unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Ankara Emniyeti Dünya Emekçi Kadınlar Günü eylemini yasakladı

Ankara Emniyet Müdürlüğü, Ankara Kadın Platformu’nun 6 Mart günü saat 12.00’da Kolej Meydanı’ndan Ziya Gökalp Caddesi’ne yapılacağını duyurduğu Dünya Kadınlar Günü yürüyüşüne izin verilmeyeceğini açıkladı.

Emniyetin açıklamasında yasaklanan alanlar sadece duyurulan yürüyüş güzergahı ile sınırlı kalmadı; başta Kızılay bölgesi olmak üzere Atatürk Bulvarı, Ziya Gökalp Caddesi, Sakarya Caddesi, Kolej Meydanı, Akay Kavşağı, Tunalı Hilmi Caddesi ve Kuğulupark ile bunlara açılan tüm cadde ve sokakların 5 Mart itibariyle eyleme yasaklandığı duyuruldu.

Ankara Emniyeti’nin açıklaması şöyle:

Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının kullanılması ile uygulanacak şekil, şart ve usuller 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nda belirlenmiş olup, Valilik Makamının 29.01.2016 tarih ve 4296 sayılı Olurları ile belirlenen toplanma yerleri ile toplantı ve gösteri yürüyüş yer güzergahları önceden gözden geçirilerek belirlendiği ve ilan edildiği, aynı kanunun “Yasak Yerler' başlıklı 22’nci maddesinde ise “Genel yollar ile parklarda, mabetlerde, kamu hizmeti görülen bina, tesislerde ve bunların eklentilerinde, 'Türkiye Büyük Millet Meclisine bir kilometre uzaklıktaki alan içinde toplantı yapılamaz ve şehirlerarası karayollarında gösteri yürüyüşleri düzenlenemez. Genel meydanlardaki toplantılarda, halkın ve ulaşım araçlarının gelip geçmesini sağlamak üzere valilik ve kaymakamlıklarca yapılacak düzenlemelere uyulması zorunludur’ hükmü yer aldığı, bu itibarla, Sakarya Caddesi, Akay Kavşağı, Tunalı Caddesi ve Kuğulu Park arasında kalan güzergah ve çevresi, Kolej Kavşağı ve Kızılay İstikameti Valiliğimizce önceden belirlenen yasal toplantı ve gösteri yürüyüşü güzergahlarından değildir. Bu nedenle söz konusu güzergahta 'böyle kitlesel katılımlı bir eylemin gerçekleştirilmesi yasal olarak mümkün olmadığı’ şeklinde adı geçen sivil toplum örgütlerine Valilik Makamının 04.03.2016 tarihli tebligat yazıları tebliğ edilmiştir. Başta Kızılay bölgesi olmak üzere Atatürk Bulvarı, Akay Kavşağı, Tunalı Caddesi, Kuğulu Park, Sakarya Caddesi, Ziya Gökalp Caddesi, Kolej Meydanı ile açılan tüm cadde ve sokaklarda gerekli emniyet tedbirleri alınacaktır.

Ankara Kadın Platformu, Emniyetin yasaklama kararının ardından bugün (5 Mart) saat 11.00’da BES Ankara Şubesi’nde bir basın toplantısı düzenleyeceğini duyurdu.

Kadınlar yasakları delmişti

Ankara Emniyeti’nin son yıllarda kent merkezinde sık sık hayata geçirmeye çalıştığı fiili sıkıyönetim ve yasaklama kararları eylemlerle delinmişti. 2014 sonbaharından itibaren her türlü toplanma ve eyleme kapatılan Kızılay ile Güvenpark, Özgecan Aslan’ın katledilmesi sonrasında yükselen kadın isyanı ile özgürleşmişti. (Sendika.org)Çok Okunanlar

'Adnan Oktar'ın isteyip de elde edemediği tek kadın benim'

Merdan Yanardağ'dan kritik 15 Temmuz yorumu

Sayın Başkan...

Koç Üniversitesi'nden duyuru: Üç kişinin ilişiği kesildi!

Mehmet Akif'in torunundan İsmail Kahraman'a tepki!

İlgili Haberler

Güncel

Çıplak aramaya itiraza beraat

Güncel

MEB'in sitesi çöktü

Güncel

Bodrum'da büyük yangın: 16 futbol sahası büyüklüğünde alan kül oldu

Güncel

Eski Diyanet İşleri Başkanı Görmez'den 'FETÖ ile görüştü' iddialarına yanıt

Güncel

Mustafa Ceceli'den açıklama: Görüntüler benim elime...

Güncel

Diğer cemaat ve tarikatlara operasyon geliyor mu? Yandaş yazar yanıtladı...

Güncel

YAŞ'ın üye yapısı ve görevleri değişti!

Güncel

Kutlamalarda kullanılan top mermisi patladı: 4 çocuk yaralı

Güncel

'Adnan Oktar'a yönelik operasyonda Tülay Kumaşçı gözaltına alındı'

Güncel

Hakan Şükür'den tepki çeken 15 Temmuz mesajı

Güncel

Ahmet Hakan'dan Mustafa Ceceli skandalına tepki

Güncel

İş merkezinde şüpheli ölüm