YAZARLAR

Tüm Yazıları Haluk Şahin

Yeni bir dönem başlarken

20.01.2017 10:36

Tarihte sayfanın çevirildiği günler vardır. Bazen bunun böyle olduğu çok sonradan anlaşılır. Bazen ise, olay yaşanırken herkes farkındadır: Bir şey değişmekte, yeni bir gün başlamaktadır.

Bugün, 20 Ocak 2017, ikincilerden. Bugün Donald Trump Amerika Birleşik Devletlerinin 45. Başkanı olarak göreve başlıyor. Bir sayfa çevriliyor. 

Neler olacağı konusunda kimse kesin bir şey söyleyemiyor ama ABDnin belli çevrelerinde gergin bir bekleyiş var.   

Trumpın tüm tanımlarında ön plana çıkan özelliği, tarif ve tahmin edilmezliği. Bunu onunla ilgili olarak kullanılan sıfatlardan da anlayabiliyoruz: Megaloman, egzantrik, şımarık çocuk, narsist... 

Seçimde Cumhuriyetçi Partinin adayı olarak seçildi ama, onların geleneksel politikalarının dışında bir yerde duruyor.  Tamam, zenginleri daha zengin yapma konusunda Cumhuriyetçi anadamarla hemfikir ama, Putin dostluğu, NATO şüpheciliği, sosyal medya popülizmi gibi konularda çok farklı yerlerdeler...

Rusya diktatörü Putine kendi istihbarat servislerinden daha çok güvendiğini söyleyen bir Başkan düşünebiliyor musunuz?

"Derin devlet"in yanısıra, Wall Streetten bürokrasiye pek çok kesimle sorunları var Trumpın. Halk desteği açısından da zayıf. Şimdiye kadar hiçbir Başkanın başlangıçtaki popülaritesi bu kadar düşük olmamış.

Sandıkta Hillary Clintondan neredeyse üç milyon daha az oy almış olması da, sonucu değiştirmese de anlamsız değil.

Meşruiyetini sorgulayanlar var.

Geçmişteki açıkları dolayısı ile zor durumlara düşmesi yüksek olasılık. Başkanlığının çok kısa süreceğine inananlara bile rastlanıyor. 

Sakin ve huzurlu bir dönem dışında her şeye hazırlıklı olmak gerekiyor.

Eğitim