unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Alman ZDF kanlı Türkiye'deki medya kuşatmasını Merdan Yanardağ'a sordu

ABC Gazetesi
Tayyip Erdoğan’ı eleştiren mizahi bir klibin önce yerel televizyon kanalı NDR, daha sonra ise devlet televizyonu ARD’de yayınlaması üzerine Türkiye'nin Almanya'ya nota vermesi üzerine bir kez daha tümdünyada gözler Türkiye'deki medyaya yönelik baskılara çevrildi.

Alman ZDF kanalında yayınlanan "Heute+" programı, ABC Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ'a bağlanarak Türkiye'de medyaya yönelik baskılar konusunda bir dosya haberi ekrana getirdi.

Merdan Yanardağ, ZDF'ye verdiği röportajda Erdoğan'ın ve AKP iktidarının Türkiye'yi dinci ve mezhepçi bir diktatörlüğe, faşizan bir rejime doğru sürüklediğini anlattı. Erdoğan ve AKP iktidarının basın özgürlüğünü ortadan kaldırdığını ve Türkiye'de medyanın yüzde 70'ini doğrudan kontrol altına aldığını söyleyen Yanardağ, AKP'nin ülkeyi demokratikleştiriceğine ilişkin büyük bir yalan söylediğini, iki yüzlü bir siyaset izlediğini ve bazı kesimlerin bir dönem buna inandığını vurguladı.

Batı'nın da Erdoğan ve AKP'yi desteklediğini, bunun büyük büyük bir hata olduğunu söyleyen ve bu tutumu eleştiren Merdan Yanardağ, Erdoğan ve AKP'nin "muhafazakar demokrat" bir hareket değil, fundmentalist olduğunu söyledi. Yanardağ, "Erdoğan ve AKP, merkez sağ bir çizgiye sahip değil, kökten dinci ve siyasal islamcı bir harekettir" dedi.

"KORKMUYORUM"

Röportajda medyaya yönelik baskılar karşısında korkup korkmadığı sorulan Merdan Yanardağ, gazetelerin ve gazetecilerin büyük bölümünün teslim olduğunu, ama Türkiye'de cesur gazetecilerin de olduğunu söyledi. Yanardağ, "Ben korkmuyorum ve benim gibi başka arkadaşları da var" dedi. Bir soru üzerine "Ben de gazeteci olarak hapis yattım" dedi.

ALMANYA'DAN UYARI GELDİ

Türkiye ile Almanya arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştiren bir klibin önce yerel televizyon kanalı NDR, daha sonra ise devlet televizyonu ARD’de yayınlamasıyla ortaya çıkan mizah krizine Almanya’dan yanıt geldi. Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann’ın Türk Dışişleri Bakanlığına çağrılmasına sessiz kalındığı gerekçesiyle eleştirilere hedef olan Almanya, Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier aracılığıyla, “Türkiye’ye Avrupa değerlerine uysun' mesajı gönderdi.

Erdoğan'ın mizah klibi için nota verilmesine Alman muhalefeti de tepki gösterdi.Çok Okunanlar

Muharrem İnce'nin ekibinin topladığı imza sayısı belli oldu

CHP'li Aksünger: Muharrem Bey'in sonuç monuç aldığı yok

Diğer cemaat ve tarikatlara operasyon geliyor mu? Yandaş yazar yanıtladı...

Teknosa'da işler böyle yürüyor!

Hakan Şükür'den tepki çeken 15 Temmuz mesajı

İlgili Haberler

Medya

İbrahim Karagül görevden alındı iddiası

Medya

Bir gazeteci daha gözaltına alındı

Medya

Hürriyet gazetesinden Ayşe Arman'a sert eleştiri

Medya

Cengiz Semercioğlu'ndan 'Yılın skandalı sonunda patladı' haberine ilişkin açıklama

Medya

Abdülkadir Selvi: Bakansız, hükümetsiz Meclis mi olurmuş...

Medya

CHP'li Kaftancıoğlu, Yurt gazetesini mahkemeye verecek

Medya

Ahmet Hakan'ın 15 Temmuz'dan önce 'fark edemediği' 7 şey

Medya

Oğuzhan Uğur duyurdu: O kanalda program yapacak

Medya

Demirören'in ardından Hürriyet çalışanları: Çiftlikte satılan köleler gibi hissettik

Medya

İstanbul'da operasyon

Medya

Jin News Haber Ajansı'na polis baskını düzenlendi

Medya

İşte Adnan Oktar'ın yakalanma anı