darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

HDP heyeti: Tunceli'deki yangına müdahale edilmiyor, vali manipüle ediyor

'Türkiye IMF'den borç almaya ikna edilmek istendi'

Almanya Cumhurbaşkanı Gauck'tan Türkiye açıklaması

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Alman ZDF televizyonunda bu akşam yayınlanacak olan "Berlin direkt" programındaki söyleşisinde darbe girişiminin ardından Ankara'nın sert tutumunun Türkiye ile yapılan mülteci anlaşmasını tehlikeye düşüreceğini düşünmediğini kaydetti. Joachim Gauck, uzlaşmayı “Bu kriterler bize uymuyor diye fes etmek durumunda değiliz' dedi.

Almanya Cumhurbaşkanı öte yandan "darbe girişiminin ardından atılan adımlarda uygunluk ilkesinin gözetilmiyor oluşuna sıcak bakamayacağını" vurguladı.

Gauck, "Türk makamları tarafından gelecek bir baskıyı ise kabul etmeyeceğimizi tüm açıklığıyla ortaya koymamız gerekmektedir, aynı şekilde ülke için farklı bir bakış açısı bilincini de" ifadesini kullandı.

Gauck Ankara hükümetinin başarılarına da işaretti ve "Ülke bu yönetimle büyük başarılar da sağladı" dedi. Cumhurbaşkanı, "Bu yüzden Almanya'daki birçok Türk ve Türk kökenli vatandaş, bunun kendileri için iyi bir hükümet olduğunu düşünüyor" açıklamasını yaptı.

 

Gauck'tan Merkel'e destek

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck mülteci politikaları konusunda Başbakan Angela Merkel'e de arka çıktı. Cumhurbaşkanı Gauck, “Bir Başbakan düşünün halkın karşısına geçiyor ve biz bunun üstesinden gelemeyeceğiz diyor. Ben şahsen böyle bir Başbakan istemem, böyle birine niye oy versin ki insanlar' diyerek, Başbakan Merkel'in mülteci politikasının çatısını oluşturan “Bunu başarabiliriz' sloganına atıfta bulundu. Gauck, Angela Merkel ile mülteciler konusunda aynı çizgide olduğunu sadece farklı söylemler kullandıklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı, Almanya'da mültecilerin topluma uyumu konusunda mevcut bazı sorunların olmasına rağmen, ülkenin endişe verici bir durum içinde bulunmadığını söyledi. “Batmak üzere olan bir gemi değiliz, bu bir kasırga bile değil. Zaman zaman şiddetli bir rüzgâr çıkıp biraz sarsıntıya, toplum içinde biraz karışıklığa yol açıyor' diye konuştu.

Cumhurbaşkanı, Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere'in yurtiçinde terörle mücadelenin daha etkin yürütülmesi amacıyla hazırlanan, geçen hafta kamuoyuna tanıttığı yeni güvenlik önlem paketiyle ilgili olarak da İçişleri Bakanı'nın arkasında olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Gauck, “İçişleri Bakanı açık bir şekilde çifte vatandaşlığın ve burkanın yasaklanması görüşüne karşı bir duruş sergiledi' diyerek bu görüşüne katıldığını vurguladı.

Güvenlik paketinin içeriği

İç güvenlik önlem paketinde, potansiyel failleri erken tespit için psikologlarla işbirliğinin sıkılaştırılması, uyumun güçlendirilmesi için travma yaşamış olan kişilere danışmanlık yapacak kişilerin eğitilmesi ve güvenlik birimlerinde personel sayısının artırılması gibi önlemler yer alıyor.

De Maiziere, bazı Hristiyan Birlik Partisi sıralarından yükselen çifte vatandaşlığın kaldırılması önerisine de sıcak bakmadı. Pakette çifte vatandaşlığa yasak getirilmesi önerisi yer almazken, Federal İçişleri Bakanı, tartışmalı burka yasağı önerisi ile ilgili olarak "İnsan kabul etmediği her şeyi yasaklayamaz. Ben de burka giyilmesini kabul etmiyorum" diye konuşmuştu. De Maiziere, ancak burkanın yasaklanmasının anayasa hukuku açısından sorun oluşturabileceğini belirterek, toptan bir yasaktan yana olmadığı mesajını vermişti. İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, eyaletlerin içişleri bakanları ile gelecek hafta bir araya gelerek yeni iç güvenlik paketini görüşecek.

Kaynak: DW

İlgili Haberler

Dünya

Bolton: İran'ı Suriye'den çıkarma konusunda Rusya, İsrail, ABD hemfikir

Dünya

Hollanda'da Apple mağazasında tablet patladı: 3 yaralı

Dünya

ABD'den 'Irak' uyarısı: ABD vatandaşları için tehlike oluşturuyor

Dünya

'ABD darbeyi tekrarlamak istiyor'

Dünya

Mısır'dan ekonomi yönetimi: Ekonomiye tehdit oluşturan sitelere yasak, girenlere hapis cezası

Dünya

Türk karikatüristin çizimi İtalya'yı birleştirdi

Dünya

Kolombiya'dan vatandaşlara sevişmek için saat uyarısı

Dünya

Yüzme festivali: 4500 kişi nehirde yüzdü

Dünya

Irak Federal Mahkemesi seçim sonuçlarını onayladı

Dünya

İran'dan yeni savaş jetleri tanıtımı

Dünya

Kerkük-Erbil karayolu bugün yeniden trafiğe açıldı

Dünya

İsveç'te inekler çıplaklar plajına girebilecek: İnsanlar kadar ineklerin de hakkı