Çok Okunanlar

Atatürk'ün annesine hakaret etmişti... Nişanyan, gerici meczuplarla yarışıyor

Muharrem İnce: Kılıçdaroğlu'nun o teklifine 'Evet' demeyeceğim

İstanbul Havalimanı akan çatısıyla gündemde...

CHP milletvekili hayatını kaybetti

AKP anketinde İstanbul için öne çıkan 3 isim

Anayasa paketinde diploma şartı kafaları karıştırdı

Sözcü'den Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre, Meclise AKP ve MHP’nin ortaklaşa sunduğu Anayasa Paketi’nden 4 yıllık fakülte mezunu olmak şartının çıkarıldığı iddia edildi. Böylece Tayyip Erdoğan'ın önündeki diploma engeli de kaldırılmış oldu. Bilindiği gibi Erdoğan'ın diplomasının sahte olduğu ve 4 yıllık fakülte mezunu olmadığı ileri sürülmüş, bu iddiayı çürütecek bir belge (orijinal diploma ve transkrip/not dökümü) gösterilememişti. 

Yeni anayasa taslağındaki bu dikkat çeken düzenlemeye (maddeye) göre; Cumhurbaşkanı seçilme şartları arasında eğitim düzeyi “yüksek öğrenim yapmış' olarak değiştirilecek. Böylelikle Erdoğan’ın diploma tartışmalarının önüne geçilmesi düşünülüyor. Erdoğan'ın 4 yıllık fakültü/üniversite mezunu değil, 2 yıllık yüksek okul mezunu olduğu bilirniyor. Yeni düzenlemedeki "yüksek öğrenim" şartının böylelikle karşılanmaya çalışıldığı anlaşılıyor.

YÜZ KIZARTICI SUÇ

Ancak, bu düzenleme yapılsa da iddia edildiği gibi Erdoğan'ın sahte diploma ile cumhurbaşkanı olması, bu görevden düşürülmesini anlamına geliyor. Bugüne kadar cumhurbaşkanı sıfatıyla imzaladığı bütün karar ve belgelerin de geçerliliğini yitirmesine yol açıyor. Ayrıca "resmi evrakta sahtecilik" yüzkızartıcı ağır bir suç oluşturduğu için, bu şart kaldırılsa bile yeniden cumhurbaşkanı seçilmesi de tehlikeye giriyor.

EMİNAĞAOĞLU: DİPLOMA ŞARTI DEĞİŞMEDİ

Gürcanlı'nın iddiası hakkınd ABC'ye açıklama yapan YARSAV Eski Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, anayasa paketi ile cumhurbaşkanı seçilme şartının değişmediğine dikkat çekti. Eminağaoğlu'nun açıklaması şöyle:

"Anayasa ile, anayasa değişiklik teklifinde, Cumhurbaşkanı seçilme nitelikleri içindeki yükseköğrenim koşulundan herhangi bir farklılık yaratılmamıştır.
Anayasa'nın 101 inci maddesinde, Cumhurbaşkanı'nın diğer nitelikler yanında, yüksek öğrenim yapmış Türk vatandaşları arasından seçileceği hüküm altına alınmıştır.
Anayasa değişiklik teklifinde, Cumhurbaşkanı'nın diğer nitelikler yanında, yüksek öğrenim yapmış doğuştan Türk vatandaşları arasından seçileceği hüküm altına alınmıştır.
Yüksek öğrenim kavramının tanımı Anayasada yer almamaktadır. 
1981 tarih ve 2547 sayılı Yükseköğretim Yasası'nın 3 üncü madesinde sadece yükseköğrenim tanımı yapılmıştır. Buna göre yükseköğrenim, ortaöğretime dayalı, en az dört yarı yılı kapsayan her kademedeki eğitim-öğretimin tümüdür. 
Yükseköğrenim ve yükseköğretim kavramları aynı şeyi ifade etmektedir.
Orta öğetime dayalı en az iki yıllık bir yükseköğretim kurumunu bitirmek Cumhurbaşkanı olabilmek için aranan koşul yönünden yeterlidir.
Erdoğan yönünden diploma konusundaki sorun, böyle bir okuldan mezun olup olmadığı, okulu tamamlayıp tamamlamadığı üzerinedir."

“DİPLOMA ARŞİVDEN ÇIKMADI'

Sözcü gazetesinden Zeynep Gürcanlı bugünkü “Kandırılanların kandırdıkları' başlıklı yazısında, Yeni Anayasa Paketi’nde yer alan o maddeye de değindi. Gürcanlı'nın yazısı şöyle: 

Anayasa teklifine diploma ayarı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın üniversite diploması, altı ay önce Türkiye'de büyük tartışma çıkarmıştı.

O kadar ki, Erdoğan bile geçtiğimiz haziran ayında yaptığı bir açıklamayla, Marmara Üniversitesi rektörüne 'Arşivden çıkartın şunu, ne yapacaksınız yapın' çağrısında bulunmuştu.

Hazirandan bu yana altı ay geçti, rektör hâlâ diplomayı arşivden çıkartmadı.

Ancak Türkiye'nin darbe-terör-ekonomik kriz gibi ağır gündem maddeleri içinde diploma konusu da kayboldu gitti.

Ta ki, AKP ve MHP'nin üzerinde uzlaştığı, Cumhurbaşkanlığı adı altında başkanlık sistemini getiren anayasa değişiklik teklifi TBMM'ye sunulana kadar.

Teklif gün yüzüne çıkınca, cumhurbaşkanı seçilme şartları arasındaki kritik bir değişiklik yapıldığı da

anlaşıldı.

Mevcut Anayasa'da Cumhurbaşkanı olmak için 'dört yıllık üniversite mezunu' olma şartı aranıyor.

Yeni Anayasa teklifinde ise 'dört yıl' ibaresi kaldırıldı. Cumhurbaşkanı olmak için eğitim düzeyi şartı 'yüksek öğrenim yapmış' olarak belirlendi.

Böylece, iki ya da üç yıllık yüksek okul mezunlarına da Cumhurbaşkanlığı yolu açıldı.

Kısacası…

Eğer Anayasa değişiklik paketi önce TBMM'den, ardından da referandumdan çıkarsa, 3 Kasım 2019'da yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın diploması hiç konu olmayacak.

GÜRCANLI ÖZÜR DİLEDİ

Zeynep Gürcanlı, daha sonra Twitter adresinden açıklama yaparak söz konusu iddiaya açıklık getirdi ve diploma şartının kaldırılmadığını duyurdu.

 

 

İlgili Haberler

Güncel

Andımız'ın yazarı Reşit Galip anıldı... 'Andımız'ı her yerde okuyacağız'

Güncel

İhsan Eliaçık'dan Türkçe ezan şartı

Güncel

Ünlü fast food zincirinin hamburgerinden kurtçuk çıktı

Güncel

Bakan Soylu açıkladı: Otoyollarda hız sınırı değişecek

Güncel

Bakan Akar'dan Kaşıkçı açıklaması: Ceset valizlerle...

Güncel

173 üniversite topluluğundan ortak bildiri: Andımız yeniden okutulsun

Güncel

Yandaş sendikanın yöneticisi öğrenciye taciz iddiasıyla açığa alındı

Güncel

'Anadolu Kültür' operasyonunda Bilgi Üniversitesi çalışanı Aksakoğlu tutuklandı

Güncel

AKP'li Üsküdar Belediyesi'nin cami yıkımında skandal görüntüler!

Güncel

‘Millet bahçesi' açılışına en son vatandaşlar alındı

Güncel

İstanbul Havalimanı akan çatısıyla gündemde...

Güncel

Karda mahsur kalan 15 kişi kurtarıldı