darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Akit yazarından 3. havalimanı işçilerine: Bu itler, bitlendik diyorsa...

Erdoğan'ın diplomasını sorgulayan parti liderine ölüm tehdidi

20 milyar dolar kayıp

Kırmızı etten sonra balıkta da tehlike!

Yeni parti kuruluyor

Alper Taş: Hayır bloku AKP'nin işine yarar

ÖDP Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş, referandum sürecini 'Hayır'cılar açısından değerlendirdi. RS FM'de Yavuz Oğhan'dan Bidebunudinle programına katılan Taş, 'Hayır' bloku oluşturmanın AKP'nin işine yaracağını belirtti.

Taş "İktidar sağ, muhafazakar ve milliyetçi seçmeni bir blok olarak konsolide etmek için karşısında da bir blok kurmaya ihtiyaç duyuyor. 'Hayır' diyenler büyük bir çeşitliliğe sahip ve bu böyle devam etmeli" dedi. OHAL sürecinde referanduma gitmenin büyük bir dezavantaj olduğunu söyleyen Taş, şöyle konuştu:

'OHAL 'HAYIR' DİYENLER İÇİN BASKI ARACIDIR'

"OHAL'de referanduma gitmek ayıp bir şey ama hiç utanma sıkılmaları olmadığı için bu koşullarda bir anayasa değişikliği önerebiliyorlar. OHAL 'hayır' diyenler için büyük bir baskı aracı hatta 'sopa'ya dönüşmüş durumda.Meclis'teki üçüncü büyük partinin milletvekilleri, aralarında Ahmet Şık'ın da olduğu gazeteciler, yazarlar hapiste. Bu insanların hepsi aynı zamanda 'Hayır' diyecek olanlar. Öte taraftan 'Hayır' diyenlerin konuşabilecekleri bir platform, televizyon da kalmadı. Yani aslında futbol terimleriyle söyleyecek olursak, deplasmandayız. Saha ve seyirci koşulları bizim için dezavantajlı."

'BİZ KAZANACAĞIZ'

Referandum yaklaştıkça 'Hayır'cılar üzerindeki baskının artmasını 'iktidarın kitleden korkmasına' bağlayan Taş, "Ben yürekten inanıyorum ki biz haklıyız ve kazanacağız" dedi.

'AKP 'HAYIR'CILARIN ÇEŞİTLİLİĞİNİ ÖRTBAS EDİYOR'

AK Parti'nin bir referandum stratejisi olarak, 'Hayır' diyenleri tek bir blok olarak gösterme algısı içinde olduğuna dikkat çeken Taş 'AKP sağ-muhafazakar ve milliyetçi seçmenin bütününü konsolide etmek için 'Evet' diyenlerin de bir cephe olduğu algısı yaratmak istiyor. HDP, CHP, FETÖ, Komünistler, Sosyalistler hepsi 'Hayır' cephesinde tek ses izlenimi vermek istiyor. Oysa 'Hayır' diyenler çeşitlilik ve çoğulculuk arz ediyor. Herkes kendi hayrına hayır diyor. Ve bu böyle devam etmeli. Öbür türlü bir hayır cephesi oluşturmak ve bu konuda ortaklaşmak AKP'nin tam da istediği kamplaşmaya hizmet eder ve hedef kitlesini istediği gibi konsolide etmesini sağlar' dedi.

referandum sonucuna ilişkin olarak 'Hayır' diyenlerin kazanacağını bir kez daha vurgulayan Taş, "Zira AKP'nin topluma söyleyebileceği hiçbir şey kalmadı. Artık son kozlarını oynuyorlar, yani Erdoğan'ı. Erdoğan ile istikrar vaat ediyorlar, oysa ki Erdoğan'ın şahsı istikrarsızlık kaynağı" dedi.

İlgili Haberler

Politika

Erdoğan: ABD ile sorunların iş dünyasını etkilemesini istemem

Politika

'Brunson 12 Ekim'de tahliye edilebilir'

Politika

'Bu zamlar kredi yurt kurumunda kalan öğrencileri mağdur edecek'

Politika

Bakan Çavuşoğlu, Venezüella yolcusu

Politika

Aleyna Tilki'ye şok!

Politika

Bakan Gül, kayınpederine şikâyet edildi

Politika

Putin, Merkel'e Erdoğan'la yaptığı İdlib anlaşmasını anlattı

Politika

'Yaşanan kağıt krizinde Albayraklar'ın rolü var mıdır?'

Politika

TRT'nin, 200 yeni araç alımı yaptığı iddiaları Meclis'e taşındı

Politika

ABD PKK'ya yine silah verdi!

Politika

CHP'li Hamzaçebi: Bu uçak derhal iade edilmeli

Politika

CHP'li Özgür Özel: MHP seçmeniyle gönül ittifakımız var