Çok Okunanlar

Diyanet'in skandalları bitmiyor! Atatürk'e ağır gönderme

FETÖ ile suçlanan Arda Turan ve Okan Buruk için karar verildi

Gizli çalışmanın ayrıntıları ortaya çıktı!

Can Ataklı isyan etti: Bana akıllı troll yollayın

Selvi: İstanbul için Kılıçdaroğlu'nun gönlünde yatan ismi biliyorum

Antik Roma’nın transseksüel imparatoru Elagabalus

Arkeofili'de Buğra Solmaz'un derlediği habere göre 203 yılında doğan Elagabalus 218 yılında Roma İmparatoru olarak tahta geçti. Caracalla’nın öldürülmesinden sonra, Elagabalus’un annesi ve büyükannesi, Elegabalus’un İmparator Caracalla’nın gayrimeşru çocuğu olduğunu iddia etti ve böylelikle Elagabalus tahta çıktı. Roma dinsel geleneklerine ve cinsel tabularını önemsememesiyle ün salan Elagabalus’ın dört yıllık hükümdarlığı büyük bir çalkantıyla geçti.

203 – 222 yılları arasında yaşamış olan Elagabalus, 218 yılında imparator olduğunda 14-15 yaşlarındaydı. Kısa süren imparatorluğu süresince adından sık sık söz ettirdi. Birçok dinsel tartışmaya konu oldu, zalim bir imparator olduğu, misafirlerini uykuda aslanlara boğdurduğu, yemeklere zehir ve böcek koydurduğu söylenir. Sadece erkeklerin girebildiği Roma senatosuna annesini sokması da dönemin skandallarından sayılmakta.

Elagabalus, toplam beş kadınla evlilik yaptı ve boşandı fakat Elagabalus, dönemin tarihçilerinin günümüze ulaşan yazılarına göre farklı bir yönelime sahipti. Tarihçi Cassius Dio’nun iddialarına göre uzun ilişkisini Karyalı bir araba sürücüsü olan sarışın köle Hierocles ile yaşamıştı. Herodian’ın yorumuna göre ise, zaten güzel olan yüzüne aşırı makyaj yaparak kendini daha da çekici hale getirmeyi alışkanlık edinmişti.

Modern yazarlar ve sanatçılar tarafından Elagabalus cinsiyet değiştirmiş olarak kabul edildi, transeksüel şekilde betimlendi. Hirocles’in karısı ve kraliçesi olarak çağrılmaktan zevk alan biri olarak tanımlanmış ve Roma İmparatorluğu’ndaki doktorlara kimin onu bir kadın cinsel organı ile donatabileceğini sordurduğu da iddialar arasında.

Elagabalus aynı zamanda 19. yüzyılda Fransa’da natüralistlere karşı sembolizm akımı öncülerinden olan Dekadan’lara ilham kaynağı oldu. O güne kadar süregelen edebiyat akımlarının, toplumsal ve sanatsal düzenin dışına çıkmayı planlamış ve alışılmamış imgelere yer veren bu akım, Elagabalus’u kahramanlaştırmaktadır. Elagabalus birçok resme ve şiire toplumsal normların dışında bir estetikle konu olmuştur.

İlgili Haberler

Kültür Sanat

Netflix yeni Türk dizisi için Beren Saat ile anlaştı

Kültür Sanat

Usta oyuncu Cengiz Baykal hayatını kaybetti

Kültür Sanat

Çanakkale'de 2 bin 700 yıllık antik kent bulundu

Kültür Sanat

Yeni Gelen'in Kasım sayısında Yalçın Küçük'ten Ütopya, Ara Güler'den Hamallar

Kültür Sanat

'Şahsiyet' dizisi dünya listesinde

Kültür Sanat

Şahsiyet dizisi dünya listesine girdi

Kültür Sanat

Zeugma mozaiklerinin ABD'deki parçaları Türkiye'ye getiriliyor

Kültür Sanat

TÜYAP'a gelen ziyaretçi sayısı açıklandı

Kültür Sanat

Gökhan Kırdar'dan 10 yıl sonra yeni albüm

Kültür Sanat

70 yıldır kayıp olan Walt Disney filmi bulundu

Kültür Sanat

Fuara yoğun ilgi devam ediyor...

Kültür Sanat

Bu hafta 8 film vizyona girecek...