unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Askerler, gerici gruplar ve AKP'li belediyeler tarafından yaratılan o görüntülere isyan etti

AKP'nin olası bir yeni darbe girişimini belediyeler eliyle engelleme tedbiri askerde rahatsızlığa neden oldu. Özellikle darbenin bastırılmasında önemli rol oynayan askeri birliklerin bile nizamiye katılarına iş makinaları, harfiyat kamyonları, büyük kürkler yığılması, "aşağılanma" olarak algılanıyor. 

Kendi ordusuna karşı düşman muamelesi yapıldığını, kışkırtılan gerici grupların protestoyu "ifrata" vardırdıklarını belirten emekli subaylar; bu aşağılama yönteminin bütün orduyu karşıya alan akılsızca bir tutum olduğunu söylüyor. Darbenin, gerçekte cumhuriyetçi ve Kemalist askerler tarafından bastırıldığını elirten emekli askerler; darbse gecesi sokağa zanılanın aksine çok az sivilin çıktığını, onların da darbeyi önlemesinin mümkün olmadığını, bu konuda sahte bir efsane oluşturulmak istendiğini vurguluyor.

Uzmanlar, eğer askerlerin dışarı çıkmak isterse, bir duvarı havaya uçurup ya da tanklarla yıkıp bu işi kolaylıkla yapabileceğini, dolayısıyla bu uygulamanın "komik" olduğunu belirterek, yapılanın psikolojik bakımdan "açık bir hakaret" anlamına geldiğine dikkat çekiyor.

Askerler; gerici gruplar, bazı iş adamları ve AKP'li belediyeler tarafından yürütülen bu onur kırıcı kampanyanın biran önce bitirilmesini istiyor.

ÇIKIŞI ENGELLEMEK İÇİN
15 Temmuz darbe girişimi gecesinden bu yana Türkiye'nin her yerinde askeri birlik ve kışlaların nizamiye kapıları belediyelere ait kamyon ve iş makinaları ile kapatılmış durumda. Amaç, tekrar bir darbe girişimi olursa askerlerin zırhlı araçlarla sokağa çıkışını engellemek. Darbe girişimine katılmayan askerler ise bu durumdan rahatsız.

ORDUYU DAHA DA YARALIYOR
Askerler "Bu uygulama zaten çok zor günler geçiren Türk Ordusu'nu daha da yaralıyor. Biz birliklerimize girerken utanıyoruz. Belediyeler bir an önce bu uygulamadan vazgeçmeli" diyor.

ÖNLEM OLMAZ, SADECE GURUR İNCİTİR
Askeri uzmanlar, "Bu uygulamanın tankları engellemesi mümkün değil, sadece demokrasiye bağlı askerlerin gururunu incitir" diyor.

1_d.jpg

Bolu'da, darbe girişimi sırasında 2'inci Komando Tugay Komutanlığı ile İl Jandarma Komutanlığı'ndan askeri araçların çıkışını engellemek için konulan iş makineleri ve kamyonlar kaldırılırken yerine beton bloklar yerleştirildi.

20160718_2_18079320_12345140_web_1.jpg

Etimesgut'taki Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı önüne darbe söylentileri üzerine Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne ait hafriyat kamyonları çekilmişti. Benzer görüntüler Türkiye'nin bütün birlik ve kışlalarının kapılarında görülüyor.

DOĞU VE GÜNEYDOĞU'DA ASKER KIŞLASINDAN ÇIKARTILMIYOR

Güvenlik uzmanı emekli binbaşı Mete Yarar, darbe girişiminin ardından askerlerin doğu ve güneydoğu ve sınır birlikleri dahil olmak üzere kışlalarından çıkarılmadığını söyleyerek bu durumun güvenlik zaafı yarattığını ve terör örgütlerine hareket alanı yarattığını söylemişti.  Çok Okunanlar

Trump'tan, Erdoğan'a tehdit

'Erdoğan, Türkiye'yi varoluşsal bir çöküşe götürüyor'

Can Ataklı'dan çok konuşulacak Baykal iddiası

İşte Muharrem İnce'nin topladığı imza sayısı

CHP'deki kurultay çağrısında Böke ve Cihaner de safını belli etti

İlgili Haberler

Güncel

İşte ifadeleri: Karşıyaka'da 11 dükkan, Eminönü'nde bir han...

Güncel

Antalya'da sosyal medya tutuklaması

Güncel

Askeri hakim ve savcılar davasında karar

Güncel

İstanbul'da gerici saldırı: Sevgilisine sarılan kadını yerde sürüklediler

Güncel

Kırkpınar pehlivanı, Tuna Nehri kıyısında ölü bulundu

Güncel

İzmir'de iş cinayeti: Başına beton parçası düşen işçi yaşamını yitirdi

Güncel

'Kediye tecavüz davasında' ilk duruşma görüldü: Ben haca da gitmişim, temizim!

Güncel

Tekirdağ'da yaşanan tren faciası ve Cengiz inşaat(Habere Erişim Kısıtlaması)

Güncel

Eski Çeçen bakanın IŞİD'li kızı tutuklandı

Güncel

Öz kızına cinsel istismardan hüküm giyen medya patronu yurtdışına kaçtı!

Güncel

Adil Öksüz'ü serbest bırakan eski hakim ile ilgili yeni gelişme

Güncel

Kayseri'de 2 askere 'FETÖ' gözaltısı