unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

'Askeri alanların taşınmasıyla Teşvik Yasasının ilgisi var mı?

Hükümetiniş dünyasına yönelik hazırladığı teşvik yasasında 49 yıl bedelsiz arsa tahsisinin de yer almasını değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, “Askeri alanların şehir dışına taşınma kararının ardından teşvik yasasında böyle bir maddenin de yer alması akıllara soru işareti düşürür. Boşaltılacak askeri alanlar, teşvik adı altında birilerine peşkeş çekilmemeli' diye konuştu.

AKP hükümeti, iş dünyasına geniş haklar içeren bir teşvik sağlamaya hazırlanıyor. Teşvik kapsamına alınan şirketler, yüzde 100 kurumlar vergisi indiriminden

yararlanacak, işletme sırasında 10 yıl vergi ödemeyecek, gelir vergisi stopaj teşviği alacak, 49 yıl bedelsiz arsa tahsisinden yararlanacak, 5 yıl istihdam sağlarsa arsayı bedelsiz alacak, 10 yıla kadar sigorta primi işveren hissesi ödemeyecek.

CHP’DEN İTİRAZ: “HANGİ ŞİRKETLERE VERİLECEĞİ BELİRSİZ'

Teşvikler düzenlemesinin görüşüldüğü komisyonda CHP’li üyeler, söz konusu teşviklerin hangi şirketlere verileceğinin belirsiz olduğunu ve bunun da suistimallere nedenolabileceğini ifade etmişti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran da konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede öneriler içerisinde en dikkat çeken maddenin 49 yıllığına bedelsiz arsa tahsisinin olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“BOŞALTILACAK  ALANLAR BİRİLERİNİN İŞTAHINI KABARTMIŞ OLABİLİR'

“Daha geçtiğimiz günlerde bizzat Başbakan Binali Yıldırım, askeri alanların kentlerin dışına taşınacağını belirtti. Herkesin bildiği gibi özellikle İstanbul ve Ankara içinde askere ait oldukça geniş alanlar var. Ve bu alanların boşaltılması durumunda buralara ne olacağı şimdiden merak konusu. Böyle bir açıklamanın ardından teşvik yasasında 49 yıllığına ücretsiz arsa tahsisi önerisinin de yer alması akıllara soru işareti düşürür. Boşaltılması düşünülen askeri alanlar, birilerinin iştahını kabartmış olabilir. Bu nedenle bu alanlar halkın tamamının faydalanabileceği şekilde kullanılmalı. Teşvik adı altında kimseye peşkeş çekilmemeli.'Çok Okunanlar

Trump'tan, Erdoğan'a tehdit

'Erdoğan, Türkiye'yi varoluşsal bir çöküşe götürüyor'

İşte Muharrem İnce'nin topladığı imza sayısı

CHP'deki kurultay çağrısında Böke ve Cihaner de safını belli etti

Adnan Oktar'ı savunan Nagehan Alçı'dan dönüş

İlgili Haberler

Politika

Kurultay için toplanan 526 imzaya CHP'den ilk yanıt

Politika

ABC Kritik | İbrahim Utku Nar | Tek çözüm: Halkçı ve devrimci bir CHP

Politika

Firari Akın İpek'e Londra'da ev hapsi verildi!

Politika

Selin Sayek Böke'den genel başkan adaylığı açıklaması

Politika

Bedelli askerlik süresi kaldırılacak mı?

Politika

Meşruiyet savaşları

Politika

Hulusi Akar'dan skandal hata

Politika

Can Ataklı'dan çok konuşulacak Baykal iddiası

Politika

CHP'de, Kurultay için toplanan imza sayısında son durum

Politika

Yatağan Termik Santrali'nde göçük: Çok sayıda yaralı

Politika

CHP'li vekil Aytuğ Atıcı sözünü tuttu!

Politika

Atıcı'nın OHAL protestosu son buluyor: Sakalını kesecek