darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Kriz kapıda: Vatandaşı işsizlik ve aşsızlık bekliyor!

AKP'liler arasında 'havlama' polemiği

'Ankesörlü telefon' operasyonlarına ilişkin dikkat çeken yazı: Diğer ucunda kim var?

HDP'de dikkat çeken istifa: Parti içinde oligarşik bir yapı oluştu

ABD Büyükelçiliğine saldıranların fotoğrafları ortaya çıktı

Ankara'da 1 Mayıs alanı belli oldu!

Emek ve demokrasi güçlerinin bugüne kadar Ankara’daki mitinglerine ev sahipliği yapan Sıhhiye Meydanı’nı Ankara Valiliği bu yılki 1 Mayıs’ta yasakladı. En son 10 Ekim’de miting yapılması planlanan meydanda 1 Mayıs da kutlanmayacak.

Sıhhiye Meydanı’nın yasaklanmasının ardından Türk-İş, DİSK, KESK, TMMOB ve TTB bir basın toplantısı ile 1 Mayıs mitinginin Kolej Meydanı’nda yapılacağını duyurdu. Mülkiyeliler Birliği’nde yapılan basın toplantısında 1 Mayıs Tertip Komitesi Başkanı ve KESK Ankara Şuber Platformu Dönem Sözcüsü Fevzi Yıldırım, Ankara’da 10 Ekim ve sonrasında yaşanan patlamalar gerekçesiyle emekçilere alanların yasaklandığını belirterek, Sıhhiye Meydanı için yaptıkları başvurunun da reddedildiğini söyledi. Bu yılki 1 Mayıs kutlamaları kapsamında bir hafta boyunca işyerleri ve mahallelerde etkinlikler yapılacağı belirten Yılmaz, işçi havzalarında ve semtlerde paneller, yürüyüşler yapılacağı açıklandı. Yılmaz, 1 Mayıs günü de işçi ve emekçilerin saat 13.00’da Kolej Meydanı’nda toplanacağını duyurdu.

Yılmaz, 200 yılı aşkın süredir dile getirilen insanca yaşam, insanca çalışma koşulları talebinin aradan geçen zaman karşı hala güncel olduğunu dile getirdi. Yılmaz, “Emekçilerin çalışma ve yaşam koşullarının ağırlaşması, işsizlik, yoksulluk ve güvencesiz çalışmanın yaygınlaşması, iş cinayetleri, kadın cinayetleri ve çocuklara yönelik cinsel istismarların belirgin bir şekilde artması, emek ve demokrasi güçlerine yönelik baskı, şiddet ev saldırılar iç içe geçmiştir. Sadece kendisi gibi düşünenler için demokrasi ve özgürlük talep eden, en demokratik talepleri bile baskı ve şiddet uygulayarak bastırmaya çalışan siyasi iktidarın kendine demokrat, sahte özgürlükçü yüzü toplumun geniş kesimleri tarafından görüldüğü bir dönemde 1 Mayıs’ın güçlü bir şekilde kutlanması önemlidir' dedi.

Türk-İş Ankara Temsilcisi Halil İbrahim Alpoğlu ise çalışma hayatı ile ilgili sorunların hükümet edenlere bildirilmesi için alanlarda olacaklarını söyledi. Çalışan çalışmayan herkesin hakkını arayacağı, taleplerini dile getireceği yerin 1 Mayıs alanı olduğunu ifade eden Alpoğlu, 6 ayda gerçekleşen 3 patlamanın Ankara’da yaşayanları sokağa çıkmaktan korkar hale getirdiğini ancak buna karşı 1 Mayıs’ta alanlara çıkmak gerektiğini söyledi. Alpoğlu, “Bu yıl daha güçlü ve kitlesel kutlamak istiyoruz' dedi.

DİSK Genel-İş Genel Sekreteri Cafer Konca da tüm farklılıkların bir kenara bırakılarak işçi ve emekçilerin ülkedeki otoriter ve faşizan gidişata karşı birleşmesi gerektiğini vurguladı.

TMMOB Ankara İKK Temsilcisi Özgür Topçu da, 2016 1 Mayısı’nın güvencesizliğe ve korku politikalarına karşı AKP’ye hayır diyenlerin alanı olacağını belirterek “Karanlığa karşı olmaya ve halkı 1 Mayıs’a davet ediyorum' dedi.

Ankara Tabip Odası Yöneticisi Mine Önal da tüm emekçilerin baskı altında tutulduklarını ve yaratılan baskı ve korku ortamında yapılacak 1 Mayıs’ı önemsediklerini söyledi.

İlgili Haberler

Güncel

Diyanet'ten bağışlara dolar ayarı

Güncel

Gümüşhane'de çatışma, operasyon sürüyor

Güncel

ABD Büyükelçiliği saldırganı: Son dönemde yaşananlara sinirlendim

Güncel

Giresun'da başından vurulan asker kurtarılamadı

Güncel

Trabzon'da yangın: 80 dönüm alan zarar gördü

Güncel

Almanya'dan İnsani Yardım Vakfı yasağına onay çıktı

Güncel

Hakkari'de 2 PKK mensubu öldürüldü

Güncel

Kaçan kurbanlık koçlar drone ile bulundu

Güncel

Tunceli'de patlama!

Güncel

Sosyal medya Atatürk'ün o videosuyla bayramlaşıyor

Güncel

Kurban bayramı rezilliği: Hayvanlar havasızlıktan öldü

Güncel

ABD Büyükelçiliği'ne ateş eden zanlıların ifadeleri ortaya çıktı