darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Emeklilere maaş şoku!

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

Amerikalıların 'Bunu not ettik' mesajı gönderdiği Paşa, Ergenekon'dan 3 yıl yattı!

Anımsanacağı gibi, 4 Temmuz 2003 yılında Süleymaniye'de Türk askerinin başına ABD askerleri tarafından çuval geçirilmesi, Türkiye'de büyük tepkilere neden olurken dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan gazetecilerin 'ABD'ye nota vermeyi düşünüyor musunuz?' sorusuna ise 'Ne notası, müzik notası mı?' diye yanıt vermişti. Aslında o olay, AKP iktidarı ve ABD'nin TSK'ya karşı 4 yıl sonra başlatacakları büyük operasyonun ilk sinyaliydi.

1 Mart tezkeresine karşı çıkan TSK'nın komuta kademesi ve o dönem parlamentoda aktif bir muhalefet yürüten CHP'liler ve Deniz Baykal, bu itirazın bedelini ilerleyen yıllarda misliyle ödedi.

"BUNU NOT ETTİK"

Ergenekon tertibinde ABD'nin parmağını açıkça ortaya koyan bir olayı ise CHP Eski Milletvekili Şahin Mengü yıllar sonra Halk TV'de Ayşenur Arslan'ın 'Medya Mahallesi' programında açıkladı.

Porgrama telefonla bağlanan Mengü, Ergenekon tertibinde tutuklanan ve 3 yıl cezaevinde kalan Emekli Orgeneral Hurşit Tolon'un neden hedef seçildiğini ve Türk askerinin kafasına çuval geçirilmesinin ardından ABD'ye tavır koyan komuta kademesinin ABD tarafında nasıl 'cezalandırılacağını' gösteriyor.

Şahin Mengü olayı şöyle anlattı:

"2003 yılının 5 Temmuz tarihinde ABD'nin Florida eyaletinde bulunan üssünde Irak'taki merkezi kuvvetler komutanının devir teslim töreni var. Türk Genelkurmayı, o dönem Ege Ordu Komutanı olan Sayın Hurşit Tolon'u o törene katılmak üzere görevlendiriyor. 5 Temmuz'da törene katılacağı için 4 Temmuz'da ABD'ye uçuyor. Sayın Tolon yola çıktığında çuval geçirme olayının bilgisine sahip değil. İndiği anda havaalanıdna kendisini karşılayan askeri ateşemiz olaydan haberdar ediyor. Bunun üzerine Hurşit Tolon, dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Yaşar Büyükanıt'ı arıyor. Ona durumu söylüyor. Büyükanıt ise 'Böyle bir durum var ama daha ne olduğunu anlayamadık' diyor. Sayın Tolon 'Bana bu konuda bilgi verin. Ben törene katılmadan dönmeyi düşünüyorum' diyor. Genelkurmay Başkanı'na ulaşılamıyor. Dönemin genelkurmay başkanı ise 'Kasaptaki ete soğan doğramam' diyen vatandaşımız. Türkiye'nin ABD Büyükelçisi Faruk Loğoğlu ABD Dışişleri Bakanı Colin Powel'a ulaşmaya çalışıyor ancak ulaşılamıyor. Genelkurmay başkanına da ulaşılamayınca Hurşit Tolon kendi başına karar vermek zorunda kalıyor. Büyükanıt da 'Sen bilirsin, nasıl düşünüyorsan öyle yap' diyor. Bunun üzerine Hurşit Tolon, 'Ben kafasına çuval geçirilen bir odrunun generali olarak böyle bir törene katılmıyorum' diyor ve sonraki gün için dönüş bileti alınması için sefarete talimat veriyor. Amerikalılar ise 'Bunu not ettik' diye mesaj gönderiyorlar. Not ettikleri belli ki, Hurşit Paşa 3 sene hapis yattı."

"KAHRMAN'IN SÖZLERİ MÜEBBET HAPİSLİK"

Mengü, Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın sözleri içinse, "Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın sözleri TCK'nın 309 maddesinin açıkça ihlalidir. Anayasayı ihlal suçudur. Cezası ağırlaştırılmış müebbet hapistir" dedi.

İlgili Haberler

Güncel

'Atatürk'ün adı verilen stada yeni isim... AKP hiç şaşırtmıyor!

Güncel

Fatih Altaylı'dan Nagehan Alçı'ya: Çok dertlenmesin

Güncel

Bayram başladı: Yaralananlar hastaneye akın etti!

Güncel

Aladağ faciasının sanığı okul müdürü yapıldı!

Güncel

Emre Kınay'dan Adrasan'da çöp tepkisi

Güncel

Kılıçdaroğlu'ndan bayram mesajı

Güncel

ABD Büyükelçiliğine saldıranların fotoğrafları ortaya çıktı

Güncel

UNESCO: Türkiye'de 18 dil tehlikede!

Güncel

Kamu lojmanları satışa çıkarılıyor

Güncel

Boğaziçi Üniversitesi'nde yemeğe yüzde 50 zam

Güncel

'4'lü zirve iptal edilmedi' ama gerçekleşmeyecek

Güncel

İyi Partili Özdağ'ın TSK'ya yönelik iddialarına yanıt