unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Almanya'dan Öcalan'a tam yasak!

Işın Toymaz/ Berlin

Almanya'da 22 Kasım 1993'ten beri 'terör örgütü' olarak kabul edilen PKK'nın bazı kentlerde eylemler yapıyor olmasına Federal Almanya İçişleri Bakanlığı yanıt verdi. ABC'ye açıklamalarda bulunan Alman İçişleri Bakanlığı Basın Bürosu temsilcilerinden Sonja Kock Anayasanın yetki dağılımına ilişkin düzenlemesine göre gösteri izninin eyaletlerin yetki alanında yer aldığına işaret etti. 

YASAKLANAN 33 SEMBOL KULLANILIYORDU

Mart ayından bu yana Almanya, Abdullah Öcalan'ın fotoğrafının da bulunduğu 33 sembolün ülkede kullanılmasını yasaklamasına rağmen, PKK bu sembollerle bazı kentlerde eylemlerini sürdürüyordu. 

KÖLN VE DÜSSELDORF’TA POLİS MÜDAHALESİ 

Ankara’nın tüm uyarılarına karşın Almanya’da devam eden PKK gösterilerine, ne oldu da, önce Eylül ayında Köln’de, ardından Kasım ayında Düsseldorf’ta polis müdahalede bulundu?

Tüm bu gelişmeleri değerlendirmek üzere Federal Almanya İçişleri Bakanlığı’na başvurduk. Alman İçişleri Bakanlığı Basın Bürosu temsilcilerinden Sonja Kock sorularımızı yanıtladı. 

Basın Sözcüsü Kock, anayasanın yetki dağılımına ilişkin düzenlemesine göre gösteri izninin eyaletlerin yetki alanında yer aldığına işaret etti. 

FEDERAL İÇİŞLERİ BAKANLIĞI, KARARLI

Kock konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı: 

“Son günlerde yaşanan olaylara bakacak olursak, PKK sembol yasağı uygulamasının da farklı farklı hayata geçirildiğini görürüz.  Buna karşılık yasak getiren makam olarak Federal Alman İçişleri Bakanlığı, tek tip  yasak uygulamasının tüm eyaletler düzeyinde hayata için geçirilmesi için, yoğun bir çaba içine girmiş bulunmaktadır. Böylece Öcalan posterleri dahil olmak üzere yasak sembollerle ilgili Almanya genelinde standart bir  uygulama sağlanacaktır.“ 

SCHRÖDER-ERDOĞAN PAZARLIĞI ETKİLİ Mİ OLDU?

Öte yandan konuya ilişkin sosyal medyada ise hem Türk hem Alman kullanıcılar tarafından yapılan yorumlarda ise Gerhard Schröder - Recep Tayyip Erdoğan görüşmesinin sertleşmede etkili  olduğu öne sürülüyor. Yorumlara göre Schröder-Erdoğan pazarlığından Almanya’da PKK gösterileri yasağı çıktı. İddialara göre insan hakları savuncusu  Peter Steudner’in serbest bırakılmasını sağlayan, gazeteci Deniz Yücel ve Meşale Tolu’nun ise salıverilme sözünü alan Almanya eski Başbakanı Gerhard Schröder, bunun karşılığında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Almanya’da PKK gösterilerini yasaklama sözü verdi.

YASAK DERİNLEŞTİ

Federal İçişleri Bakanlığı Sözcüsünün Mart ayında Bakanlık tarafından PKK sembollerine yasakla ilgili yapılan ilgili güncellemenin tüm eyalet yönetimlerine bildirildiğini belirtmesinin ardından, o dönemde basına bir açıklama yapan TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu da, "1993 yılından beri zaten yasak olan, Bakanlıktan gelen bu kararla trajikomik bir biçimde daha da yasak hale gelmiş oluyor' şeklinde ironik bir yanıt vermişti.

 Çok Okunanlar

Merdan Yanardağ'dan kritik yeni 24 Haziran değerlendirmesi

Trump'tan, Erdoğan'a tehdit

'Erdoğan, Türkiye'yi varoluşsal bir çöküşe götürüyor'

İşte Muharrem İnce'nin topladığı imza sayısı

Adnan Oktar davasında flaş gelişme: Ünlü oyuncunun yeğeni gözaltına alındı

İlgili Haberler

Dünya

BM'den OHAL açıklaması

Dünya

Trump iddialı: Hiçbir başkan...

Dünya

Suriye'den Rus yapımı MS-21 uçaklarını almak için hamle

Dünya

İsrail Gazze'ye operasyona hazırlanıyor

Dünya

Süveyş Kanalı'nda 5 gemi çarpıştı

Dünya

Fransa Milli Takımı hakkında ırkçı polemik

Dünya

İngiltere: AB'den çıkmak için yeterli vaktimiz var

Dünya

Irak ordusu teminat verdi: Göstericilere karşı gerçek mermi kullanılmayacak

Dünya

Avrupa Konseyi'nden 'OHAL' açıklaması

Dünya

Yerkürenin derinliklerinde katrilyon ton elmas bulundu

Dünya

Trump: Putin'le iyi ilişkimiz boks maçı bekleyenleri rahatsız etti

Dünya

27 yıl sonra serbest kaldı; bir haftada 3 kişiyi öldürdü!