Çok Okunanlar

'Hanımefendi danışmanı'ndan Atatürk düşmanına: 'Yanındayız kardeşim'

Sincan'da Gökçek krizi

CHP milletvekili hayatını kaybetti

AKP anketinde İstanbul için öne çıkan 3 isim

'İstanbul'un AKP adayı artık belli'

Almanya MİT dosyasını açtı

Alman Federal Meclisi'nde “Ermeni soykırımı tasarısının' bir ret ve bir çekimser oyla kabul edilmesinin ardından gerilen Türkiye-Almanya ilişkilerinin ardından Alman Der Spiegel Dergisi’nin Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) dosyasını açması dikkat çekti.

1915 olaylarını “soykırım' olarak niteleyen tasarı Almanya Parlamentosu’nda kabul edildi. Bu gelişmenin ardından Türkiye-Almanya ilişkilerinde gerginlikler yaşanırken Alman Der Spiegel Dergisi MİT dosyasını açtı. Dergide, üç PKK’lının Ocak 2013 tarihinde Paris’te öldürülmesinde daha önce de gündeme gelen “Türk ajanların yardım ettiği' iddiasına yer verildi. Der Spiegel’in edindiği bilgiye göre, bu sanık Ömer Güney’in iddianamesinde de yer aldı.

“TÜRKİYE VE AB ARASINDA AĞIR POLİTİK SONUÇLARI OLABİLİR'

Alman Der Spiegel'in haberinde, MİT ajanının amirlerinin talimatı ile mi, yoksa “çözüm sürecine' zarar vermek için kendiliğinden mi bu cinayete karar verdiğinin henüz açıklık kazanamadığı belirtildi.

Der Spiegel haberinde "Ankara’nın istihbarat teşkilatının Paris’teki adam öldürme işine karışması iddiasının Türkiye ve AB arasında ağır politik sonuçları olabilir. AB’ye üye olmak isteyen bir ülkenin istihbaratının AB içinde adam öldürmesi çok ciddi bir durum' yorumunu yaptı.

Türkiye ile Almanya arasında “Ermeni Soykırımı' kararı ve Böhmermann konularındaki gerginliğe dikkat çeken Der Spiegel, gerilimin artmasından endişeli olduğunu ifade etti.

Spiegel Ocak 2014’te internete düşen Ömer Güney’in ses kaydını da hatırlattı.

“TÜRKİYE PANİK OLDU'

Fransa’daki PKK’lıların öldürülmesinde MİT’in “şüpheli' olduğu konusunda Odatv’ye konuşan Federal İçişler Komisyonu’nda görev yapmış olan eski parlamenter ve avukat Memet Kılıç, Türkiye’nin bu cinayet nedeniyle panik olduğunu öne sürdü.

Memet Kılıç, şunları söyledi:

“Ben 29 ve 30 Ocak 2013 tarihlerinde eski Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in böyle şeylerin Almanya’da da olabileceği yolundaki ifadelerini soru önergesi olarak Federal Meclise vermiştim. Almanya o dönem olayı geçiştirmeyi tercih eden yanıtlar verdi. Ardından Erdoğan’ın 25 Ocak 2013 tarihli bir demecinde Almanya’yı terörü desteklemek ile suçlayıp tehdit etmesi meselesi de geçiştirildi. Şimdi panik olmuş gözüküyorlar" dedi.

İlgili Haberler

Dünya

Brexit'ten sonra Ankara Anlaşması'nın akıbeti ne olacak?

Dünya

Almanya Suudi Arabistan'a silah ihracatını durdurdu

Dünya

'Afganistan barış görüşmelerine hazır'

Dünya

Fransa'daki protestoya Türklerden ‘davullu zurnalı' destek

Dünya

'Son ihtiyacımız olan şey onlara prezervatif yağdırmak'

Dünya

Suudi Kralı: Veliaht Prens 'insan kaynakları ve gençlerle' ilgilenecek

Dünya

Greenpeace aktivistleri, eylem yaptıkları gemide alıkondu

Dünya

Renault-Nissan başkanı gözaltına alındı

Dünya

Almanya, 18 Suudi Arabistan vatandaşına seyahat yasağı getirdi

Dünya

Sait Yılmaz | Savaş tamtamları...

Dünya

İran: ABD bölgedeki başarısızlıklarından bizi sorumlu tutuyor

Dünya

Suriye ordusu Tilul El Sefa'yı IŞİD'den temizledi