darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Ekonomide korkulan senaryo gerçekleşmek üzere'

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

Yanardağ: Erdoğan, bir kararname ile herkesin mülküne el koyabilir!

Ünlü muhabirden Brunson krizine ilişkin önemli iddia

Alman basını: Erdoğan'ın fikrini değiştirmesi için fazla zamanı kalmadı

AP Başkanı: Türkiye'ye ekonomik yaptırım uygulayabiliriz!

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, darbe girişiminin ardından konuşulmaya başlanan idam cezasının geri getirilmesi halinde üyelik görüşmelerinin sona ereceğini söyledi ve ekledi:“Türkiye’deki durumun devam etmesi halinde, Avrupa Birliği olarak ekonomik yaptırımlar dahil, bazı önlemleri düşünmek zorunda kalacağız.'

Schulz, geçtiğimiz hafta Ankara’ya “İktidar sahiplerini yollarından geri dönmeye ve Avrupa’nın demokrasilerimizin güçlenmesi için diyaloga uzattığı eli tutmaya çağırıyorum'diye seslenmişti.

Avrupa Komisyonu’nun Türkiye için hazırladığı İlerleme Raporu’nda özellilkle ifade özgürlüğü, yargı bağımsızlığı ve demokrasinin uygulanması gibi konularda yaşanan gerilemeyedikkat çekilmişti.

Raporun yayınlanmasından hemen önce Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Kati Piri, Türkiye’yle AB üyelik görüşmelerinin dondurulmasını istemişti.

'İLİŞKİLERİN SÜRMESİNDEN YANAYIM'

Almanya’nın önde gelen gazetelerinden Bild’e konuşan Schulz, “Türkiye idam cezasını yeniden getirirse, bu durumda üyelik görüşmeleri sona erer' diye konuştu.

Bu durumun yaşanmamasını umduğunu ve Türkiye’yle ilişkilerin sürmesinden yana olduğunu Schulz şöyle devam etti: “Türkiye ile ilişkileri durdurursak, muhalefet ve gözaltına alınanlara yardım etme şansımız kalmaz. Türkiye’deki durumun devam etmesi halinde, Avrupa Birliği olarak ekonomik yaptırımlar dahil, bazı önlemleri düşünmek zorunda kalacağız. Yıl sonuna kadar Türkiye’nin de üye olduğu gümrük birliğinin reforme edilmesi gerekiyor. Muhalefet milletvekilleri ve gazetecilerin tutuklanmasının ardından gümrük birliğinin genişletilebileceğini düşünemiyorum.'

İDAM CEZASI TARTIŞMALARI

Darbe girişiminin ardından birçok mitingde “İdam isteriz' diye slogan atılıp 'İdam geri gelsin’ diye pankart açılmıştı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da yurttaşların talebinin gereğinin yapılması gerektiğini söyleyip topu Meclis’e atmıştı.

Erdoğan Yenikapı’da düzenlenen 'Demokrasi ve Şehitler Mitingi’nde yükselen idam seslerine, “Bu millete kimse bu esareti getiremeyecek. Çünkü şu anda siyasi partilerimizin genel başkanları burada. Zaten sizin talebinizi de biliyorlar' sözleriyle yanıt vermişti.

Yıldırım da, “İdam bir sefer ölümdür ama ölümden daha büyük ölüm, tarafsız ve adil yargılamadır' demişti.

MHP: HAZIRIZ!

Erdoğan, 29 Ekim’de Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı’nın açılışında yükselen “İdam isteriz' sloganlarına “Yakın yakın… Merak etmeyin, inanıyorum ki idam teklifi Meclis’ten geçecek. Ben de onaylayacağım' sözleriyle yanıt vermişti.

Başbakan Yıldırım ise 'Kaçak Saray’da düzenlenen 29 Ekim resepsiyonunda gazetecilerin konuyla ilgili sorusunu, “İdam cezasını tek başına getiremeyiz, uzlaşma şart' diye yanıtlamıştı.

Son olarak partisinin grup toplantısında konuşan Bahçeli ise, idam cezasına MHP’nin bakışını 'net ve belli’ olarak tanımlayarak tasarı ve teklifin gelmesi halinde 'gereğini yapacaklarını’ söylemişti: “Madem idama ihtiyaç var, milletimiz bunu istemekte, o halde fuzuli konuşmaya, kaçak güreşmeye gerek yok. AKP hazırsa, MHP dünden vardır. Başbakan hazırsa gelin bu işi bitirelim.'

İlgili Haberler

Dünya

Kritik iddia: Trump, Arap NATO'su kuracak

Dünya

Trump, Washington'da planlanan askeri geçit törenini iptal etti: Belki gelecek yıl yaparız

Dünya

CNN manşetten duyurdu: Çin ABD'ye saldırmaya hazırlanıyor!

Dünya

Elon Musk kendi haline ağladı: Izdırap dolu bir yıldı

Dünya

Rusya'dan ABD'ye nota

Dünya

Rusya yeni bombardıman uçağını tanıttı

Dünya

SDF-Şam görüşmelerine ilişkin Kürt yetkiliden ilginç açıklama!

Dünya

Çin'den Türkiye'ye destek

Dünya

16 yaşındaki lise öğrencisi, Apple'ın ana sistemini hackledi

Dünya

Makam aracını bıraktı, 23 bin liralık bisiklet aldı

Dünya

FSB: Ermenistan-Türkiye sınırını geçen bir Gine vatandaşı gözaltına alındı

Dünya

Arap medyasından, Katar'ın Türkiye'ye yaptığı 15 milyar dolarlık yatırıma tepki