Çok Okunanlar

Kızılay'a kayyum atanan Yıldırım'ın kardeşi: Bu ülkede eşek gibi sessizce yaşayacaksınız

Kılıçdaroğlu'ndan sokak çağrısı!

'Gezicilerin başı kesilsin' diyen Erkan Tan'dan tepkilere 'portakal sıkacağı' ile yanıt

KPSS adayı: Yüzümü gösteremem, mezhep imamımız böyle diyor

ABC Kritik | Çağlar Ezikoğlu | Cevap ver Fethullahçı Erkan Tan!

Amasya'da 30 köy HES'e karşı ayaklandı

Amasya ile Tokat il sınırındaki Yeşilırmak nehri üzerindeki Yeşildere Vadisi’nde 2011 yılında Hatko Enerji Elektrik Üretim ve İnşaat A.Ş. firması köylülerin karşı çıkmasına rağmen HES yapmak için harekete geçti. 5 Aralık 2011’de Amasya Valiliği, firmaya “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli değildir' belgesi verdi. Aralarında Sarıkız, Keçili, Albayrak, Yeşildere, Arduçlar, Kayrak, İbecik, Damudere, Karaçavuş köylerinin bulunduğu yaklaşık 30 köyü olumsuz etkileyecek projeye karşı yöre halkı eylem yaptı. Eyleme, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, CHP Amasya İl Başkanı Reşat Karagöz, Merkez İlçe Başkanı Ali Kilci, Turhal İlçe Başkanı Galip Doğan da destek verdi. Köylü kadınlar HES’e karşı direnişin en önünde yeraldı.

Hatice Teyze: HES istemiyoruz

Bölgede HES istemediklerini belirten köylüler Amasya Tokat karayolunu yaklaşık 1 saat trafiğe kapattı. En önde köylü kadınların yer aldığı eylemde, jandarma yolun açılması için köylüleri güçlükle ikna etti. 70 yaşındaki Hatice Güneş, “Bizim suyumuzu, köyümüzü elimizden aldıklarında biz nereye gideceğiz? Siz vatandaş değil miyiz? Biz toprağımızda, ırmağımızda HES istemiyoruz' dedi.

Özgür Özel: Haklı mücadelenizin yanındayız 

Eylemde konuşma yapan Özgür Özel de “Bugün yürürlükte olan kanuna göre 10 Megawatt’ın altında HES yapmak yasak. Buraya 3 megawattlık bir HES yapıyorlar. Bu şirket HES yapmak için bugün başvursa bu izni alamaz. Maalesef 2011 yılında alınmış biz izinle buraya HES yapmak istiyorlar. Köylülerin topraklarını kamulaştıracaklar, bu insanlar ekmeksiz aşsız kalacaklar. Biz buna izin vermeyeceğiz. Haklı mücadelenizi sonuna kadar destekleyeceğiz' dedi.

Hukuki süreç devam ediyor

Köylülerin avukatı Erdem Türem de hukuki sürecin devam etiğini belirterek, “Tokat İdare Mahkemesi’ne 29 Haziran 2015’te yürütmeyi durdurma davası açtık. Mahkeme dosyası Danıştay 14. Dairesi’ne gönderdi. 5 aylık sürenin ardından Danıştaş 14. Dairesi dosyayı Samsun 2. İdare Mahkemesi’ne gönderdi. Hukuk mücadelemizi sürdüreceğiz' diye konuştu.

İlgili Haberler

Güncel

Gaziantep'te Kerkük petrol boru hattına yıldırım düştü: Sızıntı nedeniyle 34 ev tahliye edildi

Güncel

Cengiz Holding'in arka bahçesinde bomba bulundu

Güncel

Soma'da maden ocağında çökme meydana geldi: Yaralılar var

Güncel

Rize Emniyet Müdürlüğü saldırısı zanlısı hakkında karar!

Güncel

Türkiye de kilogramı değiştiriyor

Güncel

BUDO seferleri iptal etti

Güncel

'İş arkadaşınız gay olabilir'

Güncel

Taksim'de tek kişilik 'Gezi Parkı' eylemi

Güncel

'Kadın adaya oy vermeyeceğim' diyen profesör hakkında suç duyurusu

Güncel

İzmir'de "terk edilmiş araçlar" risk oluşturdukları için kaldırılacak

Güncel

Soma'da ölen 301 maden işçisini anlatan tiyatro oyununa yasaklama kararı!

Güncel

AKP Belediye Meclis Üyesine silahlı saldırı