Çok Okunanlar

CHP, üç büyükşehir için kararını verdi

Üniversite hocalarına Osman Kavala operasyonu: Çok sayıda gözaltı var

BBC muhabiri, Türk medyasındaki yalan ve komplo haberleri yazdı

Gözaltına alınan akademisyenler kimdir?

Meteoroloji açıkladı: Kış mevsimi nasıl geçecek?

Ankara Garı önünde katliamda yitirilenler anıldı

Ankara'da 10 Ekim'de yaşanan katliamda hayatını kaybedenler için KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nin de aralarında bulunduğu 20'den fazla demokratik kitle örgütü ve siyasi partiden oluşan 10 Ekim bileşenleri ile 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Tren Garı önünde anma etkinliği düzenledi.Anmada, katliamın yaşanmasına neden olanların, göz yumanların hesap vermesi istendi. Katliama ilişkin davanın Nisan sonu ya da Mayıs başında davanın başlamasının beklendiği kaydedildi.

“KATİL DEVLET HESAP VERECEK'

BirGün'den Burcu Cansu'nun aktardığı habere göre, Ankara Katliamı’nın beşinci ayında Ankara Tren Garı önünde yapılan anma, patlamanın yaşandığı saat olan 10.04’te başladı. Anmaya katliamda uzuvlarını kaybeden yaralıların katılması duygulu anlar yaşanmasına neden oldu. Yaralıların yaralarının sarılmaya başlamasının umut verici olduğu vurgusu yapıldı. Katliamda yaşamını yitirenlerin ailelerinin yanı sıra anmada KESK Eş Genel Başkanları Şaziye Köse, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, TTB Merkez Konseyi Başkanı Bayazıt İlhan, yurttaşlar ile çok sayıda demokratik kitle örgütü ve siyasi parti temsilcisi de bulundu.

Yaşamını yitirenlerin isimlerinin ve fotoğraflarının bulunduğu “Katilleri Tanıyoruz! Unutturmayacağız' yazan pankartı taşıyan kitle, ölenlerin anısına saygı duruşu yaptı. Alandan sürekli “Katil Devlet Hesap Verecek' sloganları yükseldi.

katliamankara.jpg

“BARIŞ UMUDUMUZU KAYBETMEDİK'

10 Ekim bileşenleri adına basın açıklamasını okuyan katliamda yaşamını yitiren avukat Uygar Coşgun'un eşi 10 Ekim-Der Geçici Yönetim Kurulu Üyesi Mehtap Sakinci Coşgun, “Şu an bulunduğumuz alanda 150 gün önce hepimiz, hayallerimizi, yaşam sevincimizi, gelecek umudumuzu ve gülüşümüzü kaybettik. Kaybettiğimiz onca şeye rağmen barış umudumuzu kaybetmedik' dedi.

Katliamın acısının hala yüreklerini yaktığını belirten Coşgun, “Katliam sonrası en çok kadınlar, çocuklarından acılarını gizlemeye çalıştılar. Onlara mutluluk oyunları ile hiç gelmeyecek babalarının yokluğunu hissettirmemeye çalıştılar. Bir de hiç gelmeyecek anneler vardı şüphesiz. Yine kadınlar evlat acısı ile kendi yaşamlarından vazgeçme noktasına gelip diğer evlatları için hayata tutundular. Ömür boyu birliktelik sözü veren sevgililer vardı içlerinde, geriye kalan 'söz’ yemin olacaktı. Bilinsin ki yürek acımıza rağmen iyileşeceğiz iyileşmek için birbirimize tutunup ölümü yaşam karşısına mağlup kılacağız' diye konuştu.

“BAŞSAVCILIK SÖZÜNÜ TUTARSA NİSAN SONU MAYIS BAŞI DAVA GÖRÜLÜR'

katliamankara2.jpg

Davaya ilişkin BirGün’e konuşan Coşgun, “90’ıncı gün bize Başsavcılık’tan verilen bir söz vardı. Nisan’da iddianamenin yetiştirilip kovuşturma aşamasına geleceğine ilişkin bir söz verilmişti. Şu an için pek çok aşama sonuçlandı. Otopsi raporları ile ilgili çok büyük bir hız alındı. Raporların dönüşleri sağlanıyor. Nihayetlenmesi yakındır diye düşünüyoruz. Bu yüzden de Başsavcılık tarafından verilen sözün Nisan sonu ya da Mayıs başı gibi gerçekleştirilecektir, diye düşünüyoruz. Net bir bilgi verilmemiş de olsa bir aksilik de görünmüyor' dedi.

ÖFKEMİZ DE UMUDUMUZ DA DURUYOR

Katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri ve katliamda yaşamını yitirenler de duygularını paylaştı.
Katliamda yaşamını yitiren Korkmaz Tedik’in babası Erdoğan Tedik, “Öfkemiz geçmedi, geçmeyecek. Öfkemiz yitirdiklerimizle kaybolmadı. Her geçen gün öfkemiz daha da artmaktadır. Çünkü emeğin ve barışın düşmanları hala hesap vermediler. 10 Nisan’da bütün aileleri ve yaralıları Ankara’ya davet ediyoruz. Sesimizi yükselteceğiz' dedi.

Barış İçin Akademisyenler Ankara İnisiyatifi adına konuşan Nur Betül Çelik, destek ve dayanışma amacıyla geldiğini belirterek, “Acınız acımız. Bu acı hepimizin acısıdır. Barış sözünü devam ettirmek için buradayız' diye konuştu.

Katliamda yaralanan Aziz Mustafa Şimşek, şair Hasan Hüseyin Korkmazgil’in şu dizelerini okudu:

“Çirkindiler

Korkaktılar

yarınsızdılar

geldiler itilerek

girdiler irkilerek

kararttılar gecemizi

Isırdılar karanlıkta

kanattılar türkümüzü

kırdılar çiçekli dallarımızı

tükürdüler içine ekmeğimizin

ağrıttılar ağrımızı

ağrıttılar vatan vatan

ağrıttılar dünya dünya

ve çekip gittiler

kanlı izler bırakarak

göğümüzün merdivenlerinde

yoktu yarınları onların

çünkü onlar

suç taşıyan sandık gibi

karanlıktılar'

KARANFİLLER BIRAKILDI

Yapılan konuşmaların ardından katliamda yaşamını kaybedenlerin isimlerinin ve fotoğraflarının bulunduğu “Emek, Barış, Demokrasi' simgesel anıtı önüne karanfiller bırakıldı. Karanfiller bırakılırken yakınlarını, eşlerini, dostlarını, çocuklarını kaybedenler gözyaşlarına hakim olamadı.

İlgili Haberler

Güncel

Tanıtım toplantısına giden AKP'lilerin aracı takla attı

Güncel

Manisa'da 21 asker zehirlenerek hastaneye kaldırıldı

Güncel

Erdoğan ve Trump telefonda görüştü

Güncel

Meteoroloji açıkladı: Kış mevsimi nasıl geçecek?

Güncel

Aday tanıtım toplantısına giden AKP'liler kaza yaptı: Çok sayıda yaralı!

Güncel

Gözaltına alınan akademisyenler hakkında flaş gelişme

Güncel

Seni de o manşetleri de unutmadık Ahmet Kaya...

Güncel

Ziya Selçuk, Andımız sorusuna böyle cevap verdi

Güncel

ABD'den sınır dışı edilen FETÖ'cü Türkiye'ye getirildi

Güncel

Amatör denizci ehliyeti almak kolaylaştı

Güncel

Atatürk Havalimanı saldırısı davasında karar belli oldu

Güncel

Kadınlar şiddete karşı 'Karar aldım' diyor