Çok Okunanlar

AKP'yi üzecek anket sonuçları: AKP ve CHP baş başa

'Fesli Kadir'in yeni ziyaretçisi şaşırtmadı

Menzilcilerden Atatürk'e hakaret videosu

‘Poşet'ten rant ve yağma çıktı

'Erdoğan, Melih Gökçek ile buluştu, Gökçek aday gösterilmeye çok yakın' iddiası

Almanya "tehlikeli ve silahlı" faili arıyor

Almanya'da polis, TIR’la Berlin’deki Noel panayırına düzenlenen saldırının failini yakalamak için Almanya genelinde başlattığı aramanın kapsamını genişletti. Komşu ülkelerin emniyet makamları ile bağlantıya geçen Alman yetkililer, Anis Amri adlı zanlıyı yakalamak için diğer Avrupa ülkelerini alarma geçirdi.

Alman güvenlik makamları zanlıyı “tehlikeli“ kategorisinde değerlendiriyor ve silahlı olduğunu tahmin ediyor. Zanlının başına 100 bin euro ödül konduğunu açıklayan Federal Başsavcılık, halktan da yardım isteyerek herhangi bir bilgi ile karşılaştıklarında hemen polisle paylaşmalarını istedi. Savcılık yetkilileri, 24 yaşındaki Tunuslu zanlının “şiddete hazır ve silahlı“ olabileceği uyarısında bulundu.

İTALYA'DA CEZA EVİNE GİRMİŞ

Zanlının bağlantılarını ve Almanya’ya nasıl geldiğini ortaya çıkarmak için de kapsamlı bir soruşturma yürütülüyor. İtalyan basınına yansıyan haberlere göre Anis Amri adlı kişi Temmuz 2015’te Almanya’ya gelmeden önce 4 yıl İtalya’da yaşadı. İtalya'ya 2011 yılında gelen Amri’nin bir okulu kundaklamak suçundan 4 yıl hapis cezasına çarptırıldığı belirtiliyor.

Die Welt gazetesinin İtalyan hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberde de Amri’nin Sicilya adasındaki Catania kenti yakınlarındaki Belpasso adlı bir yerde tutuklandığı, cezasını çekmesi için önce Catania ve Palermo’daki cezaevlerine gönderildiği, Mayıs 2015’te de Caltanissetta’ya nakledildiği bilgisi yer aldı.

Amri’nin Caltanissetta’daki cezaevinden serbest bırakıldıktan kısa bir süre sonra da Almanya’ya geldiği ifade ediliyor.

36866226_401.jpg

ALMANYA'DA İZLEMEYE ALINMIŞ

Federal Başsavcılık, Amri'nin otomatik silah satın almak istediğine dair bilgiler üzerine mart-eylül ayları arasında izlendiğini, ancak Amri'nin saldırı düzenleyebileceği şüphesinin teyit edilememesi üzerine hukuki gerekçe eksikliğinden izleme önlemlerinin sona erdirildiğini bildirdi.

Kuzey Ren Vestfalya eyaleti İçişleri Bakanı Ralf Jäger dün yaptığı açıklamada Amri'nin iltica başvurusunun reddedildiğini, ancak geçerli kimlik belgelerinin olmaması nedeniyle sınırdışı edilemediğini belirtmişti.

36858482_401.jpg

IŞİD BAĞLANTISI

Zanlının IŞİD'le bağlantısı olduğu şüphesi de artıyor. Saldırının sorumluluğunu üstlenen IŞİD, eylemin "askerlerinden biri tarafından" düzenlediğini duyurmuştu. Amerikan New York Times gazetesi de Anis Amri'nin IŞİD'le bağlantısı olduğuna işaret ederek zanlının internet üzerinden nasıl bomba yapıldığını araştırdığını yazdı.

Gazete ayrıca Amri'nin ABD istihbaratı tarafından bilinen bir isim olduğunu ve ABD'ye uçuş yasağı listesinde yer aldığına haberinde yer verdi.

 

İlgili Haberler

Dünya

Penise benzetilen baykuş heykeli alay konusu oldu

Dünya

'Akıllı hoparlör' mahkemede şahit olarak kullanılabilir

Dünya

ABD FETÖ lideri Gülen'i iade mi edecek?

Dünya

25 yıl uğraştı lotoyu kazandı

Dünya

Koalisyonun hava saldırısında 17 sivil öldü

Dünya

Amsterdam'ın genelevleriyle ünlü sokağında kredi kartı yasağı

Dünya

Ermenistan: Kemal Öksüz hakkındaki dava geri çekildi

Dünya

Suudi Bakan'dan Kaşıkçı 'itirafı'

Dünya

Avrupa Adalet Divanı'ndan PKK kararı

Dünya

IŞİD'in militanlarına ödül tarifesi: Kimyasal silaha gümüş, helikopter düşürmeye altın ödeme

Dünya

İngiltere'de Brexit istifası

Dünya

Papa: Dedikoducular teröristtir