darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Erdoğan: Ak Parti, Atatürk'ün başlattığı mücadelenin temsilcisidir

Candaş Tolga Işık'ın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Yemen'de 40 çocuğu öldüren bombanın hangi ülkeden geldiği ortaya çıktı

Genel müdürden Garanti Bankası çalışanlarına 'ekonomi' maili: Sır saklama yükümlülüklerimiz...

Askeri casuslukta 6 muvazzaf subay hakkında gözaltı kararı

Askeri casusluk davasında sahte delil ürettikleri ve Fethullah Gülen cemaati imamlarına Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki (TSK) subaylarla ilgili bilgi sızdırdıkları iddiasıyla 2’si amiral 6 muvazzaf subay için gözaltı kararı çıktı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Tümamiral M.Z.U., Tuğamiral A.A. ve üç binbaşının evlerine dün askeri inzibatlar gitti. Binbaşı H.Ö. gözaltına alındı. Raporlu olan 2 amiral ve 3 binbaşıya ise gözaltı işlemi uygulanamadı.

TÜRK Silahlı Kuvvetleri (TSK) içinde faaliyet gösterdikleri iddia edilen Fethullah Gülen Cemaati mensuplarına yönelik ilk operasyon dün düzenlendi. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, 'Askeri casusluk soruşturmasında çeşitli usulsüzlükler yapılarak sahte delil üretildiği’ iddialarıyla ilgili soruşturma kapsamında, aralarında 2 amiralin de bulunduğu 6 muvazzaf subay hakkında gözaltı kararı verdi. Bir binbaşı gözaltına alınırken, 2 amiral ve 3 binbaşıya raporlu oldukları için gözaltı işlemi uygulanamadı.

FETÖ BAĞLANTILI SİVİL İMAMLAR

İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Okan Bato tarafından bir yıldır yürütülen soruşturma kapsamında, FETÖ/PDY bağlantılı paralel sivil imamlar oldukları iddia edilen F.D., S.Y, H.K, M.K.C.,H.T. ve Y.Ş. şüpheli olarak dosyaya girdi. Yapılan incelemede bu isimlerle bağlantılı oldukları ileri sürülen Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda görevli Tümamiral M.Z.U., Tuğamiral A.A., binbaşılar K.M., Ö.G., H.Ö., R.Z. ile emekli subaylar R.A., Z.D. ve emekli albay H.E.’nin şüpheli olarak ifadelerinin alınmasına karar verildi.

GENELKURMAY’A BİLGİ SONRA GÖZALTI

Operasyon öncesi İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Genelkurmay Başkanlığı’nı bilgilendirdiği, askerlerin ifadelerinin alınması için savcılığa getirilmesini istediği öğrenildi. Genelkurmay’ın 'olur’u ile askerlerler tebligatla ifadeye çağırıldı. Savcılığın yazılı talimatına rağmen muvazzaf subayların ifadeye gitmediğini, bazı subayların da sağlık raporu aldığını belirleyen savcılık kaçma ihtimali üzerine gözaltı kararı çıkarttı.

GÖREV GEREĞİ ABD’DEYMİŞ

Başsavcılık ikinci kez Genelkurmay’a yazı yazarak muvazzaf subaylar hakkındaki gözaltı kararlarını iletti. Merkez komutanlıklarına bağlı askeri inzibatlar, haklarında gözaltı kararı bulunan personelin adreslerine gitti ancak sadece Binbaşı H.Ö.’yü buldu. Binbaşı H.Ö. gözaltına alındı. Tümamiral M.Z.U.’nun görev gereği Amerika’da bulunduğu bildirildi.

Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosundan sorumlu İzmir Cumhuriyet Başsavcıvekili Okan Bato'nun talimatıyla önceki gün İzmir merkezli olmak üzere Aydın, Denizli, Balıkesir, Gaziantep, Adana, Trabzon, Samsun, Mersin ve Afyonkarahisar'da operasyon başlatılmıştı.

OPERASYONUN GEÇMİŞİ

Operasyon kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen, aralarında gazeteci Tarık Toros ve FETÖ/PDY'nin üst düzey yöneticilerinin de yer aldığı 30 kişiden 8'i gözaltına alınırken, 12'sinin daha önce gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında da arandıkları ve yurtdışında oldukları belirtilmişti.

İlgili Haberler

Güncel

Kongre dönüşü kaza: Ölü ve yaralılar var

Güncel

İstanbullular dikkat: Bu yollar trafiğe kapatıldı!

Güncel

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

Güncel

Milli Savunma Bakanı Akar'dan Menbiç açıklaması

Güncel

Askeri bölgede yangın paniği

Güncel

Şenyaşar ailesinden AKP'li Yıldız'ın MKYK'ya seçilmesine tepki

Güncel

Antalya'da iş cinayeti: Akıma kapılan işçi öldü

Güncel

AVM güvenliği direnişteki market işçilerine saldırdı, bir işçi yaralandı

Güncel

Bedelli askerlik için başvuru sayısı açıklandı

Güncel

FT'den Brunson ve Halkbank krizine ilişkin çarpıcı iddia: Anlaşmayı Erdoğan'ın daha fazla imtiyaz talebi bozdu

Güncel

'Yanaktan makas alma' sanığına hapis yolu

Güncel

İBB'ye göre İstanbul böyle 'huzur kenti' olmuş: Grev olmuyor artık