darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

Tıp uzmanı, bahçesinde yaşadığı hastanenin bankında ölü bulundu

Gerici kustu: TL'den Mustafa Kemal'in resmini kaldırıp yerine Şeyh Said'i koyalım

Abdulkadir Selvi'den Brunson iddiası

Altan Tan: Öcalan'ın 'kesinlikle başkanlığa karşıyım' diye tek bir lafı yoktur

 

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, bugün Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasında yapılan yeni anayasa ve başkanlık sistemi görüşmelerinin aslında HDP’nin de içinde bulunduğu bir bileşenle yapılması gerektiğini söyledi. Tan, “PKK liderinin, 'Ben kesinlikle başkanlığa karşıyım’ diye tek bir lafı yoktur' dedi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu söyleyen Tan, ama bugün tek bir kişinin başkan olmasına kilitlenen anayasa tartışmasını yanlış bulduğunu kaydetti.

BAŞKANLIĞI DA PARLAMENTER SİSTEMİ DE TARTIŞIRIZ 

Duvar'ın aktardığına göre “Başkanlığı da parlamenter sistemi de tartışırız' diyen Tan, bu tartışmalardan sonra Türkiye için doğru neyse ona karar verilebileceğini söyledi. Tan şöyle konuştu: “Mesele bir kişinin başkan, sultan olup olmaması değil. Sistemin tartışılmasıdır. Son Osmanlı sultanlarında bile olmayan yetkilerle ucube bir yönetim ortaya çıkaracak AKP-MHP ittifakı değil. Bu Türkiye’nin hiçbir sorununu çözmez.' İki partinin ortaklaştığını açıkladığı sistemin Türkiye’nin sorunlarını daha da ağırlaştıracağını savunan Tan, “Anayasanın ilk dört maddesine 42. ve 66. maddesine dokunmayacaksınız, herkesi Atatürk milliyetçiliğine bağlı olmaya mecbur edeceksiniz. Bir ideoloji dayatacaksınız. Anadilde eğitimi imkansız hale getirecekseniz. Böyle Türkiye’nin hangi sorunu çözeceksiniz' diye sordu.

'TÜRKİYE’NİN YENİ BİR MİLLİ ŞEFE İHTİYACI YOK' 

Aynı İslami gelenekten gelenekten geldiğini söylediği AK Parti’deki arkadaşlarına seslenen Tan, “Bu maddelerin hangisini içine sindireceksiniz. 40 yıllık mücadelenizin sonucu bir iktidar, güç için feda mı edeceksiniz? Bu iş bir düğün dernek işi değil. 12 Eylül darbe anayasası bütün ilkeleriyle muhafaza edilecek, siz buna bir gelinlik giydireceksiniz. Bunun yolu içinde HDP’nin de olacağı, başkanlığın da tartışılabileceği, kuvvetler ayrılığı sisteminin dört dörtlük yerine oturduğu bir denge sistemi. Türkiye’nin yeni bir milli şefe değil, doğru düzgün bir demokrasiye ihtiyacı var' dedi.

'AKP-MHP İTTİFAKI 1930’LARA GÖTÜRÜR'

Hükümetin Kürt sorunundaki güvenlik politikalarını eleştiren Tan, sorunu ayrılığa düşmeden, bölünmeden, çatışmadan çözmenin yegane yolunun en yüksek demokrasi standartları olduğunu söyledi. Fırat Kalkanı operasyonunu da değerlendiren Tan, “Türkiye Menbiç’ten öteye gidemiyor. Bunu nasıl izah edeceksiniz? Bu pazarlıklar nerede yapılıyor. Üç sefer Putin’le ne konuştunuz. Benim kanım üzerine bir pazarlık varsa söylemek zorundasın' dedi. Kürt meselesindeki çözümsüzlüğün Irak ve Suriye politikasını da kilitlediğini savunan Tan, “Bir devlet aklının ortaya konulması lazım. MHP-AKP ittifakıyla bütün eski rejimin muhafaza edildiği Türkiye gitse gitse 1930’lara gider oradan da kimseye bir hayır çıkmaz' dedi.

'BU ŞEKLİYLE GEÇMEMESİ İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ' 

HDP’nin hiçbir zaman “Başkanlığa karşıyız ve tartışmayız' demediğini söyleyen Tan, “Başkanlık da parlamenter sistem de tartışılır. Artısı ne, eskisi ne tartışırız. “Recep Tayyip Erdoğan’a karşıyız' demek başka bir şey, biz kesinlikle başkanlığı tartışmayız demek başka bir şey. Sistem tartışmasına her zaman evet dedik' değerlendirmesi yaptı. Üzerinde konuşulan başkanlık sistemi için ise Tan, “Bu şekliyle geçmemesi için elimizden geleni yapacağız. Meclis’te de Meclis dışında da en ciddi muhalefeti sergileyeceğiz. Bu sistemin başı belli değil, sonu belli değil' dedi.

İlgili Haberler

Politika

HDP'li Atay'dan 'ekonomik kriz' tepkisi

Politika

Komünistlerden ekonomik krize ilişkin dikkat çeken değerlendirme

Politika

İyi Parti'de bir istifa daha!

Politika

Diyanet'ten 'döviz' fetvası: Cihad niteliğindedir

Politika

Yunan Dışişleri: Moskova Büyükelçisi geri çağırılmıyor, değiştirilecek

Politika

Erdoğan, Merkel ile görüştü

Politika

Karamollaoğlu'ndan AKP'ye çağrı: Siyasi parti genel başkanları bir araya getirilmeli

Politika

Sezai Temelli'den Demirtaş'a yanıt: Yöntemi yanlış

Politika

İyi Parti'den erken seçim açıklaması

Politika

Bahçeli'den Trump'a: Saldırgan şahıs

Politika

Destici: Bunu yapanlar vatadaşlıktan çıkarılsın

Politika

Mehmet Barlas: iPhone'u sadece FETÖ'cüler kullanacak