiirinizi başarılı buldum. Kahkaha attım' ifadelerine yer vermişti. Döpfner ayrıca, Böhmermann’ın tüm ifadelerini, hatta hakaretlerini bile kendisinin saydığını yazmış ve hukuken de tüm bu söylemlere sahip çıktığını kaydetmişti.

Erdoğan’ın avukatı Höcker ise, Alman sinema yönetmeni Uwe Boll'e (“Alone in the Dark') yönelik mahkemeden ihtiyati tedbir kararı çıktığını hatırlatıyor. Alman haber ajansı dpa’nın da elinde bulunan karara göre, Boll’ün artık Erdoğan'ı “ufacık geri zekalı ahmak' (“grenzdebiler kleiner Schwachmat') olarak adlandırması yasak. Mahkeme konuyla ilgili davanın masraflarının da Boll tarafından üstlenilmesine karar vermiş.

 

Axel Springer medya grubu Bild ve Die Welt gazetelerinin de sahibi. Grubun yöneticisi Döpfner, Alman komedyene destek çıkmıştı.

Erdoğan'ın avukatı: “Bir toplu tecavüz olayı gibi'

Medya hukuku konusunda uzman avukat Höcker bu davaların haklılığını savunmak için şu ifadeleri kullanıyor: “Bu bir toplu tecavüz olayı gibi. Birisi başlayınca herkes deliklerinden çıkıyor ve buna katılıyor. Özellikle de kurbanın bunu hakettiği düşünüldüğünde. Medeniyetin ince cilası dökülüp kolektif bir şekilde fütursuzluk patlak verdiğinde, toplum olarak dikkatli olmalıyız. Sayın Erdoğan da bir insan ve insanlık onuru dokunulmazdır.' Höcker, bu noktanın anayasaya göre basın, sanat ve ifade özgürlüğünün de üstünde olduğunu belirtiyor.

 

Merkel hiç dava açmadı

Borç krizinin gündemi meşgul ettiği zamanlarda Angela Merkel Yunanistan’daki gazete ve dergilerde sık sık Nazi sembollü görüntülerle yayınlandı. 2012’de hiciv dergisi Mystiki Ellada’nın kapağında Nazi üniforması ve omzunda akbaba ile görülen Angela Merkel resmi nispeten masum. Alman hükümeti hiçbir zaman yasal bir girişimde bulunmaya gerek görmedi.

 

İlgili Haberler

Dünya

Bolton: İran'ı Suriye'den çıkarma konusunda Rusya, İsrail, ABD hemfikir

Dünya

Hollanda'da Apple mağazasında tablet patladı: 3 yaralı

Dünya

ABD'den 'Irak' uyarısı: ABD vatandaşları için tehlike oluşturuyor

Dünya

'ABD darbeyi tekrarlamak istiyor'

Dünya

Mısır'dan ekonomi yönetimi: Ekonomiye tehdit oluşturan sitelere yasak, girenlere hapis cezası

Dünya

Türk karikatüristin çizimi İtalya'yı birleştirdi

Dünya

Kolombiya'dan vatandaşlara sevişmek için saat uyarısı

Dünya

Yüzme festivali: 4500 kişi nehirde yüzdü

Dünya

Irak Federal Mahkemesi seçim sonuçlarını onayladı

Dünya

İran'dan yeni savaş jetleri tanıtımı

Dünya

Kerkük-Erbil karayolu bugün yeniden trafiğe açıldı

Dünya

İsveç'te inekler çıplaklar plajına girebilecek: İnsanlar kadar ineklerin de hakkı