Çok Okunanlar

Metropoll anketi: AKP'de oy kaybı, kriz kaygısı ve enflasyon

Atatürk'e hakaretten tutuklanan gericiye siyasi partiden ziyaret!

Bir konkordato ilanı da Türkiye'nin en büyük hayvan işletmesinden

TBMM'yi karıştıran sağlık teklifinde 'geri adım attılar'

Yandaşların 'Atatürk' yalanı bitmiyor... Gerçek saniyeler içinde ortaya çıktı!

Anayasa Mahkemesi'nden Bakan Bozdağ'a 'hukuk' dersi

Anayasa Mahkemesi, "iptal kararı" ile "ihlal kararını" karıştıran Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile bu yanlışlık üzerinden algı operasyonu yapan Yandaş Medyaya hukuk dersi verdi.

AYM'nin Erdem Gül ve Can Dündar kararını “iptal kararları, gerekçesi yazılmadan açıklanamaz' diyen Bekir Bozdağ'a, AYM yaptığı yazılı bir açıklama ile cevap geldi.

Erdoğan'ın tanımadığını söylediği kararın arkasında duran AYM, “yasa iptali' ile “hak ihlali' kararlarını birbirinden farklı olduğunu belirterek, “bunları birbirine karıştırmayın' açıklamasıyla yandaş medya ve Bozdağ'a cevap verdi.

Anayasa Mahkemesi, Can Dündar ve Erdem Gül'le ilgili aldığı kararının ardından başlayan tartışmalarla ilgili yeni bir açıklamada bulundu.

Mahkemenin bazı yayın kuruluşlarında yer alan, 'Başkan'ın Anayasa'ya aykırı olduğundan karşı çıktığı halde niçin gerekçeli karar açıklanmadan basın duyurusu yapıldığı' sorusuna ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

'1 Mart 2016 tarihinde bazı gazetelerde “iptal kararları' ile “ihlal kararları'nın karıştırılmasından kaynaklanan yanlış değerlendirmeler yapıldığı görülmüştür. Anayasa'nın 153. maddesinin birinci fıkrasında; “İptal kararları, gerekçesi yazılmadan açıklanamaz.' hükmü yer almaktadır. Anılan kural, Anayasa Mahkemesi'nin iptal davası ve itiraz başvurusu sonucu vermiş olduğu “iptal kararları' için geçerli olup, bireysel başvuru sonucu vermiş olduğu ihlal kararları yönünden herhangi bir hüküm ifade etmemektedir.'

“Sayın Başkan'ın göreve gelmesinden hemen sonra iptal kararlarının gerekçesi yazılmadan açıklanmayacağı, 20.3.2015 tarihli basın duyurusu ile kamuoyuyla paylaşılmış ve belirtilen tarihten bu yana Anayasa'nın anılan hükmüne titizlikle riayet edilmiştir. Öte yandan, Anayasa'nın diğer hükümlerinde ve 6216 sayılı Anayasa Mahkemesi'nin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun'da da gerekçesi yazılmaksızın bireysel başvuru kararlarının açıklanmasını yasaklayan bir hüküm bulunmamaktadır. Mahkememizin bugüne kadarki uygulamaları da bu yönde olup tutuklulukla ilgili ihlal kararları gerekçesi yazılmadan kısa karar şeklinde mahkemesine gönderilmekte ve kamuoyu tarafından yakından takip edilen bireysel başvurularla ilgili olarak basın açıklamaları yapılmaktadır.'

İlgili Haberler

Güncel

Elektriği kesilen Yavuz Selim Cami'nin aboneliği iptal edildi

Güncel

Yunanistan'dan çıplak gönderilen göçmenler anlattı: Demir çubukla dövdüler

Güncel

Canice öldürülen müzisyen Deniz Değer davasında karar

Güncel

Atatürk büstüne saldıran çarşaflı kadın hakkında karar çıktı

Güncel

15 yaşındaki çocuğa camide istismarda bulunan imam tahliye edildi

Güncel

80 yaşındaki annesini bakanlığın kapısına bırakıp gitti

Güncel

Muhtar, cami hoparlöründen köylülerine sitem etti

Güncel

‘Hastanemi kapatma' eyleminde beş gözaltı

Güncel

Yılın ilk kar tatili haberi

Güncel

Musa Anter Davası tanığı: 'Yeşil' yaşıyor

Güncel

İstanbul'da suya yüzde 15 indirim

Güncel

Meteoroloji'den İstanbul için çok önemli uyarı