darbeicindedarbegif.gif

Aşırı sağcı-Müslüman buluşması!

DW Türkçe Servisi’nin aktardığına göre, Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi ile sağ popülist Almanya için Alternatif partisi arasında ilk diyalog denemesi sonuç vermedi. Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi'nin daveti üzerine Berlin’de bir otelde gerçekleşen ve bir buçuk saat sürmesi planlanan buluşma, bir saatin ardından sona erdirildi.

Almanya için Alternatif (AfD) Genel Başkanı Frauke Petry, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, görüşmeyi bitiren tarafın kendileri olduğunu belirterek, nesnel bir diyaloğun mümkün olmadığını kaydetti. Petry, aynı göz hizasında bir buluşma olmadığını belirterek, “Bu nedenle görüşmeyi sürdürecek bir temel görmüyoruz' diye konuştu.

'İSLAM’I LEKELEMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ’

AMMK Başkanı Aiman Mazyek ise AfD’yi anayasaya aykırı tutumundan vazgeçmemekle suçladı. Mazyek, “AfD'nin parti programında bir dini cemaatin bütününü lekelemesine ve ibadethanelerimizi nasıl inşa edeceğimize dair kısıtlamalar getirmesine izin vermeyeceğiz' diye konuştu.

Tarafların açıklamalarına göre Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi, AfD'nin minare yasağı gibi taleplerinden de vaz geçmesini istedi. Mazyek, AfD'nin Müslümanları hedef alan bölümleri parti programından çıkarmaya yanaşmadığını belirtirken, Petry “Bizden, demokratik bir şekilde kararlaştırılmış parti programını geri çekmemizi talep ettiler' açıklaması yaptı.

'AFD ALMAN TARİHİNİN EN KARANLIK YANINI HATIRLATIYOR’

AfD Genel Başkanı Petry, Mazyek ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Mazyek'in bu tutumundan vaz geçmediğini bildirdi. Mazyek de görüşmenin ardından bu konudaki görüşünü yineleyerek, 'AfD'nin Alman tarihinin en karanlık yanını hatırlattığını' söyledi. Mazyek, AfD'nin anayasaya saygı duyan üyeleriyle temasta kalmak istediklerini de vurguladı.

Buluşmaya Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi Başkanı Aiman Mazyek ve Genel Sekreter Nurhan Soykan; AfD tarafında da Genel Başkan Frauke Petry'nin yanı sıra parti yönetim kurulu üyeleri Armin-Paul Hampel ve Albrecht Glaser'in katıldığı bildirildi.

NE OLMUŞTU?

'İslam'ın Almanya'nın bir parçası olmadığı' ifadesi mayıs ayı başındaki kongrede AfD'nin parti programında yer almıştı. Genel Başkan Frauke Petry ayrıca, minareli camiler inşa edilmesine karşı olduğunu açıklamıştı. Mazyek bunun üzerine AfD'yi Hitler'in Alman Nasyonalsosyalist İşçi Partisi (NSDAP) ile karşılaştırarak, 'AfD'nin, Hitler'in NSDAP'sinden sonra bir dine karşı tümden ayrımcılık yapan ilk parti olduğunu' söylemişti. AfD, Mazyek'in sözünü geri almasını talep etmişti.Çok Okunanlar

Ahmet Hakan, Atatürk'e hakaret eden gericiye böyle sahip çıktı

Özdağ'dan 'Akşener istifa etti' iddiasına ilişkin açıklama!

Anıtkabir'de Atatürk'e hakaret eden gerici kadın tutuklandı

Hocaların hocası iktisatçıdan ürküten uyarı: IMF programı gündeme gelebilir

Toplu tecavüzün şifresi: Tatlı yiyecek miyiz?

İlgili Haberler

Dünya

Financial Times: ABD- Türkiye ilişkilerinde 'iyileşme' umudu ortadan kalktı

Dünya

Güzellik kraliçesine idam cezası!

Dünya

İran: Pompeo'nun açıklamaları ikiyüzlü ve ahmakça

Dünya

Avrupa basını Mesut Özil'i konuşuyor

Dünya

Trump ve Juncker bu hafta görüşecek

Dünya

İşte Almanya'nın ''Sahte diplomaların'' efendileri

Dünya

Milletvekili yolsuzluk iddiası nedeniyle intihar etti

Dünya

Japonya tarihinin en yüksek sıcaklığını yaşıyor

Dünya

Erbil'de valilik binasına silahlı saldırı: 3 saldırgan öldürüldü

Dünya

Pompeo'dan İran yönetimine sert sözler!

Dünya

Ürdün'den Suriye'deki 422 cihatçının geçişine izin

Dünya

Toronto'da silahlı saldırı: Çok sayıda yaralı var