darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

HDP heyeti: Tunceli'deki yangına müdahale edilmiyor, vali manipüle ediyor

'Türkiye IMF'den borç almaya ikna edilmek istendi'

Almanya'da cihatçılara baskın!

Salı sabahı Almanya'nın 10 eyaletinde Selefilere karşı operasyon düzenlendi. Dw Türkçe'nin haberine göre, güvenlik birimlerinden edinilen bilgilere göre radikal Selefilere ait 200 konut ve işyerinde yüzlerce polis tarafından arama yapıldı. "Gerçek din" adlı derneğin altında faaliyet gösteren Selefiler Almanya'da bedava Kuran dağıtarak din propagandası yapmaktaydı.

Selefiler Batı tipi demokrasiyi reddediyor ve Şeriat kurallarına geçerlilik kazandırmak amacıyla propaganda yapıyorlar. Almanya'nın Batı eyaletleriyle Berlin'de düzenlenen polis operasyonlarında Hessen, Kuzey Ren Vestfalya, Aşağı Saksonya, Bavyera, Schleswig-Holstein, Baden-Württemberg, Rheinland-Pfalz, Berlin ve Hamburg'daki ev ve işyerleri arandı. Baden-Württemberg ve Hamburg'daki iki ibadet yeri için de arama emri çıkarıldığı öğrenildi.

Alman Haber Ajansı'nın (dpa) bildirdiğine göre, Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere Selefilerin sokaklarda Kuran dağıtmasını yasakladı. Bakanın öğle saatlerinde arama operasyonlarıyla ilgili basın konferansı düzenlemesi bekleniyor. Almanya'daki Selefilerin ideolojik lideri Ebu Walaa bir hafta önce göz altına alınmıştı. Salı günkü operasyonun, dernek adı altında faaliyet gösteren grubun varlıklarına el koyma ve dernek aleyhinde kullanılmak üzere delil toplama amacını taşıdığı haber verildi.

ALMANYA'DA SELEFİLERİN SAYISI ARTIYOR!

Alman Anayasayı Koruma Teşkilatı ülkede faaliyet gösteren Selefileri silahlı cihat ve terör propagandası yapmakla suçluyor. Radikal derneğin cihat gönüllüleri toplamak amacıyla Almanya'da örgütlendiği ve en az 140 eylemcinin IŞİD saflarında savaşmak üzere Suriye ve Irak'a gittiği öğrenildi. Resmi makamlarca yapılan açıklamada amacın İslam dinini yaymayı ve Kuran ya da mealini dağıtmayı yasaklamak değil, İslam dininin, radikal ideoloji propagandası yapıp terör örgütlerini destekleyenler tarafından suiistimal edilmesini önlemek olduğu belirtildi. Dernek adına faaliyet göstermek, Kuran dağıtmak ve internet kanalıyla propaganda yapmak da yasaklandı.

Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın tahminlerine göre Almanya'daki radikal İslamcı Selefilerin sayısı 9 bin 500'ü buluyor. Teröre yatkın radikal eylemci sayısının da bin 200'ü bulduğu tahmin ediliyor. Güvenlik birimlerinin verilerine göre ekim ayı sonuna kadar, yüzde 20'si kadın olmak üzere 870 kişi IŞİD'e katılmak üzere Almanya'dan Suriye ve Irak'a gitti.

İlgili Haberler

Dünya

Bolton: İran'ı Suriye'den çıkarma konusunda Rusya, İsrail, ABD hemfikir

Dünya

Hollanda'da Apple mağazasında tablet patladı: 3 yaralı

Dünya

ABD'den 'Irak' uyarısı: ABD vatandaşları için tehlike oluşturuyor

Dünya

'ABD darbeyi tekrarlamak istiyor'

Dünya

Mısır'dan ekonomi yönetimi: Ekonomiye tehdit oluşturan sitelere yasak, girenlere hapis cezası

Dünya

Türk karikatüristin çizimi İtalya'yı birleştirdi

Dünya

Kolombiya'dan vatandaşlara sevişmek için saat uyarısı

Dünya

Yüzme festivali: 4500 kişi nehirde yüzdü

Dünya

Irak Federal Mahkemesi seçim sonuçlarını onayladı

Dünya

İran'dan yeni savaş jetleri tanıtımı

Dünya

Kerkük-Erbil karayolu bugün yeniden trafiğe açıldı

Dünya

İsveç'te inekler çıplaklar plajına girebilecek: İnsanlar kadar ineklerin de hakkı