Çok Okunanlar

Kızılay'a kayyum atanan Yıldırım'ın kardeşi: Bu ülkede eşek gibi sessizce yaşayacaksınız

Kılıçdaroğlu'ndan sokak çağrısı!

KPSS adayı: Yüzümü gösteremem, mezhep imamımız böyle diyor

'Gezicilerin başı kesilsin' diyen Erkan Tan'dan tepkilere 'portakal sıkacağı' ile yanıt

ABC Kritik | Çağlar Ezikoğlu | Cevap ver Fethullahçı Erkan Tan!

Ankara Üniversitesi'nde 'tarikat' demek yasakmış!

Adana'da çocukların tarikat yurdunda hayatını kaybetmesi sonrası Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi'nin yayımladığı "Tarikat ve Cemaatlerin Varlığı Suçtur!" açıklamasını üniversiteye asan öğrenciler engellendi.

Okul yönetimiyle görüşen öğrencilere cevap olarak "Bunu asamazsınız tarikat kelimesi kullanılmayacak diye kesin emir geldi. Bu afişler yüzünden Rektörlük tarafından tehdit ediliyoruz" denildi.

Aydınlanma Hareketinin "yasaklanan" açıklaması şu şekilde:

"Tarikat ve cemaatlerin varlığı suçtur!

Bundan 91 yıl önce bugün tekke ve zaviyeleri kapatan Cumhuriyet yasası yürürlüğe girdi.

30 Kasım 1925 tarihli yasayla tekke ve zaviyeler kapatıldı; tüm tarikatlarla birlikte şeyhlik, dervişlik, müritlik, gibi unvan ve sıfatların kullanılması, bunlara ait hizmetlerin yapılması ve bu unvanlarla ilgili giysilerin giyilmesi de yasaklandı.

Toplumsal alandaki safsata ve hurafeleri kafalardan çıkararak gelişkin, özgür ve aydınlanmacı düşüncenin önünü açmak bir zorunluluktur. İnsanı kuldan yurttaşa dönüştürme; çağdaş, özgür, bilimsel, laik yaşam için gerekli koşulları sağlama gibi konularda Cumhuriyetin laiklikle ilgili düzenlemeleri ihmal edilemez önemdedir.

Düşülen nokta ise geridedir. Tarikat ve cemaatler, yuvaları olan tekke ve zaviyelerin kapatılmasına karşın bugün de hukuksuz olarak varlıklarını sürdürüyor. Siyasi iktidarsa kendisini tarikat ve cemaatler üzerinden örgütlüyor. Bu yapılanmalara büyük ekonomik kazançlar sağlanıyor, yönetsel karar mekanizmalarında önemli alanlar açılıyor, eğitim, sağlık, kolluk kuvvetleri ve hatta yargının tarikatların eline geçmesine izin veriliyor. Siyasi iktidarın tarikat ve cemaatlerle olan iç içeliği aynı zamanda toplumsal yaşamı da bu yönde dönüştürüyor. Başta eğitim olmak üzere iş yaşamı, görsel ve yazılı medya ile kültürel alanlar dinselleşiyor, bilim ve akıldan uzaklaşılıyor, toplum karanlık bir cendere içine sokulmak isteniyor. Bu durumdan en büyük kazancı da egemenliğini ve sömürü düzenini sürdürmek isteyen sermaye sınıfı sağlıyor. Her kriz döneminde dinsellik ön plana çıkarılıp, ele geçirilen köşebaşlarının yardımıyla insanlar kaderciliğe, sessizliğe, boyun eğmeye yönlendiriliyor.

Bu şekilde yozlaşmış ve kokuşmuş düzenin sürdürülmesi amaçlanıyor.

Laik bir cumhuriyette, kamusal ve siyasal alanda dinselliğin ve din kurallarının yeri olamaz! Devlet din kurallarıyla yönetilemez! Dini hassasiyetler ardına sığınılarak kadın ve çocuklar istismar edilemez!

?Tarikat ve cemaatlerin varlığı ve faaliyetleri, yürürlükteki Anayasa’ya ve yasalara göre suçtur. Laik cumhuriyet ilkelerini yok sayarak, tarikat ve cemaatlere hukuksuz zemin hazırlayan siyasi iktidar da, hukuksuzluğa karşı gereğini yerine getirmeyerek “fiili durum' yaratmaya katkıda bulunanlar da bu suça ortaktır.

?Adil ve insana yakışır olan, tüm tarikat ve cemaatlerin dağıtılmasıdır."

 

İlgili Haberler

Güncel

Spotify açıkladı: Türkiye'de en çok eklenen şarkılar…

Güncel

İstanbul'a yılbaşında kar yağacak mı?

Güncel

Çine'de yaşaması için 485 kişi aranıyor: 'Sertifika vereceğiz'

Güncel

Prof. Albayrak, Ankara'daki tren faciasında hayatını kaybetti

Güncel

ByLock operasyonu: 21 gözaltı kararı

Güncel

Tren faciası ile ilgili önemli iddia: “Sinyalizasyon yoktu telefonla…”

Güncel

Kaza değil cinayet: 7 yıl önce uyarılmıştı

Güncel

Ferhat Göçer de 'FETÖ'den gözaltına alınmış!

Güncel

Deniz Kuvvetleri'ne FETÖ operasyonu: 34 gözaltı

Güncel

Yeni askerlik modelleri belli oldu: Uzun-kısa dönem askerlik farkı kalkıyor

Güncel

AKP döneminde 11 büyük tren kazası: Ödül çok, istifa yok!

Güncel

26 ilde operasyon: 'Youtuber' kardeşler gözaltına alındı