darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Takvim: Katar'dan Türkiye'ye büyük ihanet

Benzin ve motorine büyük zam!

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

'Otomotiv sektörüne büyük darbe'

'Krizden çıkış için iki seçenek var'

Askeri Lisede Game of Thrones davasına devam edildi

İzmir Maltepe Askeri Lisesinde öğretmen oldukları dönemde, "Türklüğe hakaret" ve "cinsel istismar" suçlarının işlendiği öne sürülen "Game Of Thrones (Taht Oyunları)" dizisini 18 yaşından küçük öğrencilere zorla izlettikleri iddiasıyla, "disiplinsizlik" suçundan orduyla ilişiği kesilen 5 eski subayın sivil mahkemeye taşınan davasına devam edildi.

İzmir 41. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davaya, sanıklardan Ümit Kılıç, Selma Rengin Mutlualp, İskender Gülbahar ve Aydoğan Davulcu ile avukatları Mahir Işıkay ile "mağdur" sıfatıyla Eren Çam katıldı. 

Eren Çam, ifadesinde lisenin eski öğrencisi olduğunu, şu an üniversitede okuduğunu söyledi. 

"Games of Thrones" dizisini izledikleri tarihte 18 yaşında olduğunu, RTÜK tarafından belirlenen akıllı işaretlere göre filmin izleme yaş sınırının 13 yaş üzeri olarak belirlendiğini aktaran Çam, dizinin hayatına olumsuz etki bırakmadığını, aksine dil gelişimi için faydasını gördüğünü, bu dizinin tüm dünyada milyonlarca kişi tarafından izlendiğini savundu. 

Çam, dizinin ders olarak okutulduğunu, laboratuvar ortamında sınıfça izlediklerini, kimsenin seyretmeleri için zorlamadığını belirterek, sanıklarla ilgili herhangi bir şikayetinin bulunmadığını ifade etti. 

Avukat Işıkay, iddianamenin Başbakanlık Muzır Neşriyat Kurulu raporuna dayanılarak yazıldığını, bir hafta önce Ege Üniversitesi profesörlerinden oluşan 6 kişilik bilirkişinin hazırladığı raporda dizinin sakıncasız olduğunun belirtildiğini, iddianameyi hazırlayan savcının bu raporu beklemeden davayı açtığını söyledi. 

Mahkemenin Maltepe Askeri Lisesinden istediği yazıda, dizinin 2011 yılı eğitim müfredatında olduğunu aktaran Işıkay, davanın bitirilmesini talep etti. 
Hakim Kemal Oruç, bazı mağdurların ifadelerinin alınmadığını gerekçe göstererek talebi reddetti. Oruç, adreslerinde bulunmayan iki müştekinin zorla getirilmesine kararı vererek duruşmayı erteledi. 

Dava 

İzmir Maltepe Askeri Lisesinde askeri öğretmenlerin, son sınıf öğrencilerine İngilizcebilgilerinin pekişmesi için "Game Of Thrones" dizisini izletmelerinin ardından 2011'de yapılan ihbar üzerine askeri savcılık soruşturma başlatmıştı. "Türklüğe hakaret ve cinsel istismar" ile suçlanan 5 subaydan 4'ü emekli olurken, bir subayın Askeri Yüksek İdare Mahkemesince orduyla ilişiği kesilmişti. 

Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilişiği kesilen eski subaylar için daha sonra iddianame hazırlanmıştı. İzmir Cumhuriyet Savcısı Mustafa Özdil'in hazırladığı iddianamede 183 öğrenci mağdur olarak yer almıştı. 

İddianamede, şüphelilerin, 18 yaşından küçük öğrencilere "ders" adı altında müstehcen görüntüler izlettikleri iddiasıyla cezalandırılmaları istenmişti. 

İlgili Haberler

3.Sayfa

20 kişiyi yaralayan tüfekli saldırgan yakalandı

3.Sayfa

ATM'de kopyalama cihazı bulundu

3.Sayfa

Eşine bakıldığını söyleyen kişi baltayla döviz bürosunu bastı

3.Sayfa

Manavgat'ta orman yangını: Ormanlık alan zarar gördü

3.Sayfa

Çocuk parkını yaktılar

3.Sayfa

Komşusunun dükkanını kundakladı

3.Sayfa

Sulama kanalında kaybolan çocuğun cansız bedeni bulundu

3.Sayfa

İstanbul'da uyuşturucu operasyonu: 11 gözaltı

3.Sayfa

Okmeydanı'nda tekstil atölyesinde yangın

3.Sayfa

Tüfekle dayısını öldürdü, kavgayı ayırmaya çalışan 4 kişiyi de yaraladı

3.Sayfa

Kızını ve eşini öldürüp intihar etti

3.Sayfa

8 şüpheli ölümle bağlantısı var mı?