darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Erdoğan: Ak Parti, Atatürk'ün başlattığı mücadelenin temsilcisidir

Candaş Tolga Işık'ın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Yemen'de 40 çocuğu öldüren bombanın hangi ülkeden geldiği ortaya çıktı

Genel müdürden Garanti Bankası çalışanlarına 'ekonomi' maili: Sır saklama yükümlülüklerimiz...

Ankara Gar katliamı davasında ara karar

Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 5’inci duruşması sona erdi. Gergin geçen duruşmada ifade veren sanıkların tamamı, suçlamaları kabul etmedi. Sanıklar, çapraz sorguları sırasında müşteki avukatlarının sorularının tamamına "Cevap yok" ya da "Bilmiyorum" diye karşılık verdi. 

AVUKATLARA TEHDİT

Sanık ifadelerinin ardından mahkeme, müşteki avukatlarının taleplerini aldı. Söz alan Avukat Nuray Özdoğan, sanıkların son 2 gündür sorulara cevap vermemelerinin ve çoğunun savcılık ifadelerini kabul etmeyip, benzer şekilde ifadelerini değiştirmelerinin, örgütlü şekilde davrandıklarının ispatı olduğunu söyledi. Avukat Özdoğan, ayrıca sanıklardan Hacı Ali Durmaz'ın mahkemeden çıkartılırken, kendisini tehdit ettiğini, Burak Ormanoğlu'nun da tam olarak ne dediğini anlamadıklarını; ancak kendilerine yönelik sözler sarf ettiğini söyledi. Özdoğan, söylediklerinin kayda geçilmesini istedi.

SORUMLULUĞU BULUNAN KAMU GÖREVLİLERİ DOSYAYA DAHİL EDİLSİN 

Kovuşturmanın genişletilmesini talep eden Avukat Özdoğan, şöyle konuştu: "Bu sanıkların katliamcı örgütün üyesi olduklarını biliyoruz. Ancak davanın soruşturmasının eksik yapıldığını anlıyoruz. İhbarları dikkate almayan, Yakup Şahin'in kolayca Ankara'ya girişine göz yuman, katliamcıların engellenmesi için sorumluluğunu yerine getirmeyen kamu görevlilerinin de bu dosyaya dahil edilmesini istiyoruz. Savcılığın yapmadığı soruşturmanın burada yapılmasını, Gaziantep Emniyet Müdürlüğü, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terör Şubesindeki görevliler ile istihbarat birimlerinin raporlarında sorumluluğu olduğu anlaşılanların da bu davaya dahil edilmesini talep ediyoruz."

BİR KISIM SANIK YUNUS DURMAZ'IN ÖLDÜĞÜNE İNANMIYOR

Avukat Özcan Karakoç, bilirkişi raporlarında, iddianameye girmeyen çok sayıda görüntü ve fotoğraftan bahsedildiğini belirterek, "Bu görüntü ve fotoğraflar istenerek mahkeme dosyasına eklenmeli. Sanıkların sadece Ankara'ya gelişlerini gösteren kayıtlar değil, Ankara'dan gidişleri ve katliamdan sonraki güzergahları tespit edilmeli. Katliamda yer alan sanıkların kullandığı araçların takip kayıtları dosyaya girmeli. Bazı sanıkların ifadelerinde verdikleri isimler en azından tanık olarak dinlenmeli. Sanıkların kullandığı telefon hatlarının katliamdan 6 ay önce ve 6 ay sonrası HTS kayıtları istenmeli. Bu dosyanın en önemli sanıkları Halil İbrahim Durgun, Yunus Durmaz ile Mehmet Kadir Cebael patladı ama DNA'ları dosyada yok. Olay yeri görüntüleri yok. Bir kısım sanık Yunus Durmaz'ın öldüğüne inanmıyor. Bunlara yönelik yapılan operasyon görüntülerinin istenmesini talep ediyoruz" diye konuştu. 

Avukat Karakoç, ayrıcı olay günü gaz kullanan ve ambulansların gelişini zorlaştırdığı iddia edilen emniyet görevlileriyle yaralıların üzerinde geçtiği iddia edilen ve 'akrep' diye tabir edilen polis araçlarının belirlenebilmesi için olay yeri ve çevresini gören MOBESE görüntülerinin istenmeni talep etti.

GAZİANTEP CEZAEVİ'NDE KALAN SANIKLAR SİNCAN'A NAKLEDİLSİN

Avukat Yıldız İmrek ise Gaziantep Cezaevi'nde kalan bazı sanıkların, Ankara Sincan Cezaevi'ne naklini, ifadeleri talimatla alınan tutuksuz sanıklar Esin Altıntuğ ve Hatice Akaltın'ın da mahkeme huzurunda ifade vermelerine karar verilmesini talep etti.

MAHKEME AVUKATLARIN TALEPLERİ YÖNÜNDE KARAR VERDİ

Mahkeme Başkanı Selfet Giray, taleplerin bir kısmının mahkemeye yazılı olarak iletilmesini istedi. Giray, sözlü taleplerin değerlendirilmesin için duruşmaya ara verdi. Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına, Esin Altıntuğ ve Hatice Akaltın'ın bir sonraki celsede mahkeme huzurunda hazır edilmesine, tüm verilerin yeniden bilirkişi tarafından incelenmesine, sanık Yakup Şahin'in Ankara'da kaldığı otelin görüntü kayıtlarının istenmesine, Halil İbrahim Durgun, Yunus Durmaz ile Mehmet Kadir Cebael'e yönelik yapılan operasyon ve olaya ilişkin tüm görüntü ve kayıtların istenmesine, duruşmanın yine aynı salonda, aynı düzende 6-10 Şubat 2017 tarihinde görülmek üzere ertelenmesine karar verdi.

İlgili Haberler

Güncel

Kongre dönüşü kaza: Ölü ve yaralılar var

Güncel

İstanbullular dikkat: Bu yollar trafiğe kapatıldı!

Güncel

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

Güncel

Milli Savunma Bakanı Akar'dan Menbiç açıklaması

Güncel

Askeri bölgede yangın paniği

Güncel

Şenyaşar ailesinden AKP'li Yıldız'ın MKYK'ya seçilmesine tepki

Güncel

Antalya'da iş cinayeti: Akıma kapılan işçi öldü

Güncel

AVM güvenliği direnişteki market işçilerine saldırdı, bir işçi yaralandı

Güncel

Bedelli askerlik için başvuru sayısı açıklandı

Güncel

FT'den Brunson ve Halkbank krizine ilişkin çarpıcı iddia: Anlaşmayı Erdoğan'ın daha fazla imtiyaz talebi bozdu

Güncel

'Yanaktan makas alma' sanığına hapis yolu

Güncel

İBB'ye göre İstanbul böyle 'huzur kenti' olmuş: Grev olmuyor artık