Çok Okunanlar

Türkeş 'Fesli Kadir' için ne demişti?

Çorlu'da öğrencilere 'sabah namazı' dayatması

ADD Başkanı Süheyl Batum'a Fenerbahçe'den istifa çağrısı

Yandaşların 'Atatürk' yalanı bitmiyor... Gerçek saniyeler içinde ortaya çıktı!

Nagehan Alçı, AKP'nin İstanbul ve Ankara adayını açıkladı

Artvin Belediye Başkanı: Başbakanımızın sözü bizi rahatlattı

 Artvin Belediye Başkanı AKP'li Mehmet Kocatepe , 20 yıllık Cerattepe sorunun 3-5 saate çözülemeyeceğini; Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, hukuki süreç sona erene kadar maden şirketinin çalışma yapmaması yönündeki açıklamasının kendilerini rahatlattığını söyledi.

Artvin’de basın toplantısı düzenleyen Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, belediye yatırımlarını değerlendirdikten sonra Artvin'den giden heyetin Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yaptığı görüşmeye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Maden şirketinin Cerattepe’ye çıkacağının duyulmasının ardından başlayan olayları hatırlatan Kocatepe, “Biz ne anlarız gazdan, sis bombasından, limondan? Yaşanan olaylardan dolayı üzgünüz. Maden şirketi yukarı çıkmak isteyince vatandaş kendi görevini, devlet de kendi görevini yaptı. Herkesten daha çok işin sıkıntısını biz çektik. İnsanlar eylemler yaparken biz bütün gayretimizle bir kardeşimizin burnu kanamasın diye uğraştık. Emniyet yetkilileri ve halkın metaneti ile olaylar belli bir noktada kaldı' dedi.

'ARTVİN'E TERÖRİST BENZETMESİ İNSAFSIZLIKTIR'

Toplumsal olaylar sonrası Artvin’e yönelik terörist benzetmelerinin insafsızlı olduğunu dile getirten Kocatepe, “Artvin’de asla terör mantığı olmamıştır, olamaz. Artvin’den vatan haini çıkmamıştır, çıkamaz. Devlet ile milletin Artvin özelinde nasıl bir olduğunu Çankaya buluşmasında gördük. Artvin’e kasıtlı gelmek isteyenlerin oldu ancak bölge halkı bunlara fırsat vermedi' diye konuştu.

'ÖNÜMÜZDE 3 SEÇENEK VAR'

Başbakan Davutoğlu ile yapılan görüşmede teknik, hukuki ve sosyolojik analizler yapıldığını ifade eden Kocatepe, görüşmede bazı kararlar alındığını belirterek açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Hukuki süreç bitene kadar Cerattepe’de şirketin bütün çalışmaları durdurulacak. Başbakanımızın bu sözü bizi rahatlattı. Mahkeme kararı ne olursa olsun, lehte çıksa bile Artvin’de ne şimdi, ne daha sonra açık işletme olmayacak. Kapalı galerinin olduğu alan dışında bir tane ağaç kesilmeyecek. Toplam 3 bin 500 ağaç kesilecek. Altın, siyanür ve benzeri işletmeler olmayacak. Orman içinden yeni bir yol yapılmayacak, teleferik sistemi kurulacak. Bu toplantılar taraflar arasında devam edecek. Önümüzde 3 seçenek var: 'Maden var, çıkacak. Bu şehre zarar vermeyecek şekilde bir çözüm bulunabilirse bulunur. Maden çıkartılamaz.' Görüşmelerde bu seçenekler ele alınıyor.'

'20 YILLIK SORUNU 3-5 SAATTE ÇÖZEMEZDİK'

Artvin’de sükunetin hakim olduğunu ifade eden Kocatepe, “İnsanların yaşam alanlarını sıkıntı edinmiş insanların Artvin’in imajını bozacak bütün davranışlardan kaçınması lazım. Sevdamız Artvin’dir. Bir hafta öncesinde en güvenilir kentte yaşananları kabus gibi görmek istiyoruz. Ankara samimiyetimizi gördü. 20 yıllık sorunu 3-5 saatte çözemezdik. Ama çözüm için samimi bir ortam oluştu. Hukuki süreç devam ederken sürece zarar verecek hal ve tavır içerisinde bulunulmamalı. Birbirimize dayanmazsak Çoruh’a düşeriz. Biz de tereddütlerimizi ilettik. Ankara’ya Artvin’in fotoğrafını çektirdiğimi düşünüyorum' diyerek açıklamasını noktaladı. 

İlgili Haberler

Güncel

Bolu Dağı Tüneli'nin Ankara yönü ulaşıma kapanacak

Güncel

Anaokulu müdürü, 90 Lira istediği 5 yaşındaki öğrenciyi okuldan attı

Güncel

Trabzon'daki kaleyi istiyorlar

Güncel

Pizzaya tükürmenin cezası belli oldu

Güncel

270 köy yolu kardan kapandı

Güncel

Özal Ailesi'nin köşkü 20 milyon TL'ye satılıyor

Güncel

Sivas'ta askeri araç devrildi: 5 yaralı

Güncel

İçişleri Bakanlığı: Aranan 1092 kişi yakalandı

Güncel

İç hatları kapatan İDO'nun şimdi de gemileri satılıyor

Güncel

Meteroroloji'den kar ve sağanak uyarısı

Güncel

Üniversite yemekhanesinde kadın öğrencilere bakarak mastürbasyon yaptı

Güncel

Tarihi meclis, künefeci oldu